شماره امروز: ۵۴۷

| | |

محمد امین خانلرخانی، کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با سنا در خصوص نرخ برابری دلار اظهار کرد: با توجه به شرایط بین‌المللی، انتظار می‌رود بحث صادرات رونق گرفته و به دنبال آن تراز تجاری ایران روند مثبتی به خود بگیرد. از طرفی احتمال آزادسازی منابع مسدود شده،

بورس در راه تعادل است

محمد امین خانلرخانی، کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با سنا در خصوص نرخ برابری دلار اظهار کرد: با توجه به شرایط بین‌المللی، انتظار می‌رود بحث صادرات رونق گرفته و به دنبال آن تراز تجاری ایران روند مثبتی به خود بگیرد. از طرفی احتمال آزادسازی منابع مسدود شده، منابع ارزی در دسترس کشور را افزایش خواهد داد؛ براین اساس می‌توان استنباط کرد که در نتیجه این دو رویداد هم به لحاظ روانی و هم به لحاظ عملی، زمینه کاهش ارزش برابری دلار فراهم شود؛ هرچند با توجه به تورم موجود در حوزه اقتصادی آستانه پایین‌تری از ۲۰ هزار تومان برای دلار در نظر گرفته نمی‌شود. این مدرس دانشگاه اضافه کرد: با توجه به کاهش شاخص بورس در پاییز گذشته و کاهش حجم فروشندگان، به نظر می‌رسد بازار در راه رسیدن به یک ثبات نسبی است. از طرفی به دلیل رکود حاکم در سایر بازارهای مشابه از جمله مسکن، دلار، طلا و خودرو کاهش جذابیت این بازارها انتظار جذب منابع در آنها را نسبت به گذشته کاهش داده است. با توجه به مسائلی مثل سهولت معامله در بازار بورس و وجود نقدینگی به نظر می‌رسد بازار سرمایه می‌تواند دوباره به گزینه اصلی سرمایه‌گذاران بدل شود. خانلرخانی با اشاره به صنایع برتر افزود: با توجه به روند نرخ ارز به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاری در شرکت‌های صادرات محور به نسبت پرریسک‌تر بوده و حرکت به سمت شرکت‌هایی که متاثر از نوسانات ارزی نیستند از مطلوبیت بالاتری برخوردار باشد. در این میان گروه بانکی با توجه به نزولی که تجربه کرده‌ است و همچنین پتانسیل‌های موجود بیشتر مورد توصیه هستند. در کنار گروه بانکی صنایع مبتنی بر فناوری اطلاعات نیز با توجه به افق توسعه‌ای توان رشد بهتری نسبت به سایر گروه‌ها دارند. وی در پیش‌بینی از آینده بازار عنوان کرد: همان‌طور که در بالا اشاره شد با توجه به روند نزولی احتمالی دلار، کاهش ریسک‌های سیاسی و همچنین رکود حاکم بر بازارهای موازی و تاثیرپذیرفتن بازار سرمایه از این حوزه‌ها انتظار می‌رود سال آتی بازاری آرام و کم نوسان را شاهد باشیم؛ همچنین سال آتی با انتخابات ریاست‌جمهوری نیز مواجه هستیم که سابقه تاریخی شاخص بورس همواره در این دوره زمانی نشان‌دهنده آرامش و رکود نسبی در بازار است. البته تورم مورد انتظار و همچنین روند بودجه‌ریزی می‌تواند زمینه‌ساز رشد برای بازار باشد. بنابراین، با توجه به شرایط حاکم به نظر می‌رسد تحولات سیاسی عمده‌ترین ریسک مترتب بر بازار در نظر گرفته شود. این کارشناس بازارسرمایه ادامه داد: تحلیل‌های انجام شده نسبت به «شاخص مدیران خرید» نشان می‌دهد، روند نزولی پاییز به اتمام رسیده و اکنون بهبودی نسبی در این شاخص داشتیم؛ ادامه این روند می‌تواند نوید بخش رشد اقتصادی در دنیای واقعی و بهبود شاخص بورس باشد. لازم به توضیح است که در اکثر مواقع همبستگی معناداری میان رشد شاخص مدیران خرید و رشد شاخص وجود داشته است. خانلرخانی در خصوص گزارش‌های ۹ ماهه شرکت‌ها عنوان کرد: بررسی‌های انجام‌ گرفته در رابطه با عملکرد شرکت‌ها در گزارش‌های ۹ ماهه حاکی از رشد مناسب و قابل‌توجه است، این اتفاق به چند دلیل رخ داده است. نخست اینکه وضعیت مبارزه با بیماری کرونا در سراسر دنیا در چند ماهه گذشته زمینه رونق تولید در جهان و به دنبال آن زمینه‌ساز رشد قیمت‌ها شده است؛ لذا قیمت‌های جهانی موجب افزایش سود شرکت‌ها شده است. دوم اینکه افزایش قیمت نرخ ارز در این بازه زمانی موجب افزایش سودهای ناشی از تسعیر ارز بوده که سودآوری شرکت‌ها را افزایش داده است.

نگاه سرمایه‌گذاران باید میان‌مدت و بلندمدت باشد

سیروان امینی، کارشناس بازارسرمایه به عوامل تاثیرگذار در افت شاخص بورس اشاره کرد و افزود: ریزش اخیر بورس را باید از دو دیدگاه داخلی و خارجی مورد بررسی قرار داد. وی اظهار داشت: از دید داخلی، مطرح شدن بحث بودجه و تغییرات ایجاد شده در حوزه کلان اقتصادی برای سال آینده که در متغیرهای بودجه خود را نشان داده است باعث تحت تاثیر قرار گرفتن بازار سهام شد.امینی خاطرنشان کرد: یکی از متغیرهای اصلی که به‌شدت بازار را تحت تاثیر قرار داد بحث نامشخص بودن وضعیت انتخاباتی امریکا بود که می‌توانست به‌شدت آینده سیاسی ایران را تحت شعاع قرار دهد، این موضوع برای مدتی بازار را تحت تاثیر قرار داد و زمینه اصلاح پرشتاب شاخص بورس را فراهم کرده بود. وی ادامه داد: روند نزولی شاخص بورس از مدت‌های قبل، عدم همسان بودن و عدم ثبات رویه در عملکرد متولیان بورس، بازار سهام را تحت تاثیر قرار داد زیرا  برنامه مدونی که بتواند بازار را تحت تاثیر مثبت قرار دهد و باعث روزهای خوش در این بازار شود، وجود نداشت. امینی تاکید کرد: این عوامل دست به دست یکدیگر داد تا سرمایه‌گذاران خرد انتظاری که از این بازار از ابتدای سال با آنها همراه بودند را  از دست بدهند و به مرور ضمن خروج سرمایه‌های خود از بازار، دیگر تمایلی برای اینکه منابع خود را در این بازار حفظ کنند نداشته باشند. این کارشناس بازار سرمایه افزود: مهم‌ترین عاملی که باعث تفاوت سرمایه‌گذاری در بورس با دیگر بازارها شده است، طول مدت سرمایه‌گذاری در این بازار است که این بازار، بازاری کوتاه‌مدت برای مدت یک یا دو ماهه نیست بلکه بازار بلندمدتی است که باید سهامداران با نگاه میان مدت سه ساله یا بلندمدت پنج ساله به این بازار نگاه کنند. وی افزود: اگر از همان ابتدا چنین مسائلی را به عنوان آموزشی به افراد اعلام می‌کردیم دیگر شاهد فشار فروش‌های سنگین از طرف سهامداران نبودیم. امینی تاکید کرد: ابزارهایی مانند اوراق تبعه که در بازار برای مردم تعریف شده است برای حرفه ای‌های بازار بوده است اما افرادی که مبلغ اندکی را وارد این بازار کرده اند این اوراق نمی‌تواند مانند دیگر ابزارها کمک‌کننده برای حفظ تعادل در بازار باشد. وی اظهار داشت: نگاه بلندمدت به سرمایه‌گذاری در بورس، سهامداران را با ضرر و زیان همراه نمی‌کند و بازار با تغییر و اصلاح شدید مواجه نمی‌شود. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران