شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در پیامی ضمن قدردانی از حامیان کشف قیمت مبتنی بر رقابت آزاد در بورس کالا تأکید کرد:

رخدادهای اخیر، امید به رفع چالش‌های بورسی را ارتقا داد

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در پیامی ضمن قدردانی از حامیان کشف قیمت مبتنی بر رقابت آزاد در بورس کالا تأکید کرد: بورس، نهاد اصلی ایجاد و حفظ تعادل در اقتصاد ایران و به تعبیری، دماسنج اقتصاد کشور است که تحولات آن متأثر از متغیرهای متعدد برون و درون بورسی است و کارکرد بهینه آن به اراده ملی و هم‌افزایی و هماهنگی همه نهادها و دستگاه‌های ذینفع و مرتبط، بستگی دارد و رخدادهای اخیر، امیدها به تقویت چنین فضایی را ارتقا داده است. متن پیام حسن قالیباف اصل به این شرح است: 

بورس ایران، روزهای تلخ و شیرین بسیاری را در حافظه تاریخی ثبت کرده و گردنه‌های بسیاری را با موفقیت پشت سر گذاشته است. به گواه تجربه، کامیابی‌های بورس، هرگاه، هم‌افزایی ملی و همگامی مردم، کارشناسان و مسوولان، ایجاد شده، برگه زرینی به کارنامه بورس افزوده شده است. طی روزهای اخیر نیز شاهد یکی دیگر از مصادیق این هم‌افزایی ملی بودیم. ریاست‌جمهور محترم که همواره پشتیبان بازار سرمایه بوده‌اند، مجدداً، بر ضرورت پرهیز از مداخلات غیر کارشناسی در بورس تأکید کردند و معاون اول رییس‌جمهور هم به عنوان یکی از حامیان بورس، تصمیمات شورای عالی بورس را برای دولت معتبر دانستند و سایر اعضای کابینه نیز هر یک، به سهم خود کوشیدند در کلام و اجرا، همیار بازار سرمایه باشند. نمایندگان محترم مجلس هم به‌نوبه خود، عزم جزمشان برای استمرار قانون‌مداری در بازار سرمایه با هدف صیانت از منافع میلیون‌ها سهامدار را اثبات کردند و هم‌زمان، سهامداران و فعالان بازار نیز همانند گذشته، مطالبه جدی‌شان در زمینه تقویت سازوکارهای رقابت منصفانه، کارآ و شفاف در بورس را پیگیری کردند. از سوی دیگر، کارشناسان مستقل نیز در تداوم حمایت مکررشان از اصل شفافیت معاملات و ضرورت کشف قیمت با عرضه و تقاضای رقابتی، حضوری فعال و موثر داشتند و رسانه‌ها هم با اطلاع‌رسانی‌های دقیق و تولیدمحتواهای حرفه‌ای، رسالت خود برای دفاع از منافع سهامداران و تولیدکنندگان بورسی را به نحو شایسته انجام دادند. بورس، به عنوان رکن اصلی بازار سرمایه، نهاد اصلی ایجاد و حفظ تعادل در اقتصاد ایران و به تعبیری، دماسنج اقتصاد کشور است که تحولات آن متأثر از متغیرهای متعدد برون و درون بورسی است و کارکرد بهینه آن به اراده ملی و هم‌افزایی و هماهنگی همه نهادها و دستگاه‌های ذینفع و مرتبط، بستگی دارد و رخدادهای اخیر، امید به تقویت بورس و رفع چالش‌های بورسی را ارتقا داده است. همسو با ارزیابی کارشناسان و ناظران مستقل، تأکید داریم با همه دشواری‌های کنونی، هنوز هم بورس، مناسب‌ترین و سالم‌ترین بازار برای جذب سرمایه‌های خرد و کلان و بازدهی منطقی به صاحبان این سرمایه‌ها است و یگانه ابزار کارآمد برای تأمین منابع مالی بنگاه‌های دولتی، عمومی و خصوصی محسوب می‌شود و به‌یقین، در ایفای نقش موثر خود، به عنوان موتور محرک اقتصاد کشور، سیر صعودی خواهد داشت. اینجانب، به عنوان رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران، به سهم خود، قدردان و سپاسگزار حمایت‌های گرانسنگ و ارزشمند از بورس هستم و امیدوارم با تکیه‌بر این هم‌افزایی ملی و تلاش مضاعف مدیران قانونمند بورسی، بتوانیم زمینه ارتقای بیش‌ازپیش، جایگاه و اهمیت این بازار و مهار چالش‌های موجود آن را فراهم کنیم. در همین چارچوب، مقامات بورسی نیز همانند همیشه، برای شنیدن رهنمودها، انتقادهای سازنده و پیشنهادهای کارشناسی گره‌گشا، گوش‌های شنوا و آمادگی تعامل حداکثری خواهند داشت .

دولت باید با تقویت بورس ضرر مردم را جبران کند

علی اکبر بسطامی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از وضعیت بازار بورس که به دلیل نوسانات بسیار مردم را دچار ضرر و زیان کرده است، گفت: تقریبا از ابتدای سال آقای رییس‌جمهور بارها اعلام کردند بازار بورس بازاری قابل اعتماد است و مردم سرمایه‌های خود را به سمت آن سوق دهند. اگرچه این بازار مدتی به صورت حبابی رشد داشت اما چند ماه است روند نزولی پیدا کرده و 60 درصد سرمایه مردم از بین رفته است. نماینده مردم ایلام، ایوان، چرداول، مهران و ملکشاهی و سیروان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به دلیل سیاست‌های غلط اقتصادی دولت، مردم در عسر و حرج هستند، ادامه داد: سرمایه مردم به دلیل بی‌تدبیری دولت در حال از بین رفتن است و اقشار متعددی از جامعه دچار چالش شده‌اند لذا دولت و مسوولان مربوطه باید چاره‌‌اندیشی کنند وی با بیان اینکه اصل سرمایه برخی از مردم نابود شده و آنها نیازمند کمک هستند، افزود: این دولت است که مردم را در شرایط سختی قرار داده لذا باید این مساله را مدیریت کنند تا جایی که ضرر آنها جبران شود. عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه دولت کسری بودجه خود را از بازار سرمایه و فروش اوراق جبران کرده است، گفت: مسبب اصلی تلاطم ایجاد شده در بازار بورس دولت است. عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400مجلس اضافه کرد: افرادی که در بورس سرمایه‌گذاری کردند بروز تلاطم شدید در این بازار را با گوشت و پوست و استخوان خود لمس کردند این در حالی است که دولت در کمال بی‌مسوولیتی مردم را به سرمایه‌گذاری در بورس تشویق کرد، اما در ادامه چتر حمایتی خود را از بالای سر این بازار برداشت به همین دلیل سرمایه‌گذاران نه تنها سودی نبردند بلکه اکنون از ارزش پول آنها کاسته‌ شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران