شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در ادامه روند صعودی نرخ تورم امریکا در ماه‌های اخیر در نتیجه مدل جدید سیاست‌گذاری فدرال رزرو،

در ادامه روند صعودی نرخ تورم امریکا در ماه‌های اخیر در نتیجه مدل جدید سیاست‌گذاری فدرال رزرو، متوسط نرخ تورم بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به مارس با ۰.۹ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۲.۶ درصد رسید که این نرخ تورم، ۰.۲ درصد بیشتر از نرخ مورد انتظار قبلی و بالاترین سطح تورمی ثبت شده در امریکا در ۲۶ ماهه اخیر بوده است. فعالان اقتصادی کماکان نسبت به حفظ تورم در محدوده دو درصدی امیدوار باقی مانده‌اند.

 اتاق بازرگانی امریکا با انتشار گزارشی نسبت به مخاطرات برنامه دولت بایدن برای سرمایه‌گذاری دو تریلیون دلاری در زیرساخت‌های اقتصاد امریکا هشدار داده است. به گفته این اتاق، منابع مالی این طرح قرار است از طریق افزایش محسوس مالیات‌ها تامین شود که این مساله باعث کاهش رقابت‌پذیری اقتصاد امریکا در سطح جهان و سرعت احیای رشد اقتصادی خواهد شد که دقیقا متضاد چیزی است که این بسته پیشنهادی هدف‌گذاری کرده است.

دریک هالپینی، تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در بانک میتسوبیشی گفت: به‌طور کلی هنوز ریسک‌های زیادی در بازارهای مالی وجود دارند که روند معاملات را 

دست کم تا نیمه نخست امسال تحت تاثیر خود قرار می‌دهند. وضعیت کرونا هنوز مایه نگرانی بزرگی است به ویژه آنکه هنوز نمی‌توانیم با قاطعیت بگوییم که واکسن‌های موجود در برابر گونه‌های جهش یافته ویروس هم کارایی بالای خود را حفظ کرده‌اند. اینکه تنش‌های ژئوپلتیکی تا چه حد مناسبات تجاری را تحت تاثیر قرار دهند هم مهم است. در وال استریت همه شاخص‌ها صعودی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا‌تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۵ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۳ هزار و ۵۷۶.۲۹ واحد بسته شد. شاخص «اس‌اند پی۵۰۰» با ۰.۰۷ درصد صعود تا سطح ۴۱۳۱.۰۷ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی امریکایعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۶۹ درصد افزایش در سطح ۱۳ هزار و ۹۴۶.۰۷ واحدی بسته شد.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص «فوتسی۱۰۰»بورس لندن با ۰.۰۲ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۶۸۹۰.۴۹ واحد بسته شد. شاخص «دکس ۳۰»بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش۰.۱۳ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۲۳۴.۳۶ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص «کک۴۰»بورس پاریس با پیشروی۰.۳۶ درصدی در سطح ۶۱۸۴.۱۰ واحد بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس۳۵» ۰.۰۹ درصد پایین رفت و به ۸۵۲۵.۱۰ واحد رسید. در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص «نیک کی۲۲۵»بورس توکیو ژاپن با صعود ۰.۷۲ درصدی تا سطح ۲۹ هزار و ۷۵۱.۶۱ واحدی بالا رفت. شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ‌کنگ ۰.۱۵ درصد بالا رفت و در سطح ۲۸ هزار و ۴۹۷.۲۵ واحد بسته شد. در چین شاخص «شانگهای کامپوزیت» صعود ۰.۱۶ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۹۳۴.۱۶ واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص «اس‌اند پی اس‌اند ایکس۲۰۰»بورس سیدنی با ۰.۰۴ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۶۹۷۶.۹۹ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص «تاپیکس» ژاپن نزولی بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران