شماره امروز: ۵۴۷

| | |

انتظارات معامله گران برای افزایش نرخ تورم پس از صحبت‌های رییس بانک مرکزی امریکا افزایش یافته است. جروم پاول گفته بازگشایی کسب و کارها که به تدریج در حال انجام شدن است منجر به افزایش نرخ تورم در کوتاه‌مدت خواهد شد.

روزهای بد بورس‌های جهانی رقم خورد

انتظارات معامله گران برای افزایش نرخ تورم پس از صحبت‌های رییس بانک مرکزی امریکا افزایش یافته است. جروم پاول گفته بازگشایی کسب و کارها که به تدریج در حال انجام شدن است منجر به افزایش نرخ تورم در کوتاه‌مدت خواهد شد. در اروپا هم نگرانی از وضعیت اقتصادی پس از انتظار آمار رشد بخش خرده فروشی بیشتر شده است. در ماه ژانویه متوسط رشد بخش خرده‌فروشی در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو منفی ۵.۹ درصد بوده که این رقم بزرگ‌ترین رشد منفی از ماه آوریل سال قبل تاکنون بوده است. فعالان بازار انتظار داشتند که این رشد حداکثر منفی ۱.۱ درصد اعلام شود. بحث‌های داغی بر سر مسیر آینده نرخ‌های بهره و نرخ‌های تورم در اقتصادهای بزرگ بین معامله‌گران وجود دارد. اگرچه تقریبا همه معامله گران روی اجتناب ناپذیر بودن افزایش تورم در ماه‌های آتی تاکید دارند اما برخی نگران‌اند تورم با روند فعلی از کنترل خارج شود و بازگرداندن آن به محدوده‌های هدف کار زمان بر و پرهزینه‌ای باشد. بانک‌های مرکزی سراسر جهان ناچار شده‌اند تا برای حمایت از واحدهای مختلف اقتصادی و کاستن از تبعات اقتصادی کرونا دست به تزریق سنگین نقدینگی و کاهش شدید نرخ بهره بزنند به‌طوری که نرخ بهره در بسیاری از کشورها اکنون در محدوده صفر یا منفی قرار دارد. آرتور هوگان، تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در موسسه نشنال سکیوریتیز کورپوریشن گفت: اکنون زمان آن رسیده است که توجه معامله گران و فعالان بازار به شاخص‌های بنیادی جلب شود. اخبار مربوط به ویروس امیدوارکننده‌تر از قبل هستند اگرچه هنوز تا خلاصی از آن فاصله زیادی داریم اما می‌توانیم رد پای بهبود تدریجی در بخش‌های مختلف را مشاهده کنیم. با توجه به حضور خوب و نیرومند سیاست‌گذاران پولی، بازارها کمتر نسبت به کافی نبودن سیاست‌های پولی و مالی برای حمایت از رشد اقتصادی نگران‌اند. در بورس امریکا و وال استریت همه شاخص‌ها نزولی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین‌تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۴۹ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۰ هزار و ۹۶۵.۵۷ واحد بسته شد. شاخص «اس‌اند پی ۵۰۰» با ۱.۷۸ درصد کاهش تا سطح ۳۷۶۰.۱۸ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی امریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۹۶ درصد ریزش در سطح ۱۲ هزار و ۷۷۰.۸۲ واحدی بسته شد. در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با ۰.۳۷ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۶۵۰.۸۸ واحد بسته شد. شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۱۷ درصدی و ایستادن در سطح ۱۴ هزار و ۵۶.۳۴ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با پیشروی ۰.۰۱ درصدی در سطح ۵۸۳۰.۶۵ واحد بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس ۳۵» ۰.۳ درصد بالا رفت و به ۸۳۵۴ واحد رسید. در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با ریزش ۲.۱۳ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۹۳۰.۱۱ واحدی پایین رفت. شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ‌کنگ ۲.۱۵ درصد پایین رفت و در سطح ۲۹ هزار و ۲۳۶.۷۹ واحد بسته شد. در چین شاخص «شانگهای کامپوزیت» افت ۳.۱۵ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۵۲۸۰.۷۱ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص «اس‌اند پی اس‌اند ایکس ۲۰۰» بورس سیدنی با ۰.۸۴ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۶۷۶۰.۷۱ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص «تاپیکس» ژاپن نزولی بود.

قیمت عادلانه مهم‌ترین مزیت عرضه بورسی املاک

امیر گلگیر، کارشناس بازارسرمایه درگفت‌وگو با کالا خبر گفت: نخستین عرضه‌های املاک در بورس کالا، مربوط به املاک مازاد بانک‌ها و نهادهای دولتی بود که موفقیت‌آمیز رقم خورد و پس از تجربه موفق عرضه املاک نهادها، شاهد پذیرش و درخواست عرضه یک ملک تجاری بخش خصوصی در بازار معاملات املاک و مستغلات بورس کالا هستیم. این برای نخستین بار است که یک فرد حقیقی ملکی را جهت عرضه در بورس کالا پذیرش کرده است. گلگیر اظهار داشت: قطعا شفافیت بزرگ‌ترین عامل در هر معامله‌ای است و با عرضه املاک در بورس کالا شفافیت قیمتی به عنوان اولین مزیت مطرح می‌شود چراکه فرآیند معاملات و کشف قیمت‌های عادلانه در تالار املاک و مستغلات بورس کالا رقم می‌خورد. مزیت دیگر کاهش هزینه مبادلات املاک است و این هزینه در بورس نسبت به ارقامی که در بازار سنتی اتفاق می‌افتد قابل مقایسه نبوده و کارمزد ناچیزی است که از سوی طرفین معاملات پرداخت می‌شود. این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: عرضه املاک بانک‌ها، نهادهای دولتی و حتی شهرداری‌ها در بورس کالا سبب رهایی این نهادها از مباحث مربوط به تشریفات مزایده می‌شود. مدیر بورس کالا و انرژی کارگزاری صبا تامین با بیان این نکته که مزیت دیگر عرضه املاک در بورس کالا را می‌توان به در دسترس عموم بودن این عرضه‌ها و شرایط برابر برای همه اشاره کرد گفت: با عرضه املاک در بورس کالا تمامی مشخصات برای عموم قابل نمایش بوده و به جهت شفافیت موجود، تصمیم‌گیری برای افراد را آسان کرده است. علاوه بر این فرآیند بازاریابی در این شیوه برای عرضه کنندگان آسان‌تر شده و بازاریابی عمده‌ای برای املاک شکل می‌گیرد. این کارشناس بازار سرمایه در ادامه اظهار داشت: بازار وسیعی برای عرضه املاک پیش بینی شده و با مطرح شدن فروش متری مسکن در بورس کالا و به واسطه بازار پر تقاضای مسکن، چشم‌انداز این بازار را می‌توان بسیار مثبت دید. البته هر گونه مانعی در روند این معاملات به مرور و با افزایش سطح عرضه‌ها، نمایان و برطرف خواهد شد و می‌توان بازار خوبی را برای تابلوی مسکن بورس کالا متصور بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران