شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در جریان معاملات هفته اول اسفند ماه ۱۳۹۹ معامله گران بازار آتی تعداد ۸۵ هزار و ۴۷۲ قرارداد را به ارزشی بیش از ۱۲۱۶ میلیارد و ۱۳۴ میلیون ریال منعقد کردند.

بسته شدن ۸۵  هزار قرارداد آتی در بورس کالا

در جریان معاملات هفته اول اسفند ماه ۱۳۹۹ معامله گران بازار آتی تعداد ۸۵ هزار و ۴۷۲ قرارداد را به ارزشی بیش از ۱۲۱۶ میلیارد و ۱۳۴ میلیون ریال منعقد کردند. در این هفته با انعقاد ۸۴ هزار و ۲۰۷ قرارداد آتی زعفران نگین در سه سررسید اسفند سال جاری و اردیبهشت و تیر ماه سال آینده به ارزشی بیش از ۱۱۰۱ میلیارد ریال، دارایی زعفران نگین با این حجم و ارزش معاملاتی در صدر معاملات هفتگی جای گرفت. همچنین در یک هفته اخیر تعداد ۷۹۹ قرارداد آتی پسته به ارزشی بیش از ۱۱۱ میلیارد و ۱۰ میلیون ریال در ۲ سررسید فروردین و خرداد ماه ۱۴۰۰ منعقد شد و این دارایی پس از زعفران نگین جایگاه دهم را به لحاظ ارزش و حجم معاملات به خود اختصاص داد. در این مدت تعداد ۴۶۰ قرارداد آتی زعفران پوشال نیز در دو سررسید اسفند ماه سال جاری و اردیبهشت ماه سال آینده به ارزشی بیش از ۳ میلیارد و ۸۳۳ میلیون ریال منعقد گردید. معامله گران در یک سررسید خرداد سال آینده در مجموع ۶ قرارداد آتی زیره سبز را نیز منعقد کردند که ارزش تقریبی آن ۲۸۹ میلیون و ۹۱۰ هزار ریال بود.

درخواست کنتور برق  روی تابلوی مناقصه بورس کالا

معاملات به شیوه مناقصه در بورس کالای ایران که از روز شنبه ۲ اسفند ماه و با معامله ۳ هزار عدد کنتور برق از سوی شرکت توزیع نیروی برق منطقه استان آذربایجان غربی آغاز شده بود، دوشنبه این هفته ۱۱ اسفند با ثبت درخواست ۱۰ هزار عدد کنتور از سوی شرکت توزیع نیروی برق استان خراسان رضوی ادامه می‌یابد.نگاهی به جزییات درخواست خرید شرکت توزیع برق منطقه‌ای استان خراسان رضوی نشان می‌دهد که این شرکت متقاضی خرید ۱۰ هزار عدد کنتور برق با قیمت پایه سه میلیون و ۲۰۰ هزار ریال در هر عدد است که محصول مورد نظر، کنتور تک فاز ۲۵ آمپر چند تعرفه دیجیتالی (بدون قاب) مطابق دستورالعمل تعیین الزامات معیارهای ارزیابی فنی و آزمون‌های کنتورهای دیجیتالی تکفاز چند تعرفه (ویرایش ۳/۱ توانیر) است. همچنین براساس درخواست خریدار باید بر روی کالاهای تحویلی نام شرکت توزیع برق استان خراسان رضوی به گونه‌ای حک شود که قابل پاک شدن نباشد. علاوه بر آن، فروشنده باید کالای موضوع مناقصه را برای حمل و تحویل طبق استاندارد‌های بین‌المللی و با توجه به ماهیت کالا و نوع وسیله حمل به نحوی بسته‌بندی و آماده کند که از آسیب و فساد ضمن حمل و انبارداری مصون بماند. محل تحویل کالای مناقصه انبار مرکزی شرکت توزیع برق استان خراسان رضوی واقع در مشهد بوده و کلیه کسورات قانونی هزینه بارگیری، حمل، بیمه کالا و سایر هزینه‌های احتمالی به عهده فروشنده و هزینه تخلیه به عهده خریدار خواهد بود.

افزایش معاملات گواهی سپرده کالایی در بورس کالا

معامله گران در نخستین هفته اسفند ماه و در هفته‌ای که گذشت در بازار ابزارهای مالی بورس کالای ایران تعداد ۳ میلیون و ۸۱ هزار و ۵۱۰ گواهی سپرده بورس کالایی را بر پایه ۸ دارایی شامل پسته فندقی و بادامی، زعفران نگین و پوشال، رطب مضافتی، زیره سبز، کشمش و سکه طلا معامله کردند و ارزش ۱۷۳۲ میلیارد و ۲۶۶ میلیون ریال را رقم زدند. به این ترتیب حجم معاملات ۸.۴ درصد و ارزش معاملات ۴.۲ درصد نسبت به هفته پایانی بهمن ماه رشد داشته است. در هفته گذشته، بیشترین ارزش معاملات و گردش مالی مربوط به سکه طلا بود. به‌طوری که یک میلیون و ۳۶۵ هزار و ۶۰۰ گواهی سپرده سکه طلا به ارزش ۱۵۱۹ میلیارد و ۳۵۶ میلیون ریال در بازار دادوستد شد. طی این مدت زعفران نگین به عنوان پر حجم‌ترین دارایی مورد معامله در بازار ابزارهای مالی، شاهد معامله تعداد یک میلیون و ۷۰۰ هزار و ۳۹۶ گواهی به ارزشی بیش از ۲۰۷ میلیارد و ۱۲۳ میلیون ریال بود. البته زعفران نگین از نظر ارزشی پس از سکه طلا رتبه دوم را به دست آورده بود. ۶۲۱۶ گواهی سپرده زعفران پوشال نیز به ارزشی نزدیک به ۴۹۲ میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت. معامله گران تعداد ۲۷۸۹ گواهی سپرده پسته فندقی و بادامی را در حالی معامله کردند که ارزش این معاملات بالغ بر ۲میلیارد و ۷۸۷ میلیون ریال برآورد شده است. در مدت ذکر شده همچنین ۶۴۱ گواهی سپرده رطب مضافتی به ارزش ۱۲۴ میلیون و ۹۰۰ هزار ریال و ۱۶۶ گواهی سپرده زیره سبز به ارزش ۷۶ میلیون و ۷۰۲ هزار ریال معامله شدند. معامله گران تعداد ۵۷۰۲ گواهی سپرده کشمش سبز قلمی و تیزابی را نیز در حالی خرید و فروش کردند که ارزش این معاملات یک میلیارد و ۳۰۴ میلیون ریال بود.

اعلام زمان فرآیند تحویل قرارداد آتی زعفران رشته‌ای 

براساس اطلاعیه صادره از سوی بورس کالا، فرآیند تحویل در قرارداد آتی زعفران رشته‌ای درجه یک (پوشال معمولی) تحویل اسفند ماه ۹۹ در روز سه‌شنبه ۱۹ اسفند ماه جاری و از طریق گواهی سپرده زعفران انجام خواهد شد. برهمین اساس کلیه مشتریان فروشنده و خریدار دارای موقعیت تعهدی باز، موظفند طبق ضوابط اعلام شده جهت انجام فرآیند تحویل اقدام کنند. گفتنی است، هر قرارداد آتی زعفران رشته‌ای درجه یک (پوشال معمولی) شامل ۱۰۰ گرم از این محصول است. در این اطلاعیه اشاره شده است که تحویل زعفران به انبارها جهت تبدیل شدن به گواهی سپرده، حداکثر تا سه روز کاری قبل از سررسید یعنی تا روز شنبه ۱۶ اسفند ماه جاری امکان‌پذیر است. مبنای محاسبه قیمت نقدی زعفران نیز در محاسبات جرایم نکول قراردادهای آتی زعفران، میانگین وزنی قیمت پایانی معاملات گواهی سپرده زعفران در آخرین روز معاملاتی قرارداد آتی در نظر گرفته شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران