شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شرکت پتروشیمی شیراز با سرمایه ۵ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال، صورت‌های مالی ۶ ماهه نخست دوره مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ را به صورت حسابرسی شده منتشر کرد.

افزایش سود سهام شیراز

شرکت پتروشیمی شیراز با سرمایه ۵ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال، صورت‌های مالی ۶ ماهه نخست دوره مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ را به صورت حسابرسی شده منتشر کرد. شرکت پتروشیمی شیراز در دوره یاد شده، مبلغ ۱۱ هزار و ۳۶۴ میلیارد و ۶۲۳ میلیون ریال سود خالص کسب کرد و بر این اساس مبلغ ۲ هزار و ۲۲۸ ریال سود به ازای هر سهم خود اختصاص داد که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته از افزایش ۱۰۴ درصدی برخوردار است. در گزارش حسابرسی شده این شرکت بورسی نسبت به گزارش حسابرسی نشده آن در دوره یاد شده، افزایش ۳۸ ریالی در هر سهم مشاهده می‌شود. براساس گزارش حسابرسی نشده، سود هر سهم ۲ هزار و ۱۹۰ ریال و سود خالص ۱۱ هزار و ۱۶۸ میلیارد و ۴۱۹ میلیون ریال اعلام شده است. «شیراز» در دوره ۶ ماهه نخست سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ (حسابرسی شده)، سود هر سهم را مبلغ یک هزار و ۹۰ ریال و سود خالص را ۵ هزار و ۵۵۷ میلیارد و ۱۶۰ میلیون ریال قید کرده است.

سود ۱۲۳۴ریالی شبندر برای هرسهم

شرکت پالایش نفت بندرعباس در این گزارش اعلام کرده است که سود خالص دوره به ۳۵هزار و ۴۰۱میلیارد ریال و سود عملیاتی نیز به ۳۹هزار و ۵۱۷میلیارد ریال رسید. این شرکت ۲۸هزار میلیارد ریالی، سود انباشته دوره ۶ماهه را ۳۹هزار و ۶۵۵میلیارد ریال اعلام کرده است که سود هرسهم آن به یک هزار و ۲۳۴ریال بالغ شد. «شبندر» در تشریح اهداف خود در خصوص تولید و فروش محصولات اعلام کرده است که قصد تولید فرآورده‌های نفتی سبک با ارزش افزوده بیشتر به دلیل تقاضای بیشتر بازار را دارد همچنین به دنبال کاهش تولید فرآورده‌های سنگین با ارزش افزوده کمتر نظیر نفت کوره، ارتقای کیفیت فرآورده‌های تولیدی سازگار با محیط زیست و افزایش سودآوری شرکت‌ها ضرورت یافته است. در این راستا مهم‌ترین راه دستیابی به این اهداف استفاده از الگوهای مختلف ارتقای کیفیت فرآورده‌های سنگین است که در سال‌های اخیر در برخی از پالایشگاه‌های کشور متناسب با نوع نفت خام، از این الگوها (UPGRADING) استفاده شده است. به پیروی از همین اهداف و الزامات، اجرای پروژه ارتقای کیفیت محصولات سنگین در دستور کار شرکت پالایش نفت بندرعباس قرار گرفته است و در این راستا مطالعات امکان‌سنجی و مذاکره با شرکت‌های خارجی در این زمینه در حال انجام است. در برآوردی که این شرکت از تغییرات عوامل بهای تمام شده دارد اعلام شده است که با توجه به اینکه نفت خام و میعانات گازی دریافتی، بیش از ۹۵ درصد بهای تمام‌شده شرکت را تشکیل می‌دهد، تغییرات جهانی نفت خام و میعانات گازی و تغییرات نرخ تسعیر ارز، اثر مستقیم بر بهای تمام‌شده محصولات و سود شرکت خواهد داشت. شرکت پالایش نفت اصفهان به عنوان تامین‌کننده خوراک پنج شرکت بزرگ تولیدی نقش مهمی در اقتصاد کشور ایفا می‌کند. وکیوم‌باتوم، نفت سفید ویژه، نفتا، پلاتفرمیت و روغن پایه به عنوان محصولات ویژه‌ای هستند که خوراک شرکت‌های نفت جی، صنایع شیمیایی ایران، پتروشیمی اراک، پتروشیمی اصفهان و نفت سپاهان را تشکیل می‌دهند. این شرکت در ۶ماه دوم سال ۱۳۹۹ برنامه تعمیرات اساسی در نظر دارد که شامل تعمیرات اضطراری واحدهای ۰۲ و ۰۴ در نیمه دوم دی ماه ۱۳۹۹ به مدت ۲۵ روز است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران