شماره امروز: ۵۴۷

| | |

فریبا اخوان، معاون عملیات شرکت سپرده گذاری مرکزی روز گذشته گفت: در حال حاضر چهار هزار نفر از فعالان بازار سرمایه ایران را اشخاص حقیقی و حقوقی اتباع خارجی تشکیل می‌دهند.

فریبا اخوان، معاون عملیات شرکت سپرده گذاری مرکزی روز گذشته گفت: در حال حاضر چهار هزار نفر از فعالان بازار سرمایه ایران را اشخاص حقیقی و حقوقی اتباع خارجی تشکیل می‌دهند. اخوان در رابطه با میزان مشارکت اتباع خارجی در بورس ایران اظهار کرد: سهامداران در بازار سرمایه به دو دسته‌ حقیقی و حقوقی تقسیم می‌شوند که روند خاص خود را برای دریافت کد بورسی دارند، شرکت سپرده گذاری مرکزی اقدامات لازم برای دریافت کد بورسی به روش غیر حضوری و از طریق سامانه سجام انجام داده است. معاون عملیات شرکت سپرده گذاری مرکزی افزود: مرکز تماس در شرکت سپرده گذاری مرکزی در حال طراحی است تا سهامداران خارجی بتوانند مشکلات خود را با سر شماره 6461 در میان بگذارند تا به آنها رسیدگی شود. اگر اتباع خارجی بخواهند در بورس ایران مشارکت داشته باشند برای دریافت کد بورسی باید به سامانه سجام که به زبان انگلیسی هم طراحی شده است، مراجعه کنند. معاون عملیات شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: در حال حاضر چهار هزار نفر از فعالان بازار سرمایه ایران را اشخاص حقیقی و حقوقی اتباع خارجی تشکیل می‌دهند که از این میزان هزار نفر حقیقی و سه هزار نفر حقوقی هستند. بورس تهران عضو فدراسیون‌های FEAS و WFE است و در سال میلادی گذشته مطابق با گزارش‌های این دو فدراسیون به لحاظ افزایش ارزش بازار و شاخص رتبه‌های نخست را به خود اختصاص داد. در مقایسه با بورس‌های منطقه، بورس‌های کشورهای حاشیه خلیج فارس مبتنی بر بانک یا نفت است ولی در بورس ایران بیش از ۴۰ صنعت حضور دارند و تنوع محصولات و شرکت‌هایی که در صنایع مختلف هستند بسیار بیشتر است. از سوی دیگر جمعیت قابل ملاحظه ۸۲ میلیون نفری، پتانسیل بالقوه زیادی برای افزایش سمت تقاضا را دارد. از سویی دیگر طی زمانی که تمامی بورس‌های جهانی روند نزولی به خود گرفته بود بورس تهران صعودی بود و این مورد یک انگیزه بسیار قوی برای حضور سهامداران شد.  براساس بررسی‌های موجود از سویی دیگر سهامداران دیگر با واسطه‌هایی که انتخاب می‌کنند (برخی به صورت مستقیم و از طریق صندوق‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند برخی با واسطه‌های دیگری وارد بازار می‌شوند) به راحتی سود کسب می‌کنند. مهم‌ترین دلیل اقبال سهامداران به سمت و سوی بازار بورس ایران را می‌توان کاهش ارزش ریال و از سوی دیگر افزایش نرخ ارزی همانند دلار و یورو دانست از رو سهامداری در ایران سهل‌تر می‌شود و این گروه سودی بیش از پیش کسب می‌کنند. البته یک نکته مهم‌تر نیز در بازار وجود دارد اینکه اغلب این افراد سرمایه خود را به صورت ارزی در اختیار صندوق‌ها و یا واسطه‌ها قرار می‌دهند و این ارز سود بیشتری برای صندوق‌ها و واسطه‌ها پدید می‌سازد.

    افزایش سود با سرمایه‌گذاری ریالی

یکی از کارشناسان بازار سرمایه درخصوص حضور اتباع خارجی در بورس تهران می‌گوید: باتوجه به کاهش ارزش ریال سرمایه‌گذاری در ایران به هر نحوی سودآور است برای مثال؛ اگر فردی تنها 1000 دلار در بازار سرمایه‌گذاری در نهایت با سودانبوه مواجه می‌شوند (البته این دسته سرمایه خود را به ریال تبدیل می‌کنند تا ارزش و میزان بیشتری در بازارمالی ایران پیدا کند.)  این کارشناس بازار سرمایه ادامه می‌دهد: وقتی فردی سرمایه‌گذاری در ایران را انتخاب می‌کند به سراغ بهترین تحلیلگران بازار می‌رود تا سودآورترین سرمایه‌گذاری را تجربه کند و باتوجه به انتخاب سهام مطلوب این گروه همیشه درحال سودهستند و به سختی از بازار خارج شوند. طبقه گفته این کارشناس اغلب سرمایه‌گذاران خارجی که وارد بورس تهران می‌شوند، یک سرمایه معقول دارند و بعد از تبدیل آن به ریال با توجه به نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی به بالاترین حد خود می‌رسد. این افراد برای سرمایه‌گذاری از بهترین و با تجربه‌ترین کارشناس‌های بازار استفاده می‌کنند و در 99 درصد موارد سود کسب می‌کنند. حتی این گروه زمانی که اغلب سهامداران در زیان بودند سود کرده‌اند. درنتیجه با بررسی نرخ دلار و ارزش پول ملی سرمایه‌گذاری برای خارجی‌ها به نفع و سودآور است البته اگر ما بورس بین الملل داشته باشیم و این گروه‌ها در به آن بورس دعوت کنیم شاهد این سود هنگفت نخواهند بود و تنها سودی معمول و معقول به دست می‌آورند.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران