شماره امروز: ۵۴۷

| | |

علیرضا ترابی، مدیر خدمات حقوقی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه درباره چگونگی انتقال سهام متوفیان به وراث اظهار داشت:

نحوه انتقال سهام متوفیان  به وراث چگونه است؟

علیرضا ترابی، مدیر خدمات حقوقی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه درباره چگونگی انتقال سهام متوفیان به وراث اظهار داشت: برای انتقال سهام به ورثه قانونی باید مراحلی را از طریق سایت شرکت سمات (شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه) و دفاتر پیشخوان دولت طی کرد که این مراحل به این ترتیب است. وی در این زمینه گفت: در ابتدا وراث به سایت شرکت سمات (اینجا) مراجعه کرده و وارد قسمت خدمات انتقال سهام اشخاص متوفی می‌شوند، پس از مطالعه فهرست دفاتر پیشخوان دولت و انتخاب نزدیک‌ترین دفتر با در دست داشتن مدارک لازم اقدام به تشکیل پرونده قهری می‌کنند. ترابی با اشاره به مدارک لازم در این زمینه، افزود: گواهی‌نامه واریز مالیاتی، گواهی انحصار وراثت، گواهی فوت، اصل و تصویر اصل شناسنامه و کارت ملی متوفی (یا برابر اصل) و وراث مدارک مورد نیاز است. مدیر خدمات حقوقی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه خاطرنشان‌کرد: پس از مراجعه به نخستین دفتر پیشخوان دولت نسبت به ارایه فرم نقل و انتقال قهری به یکی از ورثه یا نماینده وراث اقدام کرده و پس از تکمیل مدارک اخذ شده به سمات ارسال می‌کنند.

گزارش ۹ ماهه شرکت‌ها  و پیش‌بینی‌ها

جلال سیف‌الدینی، کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با سنا اظهار کرد: با گذشت یک ماه از پایان فصل پاییز، گزارش‌های مالی ۹ ماهه اغلب شرکت‌ها روی کدال قرار گرفته است که در زمینه بررسی و تحلیل این گزارش‌های دوره‌ای باید به ماهیت فعالیت‌های آنها توجه کرد، زیرا در برخی از شرکت‌ها مانند انواع هلدینگ‌ها، یا شرکت‌هایی که بطور قراردادی یا پیمانکاری کار می‌کنند، روند فعالیت‌ها به صورت مستمر و اصطلاحاً خطی نیست تا بتوان براساس گزارش عملکرد یک فصل در مورد آنها قضاوت کرد؛ بنابراین عملکرد آنها در گزارش‌های پایان دوره بیشتر مشخص می‌شود. این استاد دانشگاه در ادامه گفت: با این حال در مورد شرکت‌های تولیدی و خدماتی که فعالیت تولید و فروش آنها بطور مستمر انجام می‌شود، می‌توان روند فعالیت‌ها را براساس گزارش‌های فصلی مورد بررسی قرار داد؛ در نظر داشته باشید در بررسی گزارشات فصلی نباید تنها به سود خالص که بطور تیتروار در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود، اکتفا کرد و لازم است سرمایه‌گذاران جزییات عملکرد را نیز در متن گزارش‌های منتشر شده در کدال بررسی کنند. سیف‌الدینی در خصوص مواردی که باید در بررسی این گزارش‌ها به آن توجه داشت، بیان کرد: میزان تولید و فروش، نرخ‌های فروش و حاشیه سود عملیاتی از جمله موارد مهمی است که باید در این رابطه به آنها توجه کرد. بررسی گزارش‌های سه ماهه سوم شرکت‌های صنایع مختلف نشان می‌دهد که در صنایع بزرگی نظیر کانی‌های فلزی، فلزات اساسی و محصولات پتروشیمی عموما حاشیه سود نسبت به سه ماهه دوم ۹۹ بهبود داشته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران