شماره امروز: ۵۴۷

| | |

پیرو مصوبه مورخ۱۲ اسفندماه ۹۹ شورای عالی بورس و اطلاعیه شفاف‌سازی مورخ ۲۶ اسفند ماه ۹۹ این سازمان به استحضار می‌رساند،

شفاف‌سازی در خصوص سهام عدالت

پیرو مصوبه مورخ۱۲ اسفندماه ۹۹ شورای عالی بورس و اطلاعیه شفاف‌سازی مورخ ۲۶ اسفند ماه ۹۹ این سازمان به استحضار می‌رساند، مطابق با مصوبه شورا مقرر شد؛ به مشمولین سهام عدالت که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، سود شرکت‌های سرمایه‌پذیر در صورتی پرداخت می‌شود که سهام خود را تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۹۹ همچنان به فروش نرسانده و مالکیت آن را در اختیار داشته باشند. بدیهی است سود سهام سهامداران شرکت مزبور به نسبت میزان سهام آن­ها در شرکت تعلق گرفته و در صورت فروش سهام از سوی مشمولین سود سهام نیز به خریداری تعلق خواهد گرفت که در تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۹۹ سهامدار باشد و در این راستا بخشی از سود سهام در سال گذشته به حساب سهامداران واریز شده است. همچنین باتوجه به شناسایی سود تقسیمی در مجامع شرکت‌های سرمایه‌پذیر در صورت‌های مالی و اطلاعات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی قبل از مصوبه مذکور، مجدداً خاطرنشان می‌سازد؛ از آنجا که پرداخت سود سهام از محل سود تقسیمی در مجامع عمومی عادی سالیانه شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت که در سال ۹۹ برگزار شده، توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه دریافت و تجمیع شده و به حساب مشمولین سهام عدالت واریز شده است، شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی نمی‌توانند از محل سود سهام شرکت‌های سرمایه پذیر درآمد شناسایی و ثبت نمایند و می‌بایست صورت‌های مالی خود را اصلاح و نسبت به حذف درآمد سود سهام شناسایی شده از این بابت اقدام نمایند. همچنین، ضروری است در صورت دریافت وجه از شرکت‌های سرمایه‌پذیر، شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی نسبت به عودت و پرداخت آن به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اقدام نمایند.باتوجه به موارد فوق، مقتضی است سهامداران محترم موضوعات فوق را در تصمیمات سرمایه‌گذاری خود درخصوص سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی مدنظر قرار دهند.

درباره کتاب «سواد اقتصادی برای همه»

امروزه دانش و سواد اقتصادی برای همه افراد جامعه بسیار مهم است. شما می‌توانید یک سرمایه‌گذار در بازارهای مالی یا یک مدیر یا یک تاجر یا یک مغازه‌دار یا حتی یک خانه‌دار باشید؛ سواد اقتصادی به شما کمک می‌کند که محیط پیرامون خود را دقیق بشناسید و بتوانید به درستی تصمیم‌گیری کنید. نیاز به دانش اقتصادی بر هیچ کس پوشیده نیست. کتاب «سواد اقتصادی برای همه» نوشته عادل ریوندی توسط انتشارات چالش در ۸۵ صفحه منتشر شده است. این کتاب به شما کمک می‌کند تا مفاهیم اقتصادی را به زبان ساده بیاموزید. در این کتاب تلاش شده است تا مفاهیم بسیار ساده و روان نوشته شده و از اصطلاحات تخصصی اقتصاد استفاده نشود، پس هر شخصی می‌تواند با هر سطح دانشی که دارد مفاهیم را به سادگی یاد بگیرد. این کتاب بیشتر بر اساس مفاهیم اقتصاد کلان نوشته شده است و سعی شده آمارهایی از منابع معتبر نیز گنجانده شود. این کتاب اخیراً به مجموعه کتاب‌های کتابخانه سازمان بورس و اوراق بهادار افزوده شده است. این کتابخانه فعالیت خود را از سال ۱۳۷۴ با هدف اطلاع‌رسانی و ارایه خدمات به دانشجویان، اساتید، سرمایه‌گذاران و سایر علاقه‌مندان آغاز کرد. سیر توسعه و تکمیل منابع طی سال‌های پس از آن در راستای تبدیل این کتابخانه به تخصصی‌ترین مرکز مورد مراجعه محققان و علاقه‌مندان به بازار سرمایه تداوم یافت.

راه‌حل جدید  برای موفقیت کارآفرینان

نجم‌الدین مدنیان، مدیر تامین مالی جمعی شرکت مشاورسرمایه‌گذاری فاینتک گفت: چه سرمایه‌گذار باشید و چه یک کارآفرین، با استفاده از سکوی تامین‌مالی جمعی هم‌آفرین می‌توانید فرصتی را برای رشد و پیشرفت اهداف اقتصادی خود فراهم کنید. وی ادامه داد: وقتی نوبت به اجرای طرح‌های جدید در شرکت‌ها می‌رسد، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که با آن روبرو خواهید شد، تامین‌مالی آن است. در واقع، بیشتر کارآفرینان می‌گویند که جمع‌آوری پول، سخت‌ترین کاری است که باید انجام دهند؛ اما خوشبختانه، این روزها برای جمع‌آوری سرمایه، انتخاب‌های بیشتری نسبت به گذشته وجود دارد. یکی از جدیدترین و نوآورانه‌ترین روش‌های تامین‌مالی طرح‌ها، سرمایه‌گذاری جمعی است.  مدنیان تاکید کرد: سرمایه‌گذاری جمعی به گروه‌های بزرگی از سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد تا سرمایه خود را با هم در کسب‌وکارهایی که به نظر آنها ارزشمند و سودآور است، سرمایه‌گذاری کنند. در چند سال اخیر میلیاردها دلار از طریق سکوهای تامین‌مالی جمعی برای اجرای طرح‌های شرکت‌ها، تامین‌سرمایه انجام شده است. سکوی تامین‌مالی جمعی هم‌آفرین نیز این فرصت را در اختیار کارآفرینان کشور قرارداده تا به آنها در تامین‌مالی طرح‌های خود کمک کند. علاوه بر این، اگر یک سرمایه‌گذار هستید، این سکو مکان خوبی برای یافتن فرصت‌های کم نظیر سرمایه‌گذاری است. مدیر تامین مالی جمعی شرکت مشاورسرمایه‌گذاری فاینتک اضافه کرد: وقتی بیشتر افراد به سرمایه‌گذاری فکر می‌کنند، اولین چیزی که به ذهن آنها خطور می‌کند، این واقعیت است که آنان به سود مناسبی نیاز دارند که می‌خواهند، سال‌ها از منافع آن استفاده کنند. تحقق این آرزو با این واقعیت که سرمایه‌گذاران ممکن است در سرمایه‌گذاری تجربه نداشته باشند و سرمایه خود را از دست دهند، مردم را دلسرد می‌کند، اما با هم‌آفرین، همه می‌توانند به شبکه بزرگ سرمایه‌گذاران آنلاین بپیوندند و فرصت فوق‌العاده‌ای برای کسب درآمد برای خود مهیا کنند. ما این کار را با ارایه یک سکوی آنلاین، شفاف، انعطاف‌پذیر و کارآمد انجام می‌دهیم که شرکت‌های آینده‌دار را به شبکه و جامعه سرمایه‌گذاران متصل کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران