شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در طول چند سال اخیر زمزمه‌های مختلفی مبنی بر حذف شورای رقابت در قیمت‌گذاری خودرو مطرح شده اما همچنان این بخش مرجع تصمیم گیر در تعیین دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو است.

قیمت‌گذاری خودرو سامان می‌یابد؟

در طول چند سال اخیر زمزمه‌های مختلفی مبنی بر حذف شورای رقابت در قیمت‌گذاری خودرو مطرح شده اما همچنان این بخش مرجع تصمیم گیر در تعیین دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو است. به اعتقاد شورای رقابت بازار خودرو هنوز در مرحله انحصار قرار دارد و با استناد به این موضوع باید دستورالعمل این بخش توسط شورای رقابت تعیین شود. شورای رقابت معتقد است اگر در بازار سهم یک یا چند بنگاه یا شرکت تولید‌کننده، خریدار و فروشنده از عرضه و تقاضای بازار به میزانی باشد که قدرت تعیین قیمت و یا مقدار را در بازار داشته باشد، یا ورود بنگاه‌های جدید به بازار یا خروج از آن با محدودیت مواجه باشد باید مدیریت لازم جهت تعیین دستور العمل قیمت‌گذاری انجام شود. با این وجود نمایندگان مجلس درصدد حذف شورای رقابت از روند قیمت‌گذاری خودرو بر آمده‌اند به نحوی که طبق مصوبه جدید کمیسیون صنایع و معادن مجلس، شورای رقابت از پروسه قیمت‌گذاری خودرو حذف می‌شود. کمیسیون صنایع و معادن مجلس ماده 4 طرح تحول صنعت و بازار خودرو اعاده شده از شورای نگهبان را اصلاح کرده است که بر اساس آن مقرر شد خودروهای تولید شده داخلی در بورس عرضه شوند. در این ماده قیمت پایه عرضه خودرو در بورس توسط سازمان حمایت از مصرف کننده تعیین شده و ساز و کار تحقق این مهم باید در بورس مهیا شود. علاوه بر عرضه خودرو در بورس، مسائلی مانند کیفیت، بومی سازی، قطعه‌سازان، خدمات پس از فروش و... نیز در این طرح بررسی شده است. البته طرح ساماندهی صنعت خودرو مصوب مجلس دهم بود که شورای نگهبان به ماده 4 آن ایراد گرفت اما در مجلس یازدهم این موضوع بررسی و ایرادات آن رفع شد. در حال حاضر کلیات این طرح در کمیسیون صنایع و معادن تصویب و جزئیات آن در دست بررسی است. نمایندگان این کمیسیون اما در پروسه عرضه خودرو در بورس تأکید دارند که عرضه هر محصولی در بورس کالا باید با قیمت پایه انجام شود که در این زمینه سازمان حمایت را جایگزین شورای رقابت کرده‌اند. بنابراین اگر فروش خودرو از مسیر بورس کالا در مجلس و شورای نگهبان نهایی شود شورای رقابت دیگر دخل و تصرفی در قیمت‌گذاری محصولات خودرویی نخواهد داشت. نمایندگاه مجلس معتقدنداجرایی شدن این طرح باعث کاهش زیان خودروسازان خواهد شد و با ممانعت از قیمت‌سازی در بازار، خودرو از یک کالای سرمایه‌ای به یک کالای مصرفی تبدیل می‌شود تا مصرف‌کننده واقعی به راحتی به خودرو دسترسی پیدا کند و از سوی دیگر همین امر موجبات خروج دلالان از بازار را نیز فراهم خواهد کرد. با این وجود برخی هم معتقدند این طرح بیشتر به ایجاد فضای رانت و سفته‌بازی منتهی خواهد شد و نتایج آنچنان مثبتی را ایجاد نخواهد کرد. به هر حال خودروسازان با استقبال از عرضه خودرو در بورس کالا می‌خواهند برای همیشه از چرخه قیمت‌گذاری خودرو شورای رقابت خلاص شوند. البته هنوز این طرح به تصویب نهایی مجلس نرسیده است و به‌طور حتم با مخالفت شورای رقابت هم روبه رو است ولی باید دید آیا این راهکار به ظاهر منطقی می‌تواند دردی از بازار پر التهاب صنعت خودرو دوا کند یا مانند سایر نسخه‌ها به شکست منتهی خواهد شد.

ابلاغ ضریب اعتباری ۶۰ درصدی خرید سهام

مدیریت نظارت بر کارگزاران سازمان بورس مصوبه کمیته پایش ریسک بازار درباره افزایش ضریب تعدیل سهام، حق تقدم سهام و واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری در محاسبه حساب تضمین موضوع معاملات اعتباری اوراق بهادار را به کلیه شرکت‌های کارگزاری ابلاغ کرد که از دوم اسفند اجرا خواهد شد. بر این اساس، پیرو ابلاغیه صورت جلسه ۳ مرداد سال ۹۷ هیأت مدیره سازمان در خصوص اصلاح دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس تهران و فرابورس و ابلاغیه‌های اصلاح ضرایب تعدیل اوراق بهادار قابل محاسبه در حساب تضمین موضوع معاملات اعتباری اوراق بهادار و با استناد به اختیارات اعطایی به کمیته پایش ریسک بازار طبق مصوبه هیأت مدیره سازمان، مصوبه بند یک صورتجلسه ۲۹ بهمن کمیته پایش ریسک بازار در خصوص افزایش ضریب تعدیل سهام، حق تقدم سهام واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری در محاسبه حساب تضمین موضوع معاملات اعتباری اوراق بهادار به شرح زیر ابلاغ می‌شود. ۱. در خصوص افزایش ضریب تعدیل سهام حق تقدم سهام و واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در محاسبه حساب تضمین معاملات اعتباری اوراق بهادار (موضوع مواد ۶ و ۷ دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس تهران و فرابورس و بند ۳ اصلاحات آن دستورالعمل) به شرح زیر تصمیم‌گیری شد: ۲- در مورد سهام پذیرفته‌شده در بورس تهران و بازار اول و دوم فرابورس (موضوع جز الف بند ۳ پیوسته بند ۸ صورتجلسه مرداد سال ۹۷ هیأت مدیره سازمان): ۶۰ درصد قیمت پایانی

آخرین وضعیت پذیرش سرخابی‌ها در فرابورس

امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران درمورد آخرین وضعیت پذیرش سرخابی‌ها در فرابورس توضیح داد: پرسپولیس از نظر فرایندی جلوتر از استقلال است. جلسه پیش پذیرش و هماهنگی اولیه پرسپولیس انجام شده و باید تکمیل مدارک را انجام دهند تا وارد هیات پذیرش شوند. وی به این سوال که تکلیف بدهی‌های دو باشگاه به بازیکنان و مربیان مختلف چه می‌شود، پاسخ داد: بسیاری از موارد در گزارشی که به دست من رسید در ۶ ماهه برطرف شده است و دولت هم دارایی‌ای که لازم بوده را تزریق کرده است. مدیرعامل فرابورس تاکید کرد: اما اصلاح ساختار در دو باشگاه انجام می‌شود که باید متناسب با بازار سرمایه باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران