شماره امروز: ۵۴۷

| | |

عبدالله زارع، کارشناس بازار سرمایه درگفت‌وگو با کالا خبر گفت: عرضه املاک نهادها در بورس کالا به صورت عمومی اطلاع‌رسانی می‌شود

مزایده املاک شهرداری‌ها نیازمند تابلوی شفاف بورس کالا

عبدالله زارع، کارشناس بازار سرمایه درگفت‌وگو با کالا خبر گفت: عرضه املاک نهادها در بورس کالا به صورت عمومی اطلاع‌رسانی می‌شود به این معنی که در شیوه مزایده سنتی و آگهی ملک در روزنامه، ممکن است شخصی اصلا روزنامه نخواند و به این ترتیب یک عده خاص شرایط مناسب برای ورود به مزایده‌ها را پیدا می‌کنند. وی افزود: اما در بورس کالا اطلاع‌رسانی وسیع‌تری انجام شده و شرایط برابری برای همه افراد جامعه فراهم می‌شود و امکان نفوذ برخی سلایق در روند مزایده‌ها و وجود برخی شایبه‌ها از بین می‌رود. این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: حراج الکترونیک املاک در بورس کالا، در واقع سیستمی شفاف را جایگزین پاکت‌های دربسته و روندی غیرشفاف می‌کند؛ مثلا یک فرد متقاضی می‌تواند ببیند چه تعداد مشتری در یک روز برای یک عرضه آمده است و میزان تقاضا و استقبال از یک طرح به چه اندازه بوده که همه این عوامل در نهایت در شفافیت قیمت ملک نقش دارد. زارع بخش در ارتباط با مزیت‌های بورس کالا برای عرضه املاک مازاد شهرداری‌ها نسبت به برگزاری مزایده گفت: موضوع مهمی که در مزایده‌های فعلی وجود دارد این است هیچ مبنا یا مرجع شفاف قیمتی وجود ندارد که در همین حوزه بورس کالا می‌تواند شفافیتی ایجاد کند که برای آینده بازار و ایجاد قیمت مبنا، بسیار مهم است. به گفته این کارشناس بازار سرمایه، عرضه املاک نهادها تاثیر زیادی در شفافیت اقتصادی نیز خواهد داشت زیرا با رونق این معاملات، آمار فروش املاک سازمان‌ها، نهاد‌ها و اشخاص منتشر می‌شود و همه‌چیز براساس عدالت پیش می‌رود. این کارشناس بازار سرمایه در مورد نقش عرضه مسکن در بورس کالا در شفافیت بازار مسکن اظهار داشت: قطعا عرضه مسکن در بورس کالا در شفافیت بازار مسکن نقش خواهد داشت، اما این موضوع بستگی به میزان عرضه دارد. اگر صرفا دو هفته‌ای یک‌بار، ملکی را به عرضه گذاشته شود، خیلی نمی‌تواند راهگشا باشد، اما اگر عرضه به صورت مداوم بوده و تداوم داشته باشد و همچنین میزان این عرضه نیز بالا باشد، موثر واقع می‌شود. وی در ادامه گفت: طرح عرضه مسکن در بورس کالا نباید فقط برای املاک بزرگ نهادها باشد و براساس برنامه‌های بورس کالا نیز طرح پیش فروش متری مسکن در قالب اوراق سلف موازی مسکن در دستور کار است تا از ظرفیت بازار سرمایه در رشد تولید مسکن نیز استفاده شود. زارع بخش تصریح کرد: در صورت آغاز پیش فروش متری مسکن از طریق بورس کالا، فروشندگان به تعهداتشان، مخصوصا تحویل‌های به موقع و جابه‌جایی اسنادشان، وفادار هستند، چون خیلی از مسکن‌هایی که در حال حاضر به صورت پیش‌فروش عرضه می‌شود همواره خریداران نگران عدم تعهد یا تاخیر در تعهد سازندگان هستند اما با توسعه این شیوه معاملات در بورس کالا علاوه بر اطمینان مردم از انجام تعهدات معامله، قدرت خرید مسکن نیز در جامعه افزایش می‌یابد که امیدوارم این شیوه به زودی در بازار سرمایه عملیاتی شود.

کنسانتره و گندله در بورس کالا  عرضه می‌شود

سعید عسکرزاده دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن پیرامون عرضه سنگ‌آهن در بورس کالا گفت: پیرو عرضه سنگ‌آهن در روز شنبه ۱۱ بهمن ماه در بورس کالا که با همکاری ایمیدرو صورت گرفت، انجمن برخی نکات وارد‌شده به این عرضه را به بورس و معاونت نظارت بر بازار اطلاع داد. بر همین اساس جلسه‌ای با حضور اعضای انجمن سنگ‌آهن و معاون نظارت بر بازار بورس کالا تشکیل و قرار شد عرضه دو محصول کالایی کنسانتره و گندله در بورس ادامه یابد. وی ادامه داد: قابلیت استفاده از ابزار بورس برای شفافیت و منطقی شدن قیمت‌های این دو محصول در بورس کالا وجود دارد و با هماهنگی‌های به عمل آمده و طبق تفاهمنامه‌ای که اوایل هفته آینده با بورس کالا امضا خواهیم کرد از این پس کنسانتره و گندله در بورس کالا عرضه شوند. مهم‌ترین بحث‌ صورت گرفته در این جلسه، در مورد نحوه پذیرش شرکت‌ها در بورس کالا بود. دبیر انجمن سنگ‌آهن بیان داشت: مقرر شد بورس کالا مراحل ثبت پذیرش و فرم‌های مورد نیاز را برای انجمن ارسال کند تا با شرکت‌ها هماهنگ شود. همچنین اسامی شرکت‌های تولیدکننده کنسانتره و گندله از سوی انجمن در اختیار بورس کالا قرار گیرد تا روند پذیرش در بورس برای شرکت‌ها تسریع شود. سعید عسکرزاده در ادامه تاکید کرد: ممکن است برخی شرکت‌ها قراردادهای بلندمدتی بر اساس فرمول‌های وزارت صمت در دست اجرا داشته باشند و تا پایان سال بایستی بر اساس آن عمل کنند اما قطعا بعد از پایان قراردادهای بلندمدت، تمام شرکت‌ها باید در بورس کالا عرضه کنند. لذا بستر مناسب برای عرضه بالادست و مواد اولیه در بورس کالا فراهم است و همه باید از این بستر که باعث شفافیت می‌شود، استفاده کنند. وی در پاسخ به این سوال که قیمت پایه محصولات بالادست قرار است بر چه مبنایی باشد، گفت: قیمت پایه کنسانتره و گندله در بورس کالا بر اساس توافق میان خریدار و فروشنده با نظارت بورس کالا خواهد بود و به نظر نمی‌رسد مشکلی بر روی قیمت پایه وجود داشته باشد. نتایج قیمت بعد از عرضه و تقاضاهایی که در بورس اتفاق می‌افتد، مشخص می‌شود و قطعا قیمت محصولات عرضه شده در بورس طبق قوانین بورس خواهد بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران