شماره امروز: ۵۴۷

| | |

پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: برای توسعه ابزارهای مالی نیاز به اختراع چرخ در اقتصاد ایران نیست

معاملات آتی طلا در بورس کالا از سر  گرفته شود

پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: برای توسعه ابزارهای مالی نیاز به اختراع چرخ در اقتصاد ایران نیست بلکه باید از ابزارهای شناخته شده دنیا در مسیر احیای اقتصاد کشور بهره برد که ابزارهای مشتقه از جمله پرکاربردترین ابزارهای مالی در دنیاست.پورابراهیمی با اشاره به قراردادهای آتی طلا در بورس کالا و توقف این معاملات به دلیل نگرانی‌های وزیر وقت اقتصاد در سال ۹۷ اظهار داشت: به عقیده بنده، قواعد بازار را نمی‌توان با تصمیمات مداخله گرانه بر هم زد البته اگرچه بحث حفظ منافع اقتصادی برای کشور در برهه‌ای مطرح می‌شود اما آنچه مسلم است اینکه هدایت بازار با تصمیمات خلق‌الساعه، منطقی نیست.رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه فلز نقره به تازگی وارد بازار آتی بورس کالا شده است، گفت: انتظار ما از بورس کالا این است که بر روی موضوعات مربوط به قراردادهای آتی از جمله ورود دارایی‌های جدید و بازگشت طلا به این معاملات تمرکز بیشتری داشته باشد و مجلس و کمیسیون اقتصادی از توسعه ابزارهای تخصصی و کارآمد بازار سرمایه از جمله ابزارهای مشتقه، تمام قد حمایت می‌کند.ابزارهای مشتقه کمک می‌کنند تا از ظرفیت‌های موجود در حوزه نقدشوندگی و پوشش ریسک استفاده کنیم و این به نفع اقتصاد کشور است. در دنیا این ابزارها تجربه شده‌اند و اگر مسیر توسعه آنها را هموار کنیم، قطعا به نفع اقتصاد کشور هستند.وی در پایان با تاکید بر این نکته که قانون بازار سرمایه و اصلاحیه‌های آن ظرفیت خوبی برای اقتصاد ایران فراهم کرده است اظهار داشت: ظرفیتی که در قالب قانون فراهم شده و ساختارهایی که بر روی آن شکل گرفته محکم‌ترین و متقن‌ترین ساختارهای اقتصادی کشور هستند لذا از این ظرفیت برای رونق و توسعه اقتصادی کشور باید استفاده کرد.

عرضه اوراق اختیار فروش تبعی حامی ۱۴۰۱

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک توسعه بازار سرمایه در نظر دارد اوراق اختیار فروش تبعی با هدف حمایت از سهامداران خرد منتشر کند. عرضه اوراق فوق از روز دوشنبه مورخ ۲۵ اسفند۱۳۹۹ لغایت روز چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ با شرایط زیر در بورس اوراق بهادار تهران آغاز می‌شود: 

۱- سرمایه‌گذاران حقیقی (شامل سبدهای سرمایه‌گذاری اشخاص حقیقی) که در سال ۱۳۹۹ وارد بازار سرمایه شده‌اند و ارزش دارایی ایشان در بازار سرمایه (تمامی داراییها از جمله سهام، حق تقدم سهام، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، اوراق بدهی، انواع گواهی سپرده و...) در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ کمتر از ۱۰ میلیون تومان باشد واجد شرایط خرید اوراق اختیار فروش تبعی حامی۱۴۰۱ بوده و می‌توانند نسبت به خرید این اوراق اقدام کنند.۲- دارایی پایه اوراق اختیار فروش تبعی حامی۱۴۰۱ شامل سبد سهام و حق تقدم سهام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران (به جز بازار پایه) و همچنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام (مبتنی بر صدور و ابطال یاETF  (به جز دارا یکم و پالایش با احتساب تعداد و قیمت تعدیل شده ناشی ازاقدامات شرکتی طی دوره اوراق مذکور است. همچنین دارایی پایه اوراق اختیار فروش تبعی حامی۱۴۰۱ شامل عرضه اولیه‌هایی که بازدهی بیشتر از ۳۰ درصد از ابتدای سال ۱۳۹۹ داشته‌اند، نمی‌شود. ۳- سرمایه‌گذارانی که واجد شرایط خرید اوراق حامی۱۴۰۱ بوده و تمایل به استفاده از این اوراق دارند، باید در دوره عرضه نسبت به خرید تنها ۱ ورقه از اوراق مذکور اقدام کنند. در صورت انجام خرید اوراق حامی۱۴۰۱ توسط سرمایه‌گذاران، دارایی پایه برای ایشان مطابق بند ۲ درنظر گرفته خواهد شد. ۴- خرید بیش از ۱ ورقه از اوراق حامی۱۴۰۱ برای هر کد معاملاتی مجاز نبوده و کارگزاران باید اقدام لازم نسبت به رعایت این محدودیت را در سیستم‌های معاملاتی آنلاین خود اعمال کنند.

۵- شرط معتبر بودن اوراق اختیار فروش حامی۱۴۰۱ در سررسید، عدم فروش دارایی پایه موضوع بند ۲ تا سررسید اوراق است (نگهداری دارایی پایه تا سررسید). در واقع در صورتی که سرمایه‌گذار هر یک از سهام، حق تقدم سهام و صندوق‌های سرمایه‌گذاری (مبتنی بر صدور و ابطال یاETF (موجود در پرتفو خود را طی دوره تا سررسید اوراق حامی۱۴۰۱ به فروش برساند به گونه‌ای که تعداد آن سهم از تعداد سهم موجود در دارایی پایه وی کمتر شود، اوراق حامی۱۴۰۱ معتبر نبوده و اعمال نخواهد شد.

۶- ارزش اعمال برای هر کد معاملاتی برابر با ۲۵.۱ برابر ارزش دارایی پایه وی (با توجه به تعدیلات مربوط به اقدامات شرکتی) خواهد بود. لذا در صورت رعایت نکات بندهای فوق توسط سرمایه‌گذاران، بازدهی اشخاص طی دوره اوراق حداقل به میزان ۲۵ درصد خواهد بود.۷- بازدهی ۲۵ درصدی پس از کسر سود تقسیمی تعلق گرفته برای هر سبد سهام در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ به مشمولین پرداخت می‌شود.۸-از آنجا که مبنای تضمین قیمت تعدیل شده است، در صورت افزایش سرمایه، قیمت تعدیل شده و تعداد سهام پس از مجمع برای تضمین در نظر گرفته می‌شود. در صورت افزایش سرمایه از محل آورده نقدی، قیمت سهام و تعداد با فرض شرکت کردن سهامدار در افزایش سرمایه فرض می‌شود.

۹- در صورتی که ثبت افزایش سرمایه در تاریخ بعد از اردیبهشت ۱۴۰۱ باشد، در سررسید اوراق تبعی فرض می‌شود که سهام ثبت نشده در پرتفوی سرمایه‌گذار قرار دارد و به قیمت پایانی روز محاسبه در ارزش پرتفو لحاظ می‌شود.۱۰- احراز شرایط مشمولین طرح، بررسی معتبر بودن اوراق حامی۱۴۰۱ طی دوره و سررسید و همچنین انجام فرایند اعمال توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه و شرکت مدیریت فناوری بورس تهران انجام خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران