شماره امروز: ۵۴۷

در آیین راه‌اندازی معاملات آتی نقره و تالار حراج باز بورس کالا بیان شد

| | |

محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در آیین افتتاح رسمی معاملات آتی نقره و حراج باز در بورس کالای ایران، بیان کرد:

محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در آیین افتتاح رسمی معاملات آتی نقره و حراج باز در بورس کالای ایران، بیان کرد: امروز ۶۲ میلیون سهامدار در بازارسرمایه حضور دارند که چشم امیدشان به این بازار است. بر این اساس، مقامات سیاسی هم نمی‌توانند به این بازار بی توجه باشند، با این حال توصیه می‌کنم که در این بازار از ادبیات سیاسی دوری کنیم و با واژگان علمی و تخصصی در این بازار به ارایه نظرات بپردازیم. این بازار مسیر و جایگاهی اختصاصی دارد و گاهی صحبت‌هایی هرچند از سر دلسوزی ممکن است به اعتماد مردم آسیب وارد کند. وی با اشاره به اینکه همه باید به سمت تقویت اعتماد و حاکم شدن آرامش در بازار سرمایه پیش رویم، اضافه کرد: در این مسیر ضروری است، سهامداران با کمک متخصصان، تحلیلگران و ابزارهای مدیریت ریسک به مدیریت سرمایه خود بپردازند. دهقان دهنوی اهداف وزارت صمت را نیز در همین راستا دانست و ادامه داد: در این زمینه قول‌هایی از این وزارتخانه برای همکاری‌های بیشتر گرفته ایم. درنظر داشته باشید که با ایجاد شفافیت در بازارسرمایه، مسیر سرمایه‌گذاری در این بازار با توجه به محدودیت‌های موجود در سال‌های قبل فراهم می‌شود. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: نهادهای مربوط به صنایع باید به سرمایه‌گذاران افق بلندمدت بدهند. زیرا سرمایه‌گذاران باید بدانند که چه مکانیسم و فرمولی برای ۱۰ سال آینده صنایع مختلف وجود خواهد داشت که قابل تغییر نبوده و سرمایه‌گذاران می‌توانند بر اساس آن سرمایه‌گذاری خود را به‌طور بلندمدت انجام دهند. دهقان دهنوی با اشاره به زیاد بودن ظرفیت‌های بازارسرمایه، گفت: این بازار باید در همه ابعاد مانند میزان ورود شرکت‌ها به بازارسرمایه، توسعه نهادهای مالی به لحاظ کمی و کیفی و همچنین سرمایه‌گذاران توسعه بیشتری پیدا کند. به‌طور مثال بورس کالای کشور می‌تواند در مدیریت ریسک تمام صنایعی که با ریسک قیمت کالایی مواجهند، یاری رسانی کند، هرچند که این شرکت مسیر رو به رشدی در این زمینه و پوشش تعداد کالاهای موجود در این زمینه را داشته است.

     نیاز تعدد در نهادهای مالی

وی تصریح کرد: تعداد نهادهای مالی حاضر در بازارسرمایه باید افزایش پیدا کنند و هر کدام باید بتوانند در صنایع مختلف به‌طور اختصاصی به ارایه خدمات و حتی به طراحی ابزارهای لازم برای پوشش ریسک و نیز ارایه طرح برای تامین مالی بپردازند.

    نظارت در سازمان بورس

اقدامی اساسی است

این مقام مسوول با اشاره به بعد دیگر توسعه در بازارسرمایه گفت: موضوع نظارت در سازمان بورس، اقدامی اساسی و مهم است. گزارشاتی از این اقدامات در خصوص پیگیری  شکایات وجود دارد. هر چند که اداره دیده بان بازار از گزارش‌های مردمی در این خصوص استقبال می‌کند و حتی این روش گزارش دهی را مکمل نظارت سازمانی می‌داند. در مجموع باید گفت که فضای بازار برای سرمایه‌گذاران آرام است اما برای متخلفان جایی وجود ندارد. وی در ادامه افزود: توسعه بخش نظارتی از دو وجه نیروی انسانی و سیستم‌های نظارتی که بتوانند به‌طور خودکار به شناسایی تخلفات و نظارت در بازار بپردازند، امری ضروری است.

    تشکیل کانون سهامداران خرد 

در حال انجام است

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تشکیل کانون سهامداران خرد (حقیقی) را جزو برنامه‌های خود عنوان کرد و افزود: بررسی در خصوص این طرح در حال انجام است. در این کانون هیات موسسی بی طرف شامل افراد صاحب نام در حوزه بازارسرمایه در حال شکل‌گیری هستند. دهقان دهنوی با اشاره به بازدهی بیشتر بازارسرمایه نسبت به بازارهای موازی طی دوره‌های ۱۰ ساله، عنوان کرد: براین اساس سرمایه‌گذاران باید آگاه باشند که به جز برخورداری از مزایای سرمایه‌گذاری در بازارسرمایه می‌توانند از این طریق به بخش تولید و اشتغال و در نهایت اقتصاد کشور کمک و یاری رسانی کنند.

     سرمایه‌گذاری در رمزارزها، اقدامی مبهم

وی افزود: این در حالی است که سرمایه‌گذاری در رمز ارزها ضمن اینکه اقدامی غیر قانونی است و ممکن است به از دست دادن سرمایه شان منتهی شود و سرمایه‌گذاری مبهم است، همچنین به خروج سرمایه از کشور و ضرر به اقتصاد منجر شود. دهقان دهنوی تاکید کرد: بازار سرمایه هوشمند است و از طرفی نسبت به دیگر بازارها واکنش سریعتری نشان می‌دهد، براین اساس به افرادی که قصد دارند به این بازار وارد شوند توصیه می‌کنم درگیر هیجانات فضاهای غیررسمی سیگنال دهی نشوند. همه دارایی خود را وارد این بازار نکنند و برای مدیریت دارایی و کنترل ریسک خود از روش‌های غیرمستقیم در این بازار برای سرمایه‌گذاری استفاده کنند. وی اظهار کرد: از دولت و دستگاه‌های اجرایی می‌خواهم برای رسیدن به اهداف بازارسرمایه و نیز به عنوان ناشر در این بازار کمک کنند. از مجلس نیز خواهانم که برای ایجاد نگاه بلندمدت و ایجاد شفافیت در افق دید سرمایه‌گذاران و عدم تغییر در قوانین صنایع مختلف یاری رسان باشند. فعالان بورسی نیز برای حضور بیشتر مردم در بازار همراهی کنند.

     رکورد  معاملات  بورس کالا شکسته شد

حامد سلطانی نژاد، مدیرعامل بورس کالای، بورس کالا را محمل انجام معاملات ساختاریافته خواند و گفت: در سال جاری رقم بی سابقه ۳۲ میلیون تن کالا در معاملات بورس ثبت شده و این رقم بیانگر آن است که زیرساخت‌های بورس کالا پاسخگوی نیاز صنایع و تولید کشور بوده است. همچنین در حوزه تامین مالی تولیدکنندگان ۴۰ درصد معاملات بازار فیزیکی به صورت سلف بوده و به این ترتیب از ارزش ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی بازار حدود ۱۲۰ هزار میلیارد تومان به تامین مالی شرکت‌های تولیدکننده کمک شده است.

    افتتاح تالار حراج باز و آتی نقره

مدیرعامل بورس کالای ایران به معاملات حراج باز سنگ آهن اشاره کرد و گفت: معاملات مدل حراج باز یکی از زیرساخت‌های اصلی بورس‌های کالایی است و در این روش فرصت بیشتری برای کشف نرخ داده می‌شود تا معامله گران برای تامین مواد خود بتوانند در حین معامله تفکر بیشتری در حوزه قیمت داشته باشند. سلطانی نژاد در خصوص معاملات آتی نقره نیز گفت: نقره در بازارهای جهانی اهمیتش به لحاظ وزنی از طلا بیشتر است و این فلز در صنایع الکترونیک، صنایع تولیدی و صنایع پایین دستی کاربرد بالایی دارد که با راه‌اندازی قرارداد آتی نقره در بورس کالا شرایط برای پوشش ریسک قیمتی برای صنایع پایین دستی فراهم شده است. در همین راستا ساچمه نقره به دلیل آنکه در ایران به صورت استاندارد وجود دارد به عنوان دارایی پایه قرارداد آتی در نظر گرفته شد.

    خرید دین، سبد کالایی بورس کالا را  تکمیل   می‌کند

وی در خاتمه گفت: برنامه بورس کالا برای توسعه بازار آتی، راه‌اندازی قرارداد آتی واحدهای صندوق طلا است. همچنین با همکاری وزارت صمت، گواهی سپرده کالایی بر روی محصولات پتروشیمی و در ابتدای کار بر روی قیر راه‌اندازی می‌شود و همچنین این موضوع در مس و آلومینیوم هم در دستور کار است؛ گفتنی است با راه‌اندازی اوراق خرید دین در کنار توسعه معاملات مناقصه و گواهی سپرده شاهد تکمیل سبد کالایی بورس کالا خواهیم بود.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران