شماره امروز: ۵۴۷

| | |

جواد عشقی‌نژاد، نایب رییس هیات مدیره بورس تهران در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین گفت: اولین اثری که مکانیزم بازارگردانی بر بازار سرمایه دارد،

اولین اثر بازارگردانی افزایش نقدشوندگی دربازار بود

جواد عشقی‌نژاد، نایب رییس هیات مدیره بورس تهران در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین گفت: اولین اثری که مکانیزم بازارگردانی بر بازار سرمایه دارد، افزایش نقدشوندگی سهام است. می‌توان گفت، بازارگردانی در بازار سهام ما بسیار جوان است و سابقه چندانی ندارد. اما در مدت کوتاهی که بازارگردانی انجام شده، اثر کلی خود را بر بازار سرمایه گذاشته است و حجم و تعداد صف‌های فروش و خرید، کاهش یافته است. وی افزود: این موضوع، نشان‌دهنده اثرگذاری بخش اول بازارگردانی در بازار سهام است. آن چیزی که به عنوان ادامه موضوع درنظر گرفته می‌شود، مسائل تکمیلی مانند حجم تعهدات بازارگردانی، افزایش تعداد بازارگردان‌ها، نقش ناشر یا سهامدار در فعالیت بازارگردانی و مدل‌هایی مانند ورود سرمایه‌گذارهای جدید و... است که می‌تواند به کیفیت فعالیت بازارگردانی کمک کند. عشقی‌نژاد تصریح کرد: مجموعه این عوامل را در بازار سرمایه خواهیم داشت و فکر می‌کنم می‌توان به فعالیت بازارگردانی عنوان بخشی سودآور در بازار سهام نگاه کرد. نایب‌رییس هیات ‌مدیره بورس تهران درخصوص اصلاح دستورالعمل بازارگردانی اظهار داشت: نظرات افراد حرفه‌ای در بازار سرمایه، جمع‌آوری شده و نظرات، مختلف بوده است. اما اعلام نهایی باید توسط سازمان بورس و اوراق بهادار صورت گیرد. قرار بر این نیست که ابلاغی صورت گیرد و حاشیه‌هایی را برای دستورالعمل جدید ایجاد کند. فکر می‌کنم با اطلاعیه‌ای که منتشر خواهد شد و دستورالعمل جدیدی که به میزان کمتری با منافع بازار سرمایه در تضاد است یا همه تضادها را رفع خواهد کرد، وضعیت بهتری ایجاد خواهد شد. اگر این امر با تاخیر رخ دهد، بهتر از این است که با برخی از اشکالات، روال بازار را از حالت عادی خارج کند. وی گفت: ما باید باتوجه به نتیجه موضوع، تحلیل خود را انجام دهیم و نه براساس صحبت‌هایی که در برخی از مواقع همراه با هجمه و منافع شخصی است. باید درنظر داشت که وجود بازارگردان در شرایط فعلی بهتر از وضعیت نبود آن یا وضعیت گذشته است. زمانی که از سهامداران خرد سوال می‌شود، می‌گویند که صف‌های خرید، عرضه نشود و صف‌های فروش، عرضه شود. اما این امکان وجود ندارد که بازار به صورت یک طرفه عمل کند و اگر صف خریدی ایجاد می‌شود، به معنای تقاضای موجود است. اگر به این تقاضا پاسخ داده نشود، بازار یک طرفه خواهد شد. بنابراین باید از انتقاداتی که به روش بازارگردانی می‌شود، گذر کنیم. زیرا با توجه به این انتقادها، بازار تنها تقاضای صف خرید دارد، آن هم صف خریدی که حجم مبنای آن داده نشود و درصد نخورد. ممکن است برخی از تعاریف و استانداردهای لازم برای یک بازار متعادل، مورد قبول واقع نشود و انتقاداتی مطرح شود.

تاکید بر بین المللی شدن بازارسرمایه

بهادر بیژنی، مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل گفت: سازمان بورس به عنوان عضو اصلی در نهادهای بین‌المللی نظیر آیسکو و هیات خدمات مالی اسلامی (IFSB) حضور دارد و از این طریق تعامل سازنده‌ای با جهان برقرار کرده است. همچنین این سازمان در نهادهای قانونگذار بازار سرمایه کشورهای کومسک حضوری فعال داشته و رییس کارگروه سواد مالی، نایب رییس کارگروه توسعه بازار و عضو عادی دو کارگروه دیگر آن است. وی تصریح کرد: مهم‌ترین دستاورد بین‌المللی بازار سرمایه ایران، بی شک عضویت سازمان بورس و اوراق بهادار در «سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار (IOSCO)» است که با تلاش ۱۳ ساله همکاران این سازمان در نوامبر ۲۰۱۸ به بار نشست و بازار سرمایه ایران همسو با ۹۵ درصد نهادهای ناظر و قانونگذار دنیا قرار گرفت. وی ادامه داد: به زبان دیگر، هم اکنون استانداردهای مقررات بازار سرمایه ایران مورد تایید مراجع بین‌المللی بوده و این بازار اصول حمایت از سرمایه‌گذار، بازاری شفاف و کارآمد را تضمین می‌کند. بیژنی عنوان داشت: در خصوص جایگاه بازار سرمایه ایران در عرصه بین‌المللی می‌توان به داده‌های آماری در یک سال گذشته اشاره کرد. تعداد سهامداران از ۱۰ به بیش از ۵۰ میلیون نفر، ارزش جاری بازار از ۱۵۰ به بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار و حجم دادوستد روزانه نیز از حدود ۳۰۰ میلیون به بیش از یک میلیارد دلار رسیده است. همچنین شاخص بورس تهران نیز حدود ۱۷۵ درصد رشد داشته و بر بام اعضای فدراسیون جهانی بورس‌ها (WFE) قرار گرفته است. وی افزود: تمام این آمار و ارقام حاکی از تعهد سازمان بورس بر حفظ جایگاه خود به عنوان یکی از بازارهای حال توسعه دنیا بوده و تضمینی بر حصول انتظارات و رفع نیازهای شرکای خارجی خود است. مشاور رییس سازمان بورس در خصوص چالش‌های بین‌المللی شدن بازار سرمایه ایران تصریح کرد: قطعا در هر کشوری چالش‌هایی در این خصوص وجود دارد اما نکته مهم مدیریت صحیح این چالش‌ها است. وی در این خصوص ادامه داد: برای نیل به این مقصود باید صبور بود؛ دیدگاه بلندمدت داشت؛ شرکای داخلی مورد اعتماد یافت و نهایتا به نتیجه مشترک با شرکای خارجی رسید. وی در این همایش خطاب به سرمایه‌گذاران خارجی عنوان کرد: با توجه به این اصل که بازار سرمایه ایران میل جدی به بین‌المللی شدن دارد، ما به سرمایه‌گذاران خارجی خیرمقدم می‌گوییم و اعلام می‌داریم آماده حمایت و همفکری برای نیل به موفقیت هستیم. بیژنی در این خصوص متذکر شد: ما تمام تلاش خود را برای بین‌المللی شدن بازار به کار خواهیم بست و مشتاقانه شما را به عنوان بخشی از فرآیند خواهیم دید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران