شماره امروز: ۵۴۷

| | |

موسی احمدی، کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: به‌نظر می‌رسد در حال حاضر بازار سرمایه در حال حرکت به سمت تعادل است که با وجود و فعالیت بازارگردان‌ها این موضوع تقویت شده است.

حرکت بازار به سوی تعادل است

موسی احمدی، کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: به‌نظر می‌رسد در حال حاضر بازار سرمایه در حال حرکت به سمت تعادل است که با وجود و فعالیت بازارگردان‌ها این موضوع تقویت شده است. احمدی با بیان اینکه بازار سرمایه در ماه‌های گذشته با نوسانات زیادی مواجه بوده و روندهای رشدی و کاهشی را تجربه کرده، افزود: در هفته گذشته ارزش بالای معاملات خرد، ادامه روند صعودی و پرقدرت شاخص کل هم‌وزن و توجه به گروه‌ها و نمادهای کوچک‌تر پدیده‌های غالب بازار بود و هم‌اکنون این بازار با نقش آفرینی بازارگردان‌ها حرکت تعادلی خود را از سر گرفته است. وی با اشاره به اینکه افق مثبتی در چند وقت اخیر در بازار شکل گرفته و باعث شده است حرکت مثبتی روی خرید سهام شکل بگیرد، اظهار داشت: در این میان، شناسایی سهم‌های مناسب با توجه به استراتژی معاملاتی سرمایه‌گذاران و اشتهای ریسک آنها و خرید آنها برای سهامداران مهم به نظر می‌رسد. به عبارت دیگر، اینکه در آینده چه رخدادهایی پیش خواهد آمد، تأثیر زیادی بر بازار دارد. این تحلیلگر مالی و مدرس دانشگاه توضیح داد: در سال گذشته، کاهش تقاضا در بازارهای جهانی به دلیل شیوع ویروس کرونا عامل اصلی رکودی بود که تمامی بازارهای دنیا را در بر گرفته بود و در هفته‌های اخیر، با انتشار اخبار مربوط به حل‌شدن عامل بحران و بازگشت فضای تجارت جهانی، رونق حمل و نقل جهانی، افزایش تقاضای کامودیتی و افت شاخص دلار به دلیل سیاست‌های بانک مرکزی امریکا، زمینه‌هایی برای حرکت مثبت بازار در آینده فراهم شده است. احمدی، چرخش بازار از شاخص کل به شاخص هم‌وزن و اهمیت پیداکردن سهام کوچک بازار را اتفاق غالب این روزها دانست و گفت در روزهای اخیر، بازار سرمایه در سهام کوچک با قدرت بالایی به کار خود ادامه می‌دهد اما در سهام بزرگ بازار فروشندگان حقیقی و حقوقی زیاد است. وی ادامه داد: از سوی دیگر صنایع کوچک با توجه به عدم وجود دارایی‌های بزرگ، چندان مبنایی برای رشد پایدار ندارند و به نظر می‌رسد با توجه به ترکیب سهامداران فعلی و سرمایه‌گذارانی که به تازگی وارد بازار سرمایه شده‌اند، این رشد زمان‌بر خواهد بود. احمدی درخصوص بودجه آینده و تاثیر آن بر بازار سرمایه هم گفت: این روزها اخبار مربوط به بودجه سال ۱۴۰۰ و مفروضات آن از جمله مواردی است که تأثیر بسزایی بر وضعیت بازار سرمایه دارد. بنا به اخبار، دولت اعلام کرده است که در نظر دارد در سال آینده دلار را در محدوده ۱۵ هزار تومانی قرار دهد و فروش ۲.۳ میلیون بشکه نفت در طی سال آینده را قطعی در نظر گرفته است. این کارشناس بازار سرمایه افزود: با در نظر گرفتن متوسط فروش نفت در ۹ ماه گذشته که حدود نیم میلیون بشکه در روز بوده است و با توجه به نتایجی که در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا رخ داده است، به نظر می‌رسد که دولت به تسهیل فضای اقتصادی بین دو کشور خوش‌بین است؛ لذا در این زمینه لازم است مواردی از قبیل نهایی‌شدن سیاست‌های دولت جدید امریکا در زمینه بازگشت به برجام و بازار نفت ایران، زمان‌بر بودن و سختی جذب مشتریانی که پالایشگاه‌های آنها با نفت امریکا تنظیم شده و همچنین برخی دیگر از زمینه‌های عدم اطمینان موجود در شرایط اقتصادی، نیز در نظر گرفته شود.

پرداخت سود سهامداران عدالت روش غیرمستقیم تا پایان سال

اکبر حیدری، سخنگوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت گفت: از مزایای انتخاب روش غیر مستقیم سهام عدالت، نحوه پرداخت سود سالانه سهام شرکت‌ها به‌صورت تجمیع شده است افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند باید برای دریافت سود سهام به ۳۶ شرکت بورسی مراجعه و از چگونگی دریافت سود خود مطلع شوند. وی ادامه داد: با توجه به حضور حجم بالایی از سهامدار خرد در بازار سرمایه، ۱۴ شرکت بورسی مصوب کردند که سود سهام را از طریق سامانه سجام پرداخت کنند. سخنگوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت گفت: شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی نسبت به وصول سود ۳۶ شرکت بورسی اقدام می‌کنند و به صورت تجمیع شده، سود به حساب سهامداران واریز می‌شود. وی افزود: سهامدارانی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند برای دریافت سود سهام خود نیاز به اقدام خاصی ندارند. حیدری اضافه کرد: شرکت‌های سرمایه پذیر، میزان و نحوه توزیع سود را در مجامع سالانه خود مشخص می‌کنند و ۸ ماه فرصت دارند تا نسبت به انجام سازوکار پرداخت سود به سهامداران اقدام کنند. وی گفت: با توجه به مصوبه شورای عالی بورس، مقرر شد وصول سود ۳۶ شرکت سرمایه پذیر به صورت یکجا و بدون نیاز به مراجعه حضوری مردم، توسط شرکت‌های استانی پرداخت شود. سخنگوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت افزود: سود سال مالی شرکت‌ها بصورت منظم در همان سال پرداخت شده و برای پرداخت سود سال مالی ۹۸ شرکت‌ها، با سازمان خصوصی‌سازی در تعامل هستیم تا با امضای تفاهم نامه‌ای به مانند سال‌های گذشته، از سامانه سهام عدالت در پرداخت سود، استفاده شود. وی ادامه داد: در سامانه سهام عدالت، شماره حساب افراد وجود دارد و نیاز به اقدام جدیدی برای دریافت سود سهام نیست. حیدری گفت: با توجه به رشد بازار سرمایه، حجم سود‌های پرداختی بیشتر نیز می‌شود. وی افزود: با توجه به مهیا شدن زیر ساخت‌های سامانه سهام عدالت برای واریز سود سهام، سود سهام عدالت افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کردند تاپایان سال پرداخت می‌شود. حیدری درباره برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی نیز گفت: تعاونی‌های سهام عدالت، نماینده قانونی سهامدارانی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند هستند و در مجامع حضور پیدا می‌کنند، اما چون سهامداران این شرکت‌ها بسیار زیاد هستند برخی معتقداند که مجامع به صورت الکترونیک برگزار شود. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران