شماره امروز: ۵۴۷

| | |

عضو هیات رییسه مجلس، سید ناصر موسوی لارگانی با انتقاد از بروز تلاطم شدید در بازارهایی مانند بورس و ارز گفت: افرادی که در بورس سرمایه‌گذاری کردند

بورس جور کسری بودجه را می‌کشد

عضو هیات رییسه مجلس، سید ناصر موسوی لارگانی با انتقاد از بروز تلاطم شدید در بازارهایی مانند بورس و ارز گفت: افرادی که در بورس سرمایه‌گذاری کردند بروز تلاطم شدید در این بازار را با گوشت و پوست و استخوان خود لمس کردند؛ این در حالی است که دولت در کمال بی‌مسوولیتی مردم را به سرمایه‌گذاری در بورس تشویق کرد، اما در ادامه چتر حمایتی خود را از بالای سر این بازار برداشت به همین دلیل سرمایه‌گذاران سودی نبردند، بلکه اکنون ارزش پول آنها کم‌ شده است. نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی به اظهارنظر یکی از مسوولان درباره بازار بورس اشاره کرد و افزود: به گفته این مسوول، دولت کسری بودجه خود را از بازار سرمایه و فروش اوراق جبران کرده، بنابراین مسبب اصلی تلاطم ایجاد شده در بازار بورس دولت است. 

وی با بیان اینکه دولت از نوسانات ایجاد شده در بازار ارز نیز سودهای بسیاری به جیب زده است، ادامه داد: دولت از بالا رفتن قیمت ارز استفاده کلان برد و بسیاری از بدهی‌های خود را از این طریق پرداخت کرده است. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید بررسی شود چه دستی در کار است که ارز ۱۱ هزار تومانی به یک‌باره به ۳۰ هزار تومان رسید و بعد به دنبال فشارهای وارده به دولت کمی پایین آمد مگر چه اتفاق و تغییری در کشور و جهان رخ داد که باید چنین شرایط سخت اقتصادی به مردم تحمیل شود لذا این‌گونه اقدامات ازسوی دولت جای تعجب و سوالات بسیار دارد.

اعلام فرآیند ثبت‌نام دارندگان سهام عدالت در سامانه سجام 

مطابق با پیش‌بینی انجام شده در مرحله نخست، برای ثبت نام بورس و سامانه سجام، متقاضیان می‌توانند عبارت سامانه سجام را در صفحه مرورگر خود جست‌وجو کرده یا از طریق آدرس http: //sejam.ir وارد صفحه اصلی شده و به بخش ثبت‌نام در سامانه مراجعه کنند. در مرحله دوم، شماره تلفن همراهی که تحت مالکیت متقاضی قرار دارد، ثبت می‌شود. پس از این مرحله، یک کد تایید به شماره تلفن همراه ثبت شده در سایت ارسال می‌شود. بعد از ارسال کد، متقاضی با وارد کردن آن باید اطلاعات مربوط به کد ملی و نوع شخصیت را در سامانه وارد کند. مرحله پنجم‌ به انتخاب اصیل یا نماینده قانونی اختصاص دارد. پس از این مرحله، هزینه ثبت‌نام در سامانه برای متقاضی نمایش داده می‌شود. مرحله هفتم، پرداخت هزینه از طریق درگاه بانکی است. پس از عبور از هفت مرحله نخست، مشتری در مرحله هشتم به تکمیل اطلاعات خود می‌پردازد. در این مرحله، شش فرم باید تکمیل شود. این شش مرحله شامل ثبت اطلاعات هویتی و ارتباطی، درج کد بورسی، ثبت اطلاعات شغلی و مالی و در آخر ثبت حساب‌های بانکی می‌شود. پس از این در مرحله نهم سامانه وارد استعلام اطلاعات وارد شده از سوی مشتری می‌شود. پاسخ استعلام مرحله جدیدی از فرآیند ثبت نام است. در صورتی که استعلام موفق باشد از طریق پیامک کد رهگیری ارسال می‌شود در غیر این صورت مشکل موجود به مشتری به صورت پیامکی اطلاع داده می‌شود. در واقع در مرحله دهم استعلام موفق ورود به مرحله بعد را ممکن می‌سازد. در مرحله یازدهم، انتخاب مرکز احراز هویت از سوی مشتری باید انجام شود. در این مرحله مشتری دو گزینه پیش رو دارد. احراز هویت به صورت حضوری یا احراز هویت به صورت غیرحضوری. با انتخاب هر کدام از این گزینه‌ها، وارد مرحله دوازدهم شده است. در صورتی که مراجعه حضوری باشد از طریق مراجعه به مراکز مربوطه می‌تواند به تکمیل این مرحله و دریافت کد ده رقمی اقدام کند و در صورتی که الکترونیکی باشد از طریق وب و تلفن همراه. انتخاب هر کدام از این گزینه‌ها به تکمیل عملیات نهایی منجر می‌شود در این مرحله تصویر چهره و امضا ثبت می‌شود و کد بورسی به مشتری تحویل داده خواهد شد.

جذب نقدینگی ۳۰۰۰ هزار میلیارد تومانی در بورس

علیرضا رزم حسینی، وزیرصعنت، معدن و تجارت با اعلام اینکه قاچاق کالا مربوط به ستاد مبارزه با کالای قاچاق بوده اما می‌توان با افزایش تولید داخل از آن جلوگیری کرد، گفت: نقدینگی بیش از ۳۰۰۰ هزار میلیارد تومانی باید از طریق روش‌هایی مانند بورس به سمت تولید حرکت کند و بازار سرمایه فرصت مناسبی برای تامین مالی شرکت‌های بزرگ است. وی افزود: درجنگ تمام عیار اقتصادی، اگر صنایع فولاد، پتروشیمی نبودند، امکان تحمیل بار مالی تحریم نفت نبود. بنابراین طبق مصوبات تامین مواد اولیه واحدهای فولادی، قرار است تامین کالا به شیوه اعتباری از بورس کالا انجام گیرد. عمق ساخت داخل نیز با توجه به محدودیت واردات محصولات مشابه تا ۸۵ درصد افزایش یافته که نشان‌دهنده بهبود وضعیت اقتصادی برخی محصولات است. رزم‌حسینی ادامه داد: سیاست وزارت صنعت هم تقویت بنگاه‌ها بوده و خوشبختانه، جهش تولید مدنظر رهبری در حوزه لوازم خانگی رخ داده و حمایت‌ها در راستای عدم دخالت، حذف مانع‌تراشی و مزاحمت‌ها بوده و کنترل بازار و اولویت قراردادن ساخت داخل از اهداف است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران