شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سعید محمد علیزاده، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس درباره توقف دیروز و تعلیق نماد سه بانک ملت، صادرات و تجارت توضیح داد:

شرط بازگشت سه بانک ملت تجارت و صادرات به تابلو معاملات

سعید محمد علیزاده، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس درباره توقف دیروز و تعلیق نماد سه بانک ملت، صادرات و تجارت توضیح داد: این رویداد بعد از مصوبه اخیر هیات دولت مبنی بر واگذاری چهار پالایشگاه تهران، تبریز، اصفهان، بندرعباس و شرکت‌های سرمایه‌گذاری ملی، هپکو و ایران ترانسفو به این سه بانک رخ داد. وی ادامه داد: بنابراین با توجه به اهمیت موضوع واگذاری در صورت مالی، نماد سه بانک برای حداکثر ۱۰ روزه بسته و تعلیق شد تا این سه بانک اقدام به شناسایی آثار سود و زیان کرده و مصوبه هیات دولت برای فعالان بازار مشخص شود. این مقام مسوول در برابر این سوال که اگر بانک‌ها اعلام کنند، ابلاغ مصوبه هیات دولت زمانبر خواهد بود یا جزییات این واگذاری‌ها و اعداد و ارقام، مبهم خواهد بود، تکلیف بازگشایی نمادها چه خواهد شد، توضیح داد: به هرحال این سه بانک باید توضیحاتی حتی کلی و مبنی بر عدم روشن بودن جزییات ارایه دهند تا زمینه بازگشایی نماد فراهم شود. علیزاده افزود: این در حالی است که حداکثر توقف نمادها به صورت ساختاری و براساس رویه‌های جاری، ۱۰ روز خواهد بود و اگر بانک‌های ملت، صادرات و تجارت زودتر توضیحات کافی بدهند امکان بازگشایی نماد فراهم خواهد شد. براساس این گزارش، طبق مصوبه دو روز پیش هیات دولت، وزارت اقتصاد (سازمان خصوصی‌سازی) مکلف است ۴۳.۵ هزار میلیارد تومان از باقی مانده سهام دولت در چهار پالایشگاه تهران، تبریز، اصفهان، بندرعباس و شرکت‌های سرمایه‌گذاری ملی، هپکو و ایران ترانسفو را به بانک‌های ملت، صادرات و تجارت واگذار کند. همچنین انتقال گیرندگان مکلفند معادل ۱۴.۵ هزار میلیارد تومان از بهای سهام مورد واگذاری را به نسبت میزان تعیین شده توسط وزارت اقتصاد بطور اقساط طی چهار قسط مساوی (ماهانه تا پایان سال جاری) بدون سود فروش اقساطی به حساب سازمان هدفمندی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل واریز کنند تا با تخصیص سازمان برنامه و بودجه صرف پرداخت به مشمولین شود. معادل ۲۹ هزار میلیارد تومان از سهام موضوع این تصویب نامه بابت تأدیه بدهی دولت به بانک‌های فوق واگذار می‌شود. پرداخت کلیه کارمزد و هزینه‌های نقل و انتقال سهام موضوع این تصویب نامه بر عهده انتقال گیرندگان خواهد بود و نقل و انتقال سهام از پرداخت مالیات معاف است.

افزایش نقدشوندگی در بازارسرمایه با تقویت بازارگردان‌ها

علی صالح‌آبادی، رییس اسبق سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در وضعیت فعلی از جمله مسائل مهم در بازار سهام، مساله نقدشوندگی این بازار است که باعث تفکیک این بازار از سایر بازارهای سرمایه‌گذاری شده است. نقدشوندگی در بازار سرمایه می‌تواند از طریق بازارگردانی تامین شود. اکنون نیز بازارگردانی در اکثر سهام شرکت‌ها تعریف شده است. به گفته صالح آبادی، نقدشوندگی در بازار سرمایه باید توسط بازارگردانی تقویت شود تا بتوان از این طریق شاهد بهبود روند معاملات بازار سرمایه نسبت به سایر بازارها باشیم. رییس اسبق سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: موضوع دیگر که می‌تواند منجر به رونق در روند معاملات بازار شود بحث اسناد خزانه است که در قانون تصویب شده و اکنون اختیار آن به شورای عالی بورس واگذار شده است. وی افزود: باید از مکانیزم سهام خزانه در بازار سرمایه استفاده کرد زیرا این موضوع می‌تواند به افزایش نقدشوندگی در بازار کمک زیادی کند. صالح آبادی به اعمال برخی تغییرات در صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای ایجاد رونق در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید بطور حتم مورد تقویت قرار گیرند و سقف سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها افزایش یابد تا اگر افراد به دنبال سرمایه‌گذاری از طریق این صندوق‌ها هستند امکان جذب منابع جدید را داشته باشند. رییس اسبق سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: سهامداران باید برای امتناع از ضرر و زیان‌های احتمالی سبدی از سهام مختلف را تشکیل دهند تا بتوانند از این طریق نوسانات ایجاد شده در بازار را کنترل کنند. وی افزود: در کنار این اقدامات که برای بهبود وضعیت بازار به کار گرفته می‌شود، به هیچ عنوان نباید در بازار دستوری عمل کرد زیرا این موضوع می‌تواند منجر به تغییر روند بازار شود. وی با اشاره به نوسان‌های اخیر معاملات بورس گفت: با توجه به وجود نوسان مثبت و منفی در بازار، همچنان حجم معاملات طبیعی و معقول است اما سهامداران اکنون نباید در انتظار روزهای پر رونق بازار، روند صعودی پرشتاب شاخص بورس و کسب بازدهی‌های کلان در این بازار همچون چند ماه نخست سال باشند. به اعتقاد صالح آبادی، افرادی که وارد این بازار می‌شوند باید با نگاه بلندمدت اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار کنند تا قادر به کسب بازدهی‌های منطقی در این بازار باشند. رییس اسبق سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه خرید و فروش‌های هیجانی در بازار به هیچ عنوان مطلوب نیست و فقط سبب ضرر وزیان سهامداران خواهد شد، گفت: خرید و فروش‌ها باید براساس تحلیل و انجام بررسی‌های وضعیت بنیادی شرکت‌ها باشد، سهامداران باید به سرمایه‌گذاری در بورس نگاه بلندمدت داشته باشند و در کنار آن بهتر است تا سهامداران غیرحرفه‌ای از طریق صندوق‌ها سرمایه‌گذاری اقدام به سرمایه‌گذاری در این بازار کنند. وی به نقش بازارگردان‌ها در بازار اشاره کرد و افزود: ایجاد نقدشوندگی در بازار اصلی‌ترین وظیفه بازارگردان‌ها است و با استفاده از بازارگردان‌ها معاملات بازار سهام دیگر به صورت یک طرفه نخواهد بود و از این طریق بازار بیشتر به سمت تقاضا پیش می‌رود. صالح‌آبادی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر باید اجازه داده شود تا سهامداران حقیقی و حقوقی اگر تحلیلی از وضعیت بازار دارند، موقعیت‌های خرید و فروش را در بازار ایجاد کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران