شماره امروز: ۵۴۷

| | |

محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد: در کمیسیون اقتصادی مجلس تعداد جاماندگان از سهام عدالت بررسی و در این زمینه مسوولان دو مجموعه کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی دعوت شدند

محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد: در کمیسیون اقتصادی مجلس تعداد جاماندگان از سهام عدالت بررسی و در این زمینه مسوولان دو مجموعه کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی دعوت شدند که مسوول کمیته امداد امام خمینی اعلام کرد ۱.۲ میلیون نفر از افراد کمیته امداد امام خمینی(ره) سهام عدالت ندارند. همچنین به گفته رییس سازمان بهزیستی ۲.۳ نفر افراد تحت پوشش این سازمان نیز سهام عدالت ندارند. پورابراهیمی افزود: بخشی از این افراد از ابتدا سهام عدالت دریافت نکرده بودند. تعدادی هم اشخاصی هستند که مدتی بعد مشمول حمایت این دو نهاد شده‌اند، اما سهام عدالت نداشته‌اند. 

وی در مورد اینکه در حال حاضر چه تعداد افراد زیر پوشش کمیته امداد و بهزیستی قرار دارند، گفت: در مجموع ۶ میلیون نفر تحت پوشش و در نوبتی این دو نهاد حمایتی قرار دارند.

 رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: در بررسی این کمیسیون به این نتیجه رسیدیم که سال ۸۵ که قرار بر توزیع سهام عدالت میان ۶ دهک جامعه بود، ۲۰ میلیون نفر افرادی بودند که جزو دهک‌های کم‌درآمدی نبودند، اما سهام عدالت به آنها اختصاص پیدا کرد و این مساله به این مفهوم است که ۲۰ میلیون نفر از افراد ۶ دهک پایین سهام عدالت دریافت نکردند. پورابراهیمی همچنین در پاسخ به این سوال که طرح اختصاص سهام عدالت به جاماندگان به کجا رسید، گفت: این طرح از ابتدای مجلس به صورت جدی در کمیسیون اقتصادی مجلس بررسی شد و به تصویب رسید و در حال حاضر در نوبت طرح در جلسه علنی مجلس قرار دارد و به نظر من اگر همت کنند، می‌توان در سال جاری طرح اختصاص سهام عدالت به جاماندگان را تصویب کرد.

    عزم کمیسیون اقتصادی مجلس 

جهت اصلاحات ساختاری بودجه

پورابراهیمی گفت: ما بارها تاکید کرده‌ایم که یکی از مهم‌ترین راهبردهای درآمدزایی دولت، مولد‌سازی دارایی‌های دولت است. دولت حجم عظیمی از دارایی‌های بلا استفاده دارد که کافی است این دارایی‌ها ساماندهی شود. محاسبه‌ها نشان می‌دهد که فقط با مولدسازی ۱۰ درصد از دارایی‌های دولت، آن هم با ایجاد نرخ بازدهی ۵ درصد، می‌توان به اندازه درآمد یک ساله نفت در شرایط عادی برای دولت درآمدزایی کرد. وی ادامه داد: در بحث مالیات نیز صحبت از کسانی است که فرار مالیاتی دارند، نه کارکنان دولت و کارمندان که به عقیده ما مالیات آنها در مواردی نیز باید کاهش پیدا کند. شاید شما بپرسید چرا دولت به سراغ این کارها نمی­‌رود تا جلوی فرار مالیاتی گرفته شود؟ یک پاسخ دارد؛ آن هم اینکه چنین کارهایی، سخت بوده و به افراد و مجموعه‌های ذی‌نفع در دولت فشار وارد می‌کند. 

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه ضمن تاکید بر در دستور کار قرار گرفتن اصلاح ساختاری بودجه در مجلس گفت: «اصلاح ساختار بودجه مساله جدیدی نیست و سابقه دارد. مقام معظم رهبری در سال ۹۷ نیز همانند امسال نامه‌هایی در خصوص لایحه بودجه به رییس­‌جمهور ارسال کردند. ایشان در این نامه به این نکته اشاره فرمودند که این لایحه هیچ انطباقی با شرایط جنگ اقتصادی ندارد و باید اصلاح ساختاری شود. اما دولت نه تنها در آن سال اصلاح قابل قبولی انجام نداد، بلکه مبلغ ۴۵۰ میلیون دلار از صندوق ذخیره ارزی برداشت کرد، ۱۲ درصد از حساب فریزشده صندوق توسعه ملی برداشت کرد و مابقی کسری بودجه را از طریق انتشار اوراق و استقراض از بانک مرکزی تامین کرد. مجموع این اقدامات بدان معنا بود که این اصلاح ساختار صورت نگرفته است. امسال تلاش مجلس بر آن است تا نظرات متخصصان و مقام معظم رهبری در اصلاحات ساختاری اعمال شود. باب ورود مجلس به اصلاح ساختار بودجه نیز همین نامه اخیر مقام معظم رهبری در خصوص لایحه بودجه است. وی همچنین با اشاره به اینکه ریشه و اساس ناترازی‌های بودجه‌ای در داخل کشور است، گفت: برای مثال اگر دولت بخواهد حقوق کارمندان را ۲۰ یا ۳۰ درصد افزایش دهد و برای این افزایش حقوق منبعی در نظر گرفته نشود، منجر به استقراض از بانک مرکزی و به تبع آن افزایش حجم نقدینگی می‌شود. افزایش نقدینگی نیز آثار تورمی بدی به همراه دارد و این به معنای کوچک‌تر شدن سفره مردم است. به عبارت ساده‌تر، ۱۰۰ واحد بابت افزایش حقوق به مردم داده می‌شود و در مقابل ۲۰۰ الی ۳۰۰ واحد فشار تورمی بر آنها تحمیل می‌شود. برای تمامی این مشکلات راه‌حل وجود دارد و دست ما بسته نیست.

پورابراهیمی با تاکید بر لزوم آزادسازی سهام عدالت و مردمی شدن اقتصاد کشور گفت: در حال حاضر به ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر که تحت پوشش کمیته امداد و ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر که تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند، سهام عدالت تعلق نگرفته است.

 از سوی دیگر، قریب به ۲۰ میلیون نفر از افرادی که در سال ۸۵ سهام عدالت دریافت کردند، جزء ۶ دهک کم‌درآمد جامعه نیستند. ما برای این جاماندگان سهام عدالت طرحی را به کمک مرکز پژوهش‌های مجلس و دولت تصویب کردیم که در حال حاضر در صحن مجلس در حال بررسی است. امیدواریم تا آخر سال این طرح تصویب شده و به مرحله اجرا برسد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران