شماره امروز: ۵۴۷

| | |

تنش بین چین و امریکا هنوز رو به افزایش است و در تازه‌ترین اقدام ضد چینی، کنگره امریکا طرحی را تصویب کرد که به موجب آن شرکت‌های چینی که قوانین حسابداری و حسابرسی امریکا را رعایت نکنند

تنش بین چین و امریکا هنوز رو به افزایش است و در تازه‌ترین اقدام ضد چینی، کنگره امریکا طرحی را تصویب کرد که به موجب آن شرکت‌های چینی که قوانین حسابداری و حسابرسی امریکا را رعایت نکنند اجازه ورود به بورس این کشور و عرضه سهام خود را نخواهند داشت. این لایحه پیش‌تر نیز در سنا تصویب شده بود و اکنون برای اجرایی شدن تنها نیاز به امضا توسط رییس‌جمهور دارد. در صورت اجرایی شدن این قانون، یک مهلت سه ساله به بورس‌های چینی داده خواهد شد تا خود را با این استاندارد‌ها وفق دهند و گرنه سهام‌شان از بورس امریکا خارج خواهد شد. امریکا پیش‌تر نیز سومین شرکت بزرگ نفتی چین و شرکت سی‌ام اس آی- یکی از بزرگ‌ترین تراشه‌سازان چینی را به دلیل ارتباط آنها با ارتش چین تحریم کرده بود. چون یین، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشستی خبری گفته است این کشور تصمیم دارد چهار مقام امریکایی را تحریم کند. هنوز مشخص نیست که پکن تصمیم دارد کدام مقامات امریکایی را تحریم کند. روزنامه دولتی چاینا دیلی با انتقاد از اقدامات اخیر امریکا نوشته است که این کارها به روابط دو طرف آسیب جدی زده است.

جروم پاول، رییس بانک مرکزی امریکا با تاکید بر اهمیت مدیریت برنامه‌های استقراضی در مقابله با کرونا گفته است که نباید اجازه داده شود بحران کرونا باعث ایجاد بحران دیگری به نام بدهی و ریسک عدم توانایی بازپرداخت آن شود. پاول که در جمع اعضای سنا حضور یافته بود در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیشرفت‌های به دست آمده در مواجهه با کرونا گفت: هنوز زود است که اجرای برنامه‌های اضطراری را متوقف کنیم.

یوسف عباسی، کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری در موسسه استون ایکس گفت: در حال حاضر بازارهای جهانی خود را در یک موقعیت سردرگم کننده یافته‌اند، از یک طرف این نگرانی وجود دارد که در کوتاه‌مدت تلفات ناشی از کرونا کماکان بالا باشد و تا رسیدن واکسن خسارت‌های جانی و اقتصادی آن ادامه داشته باشد و از سوی دیگر این خوشبینی وجود دارد که پس از غلبه بر کرونا نرخ رشد به سطوح بالایی برسد.  در بورس امریکاو وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۶۲ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۰ هزار و ۱۴۰.۷۱ واحد بسته شد. شاخص «اس‌اند پی ۵۰۰» با ۰.۶۵ درصد صعود تا سطح ۳۶۹۲.۵۸ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی امریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۵۳ درصد پیشروی در سطح ۱۲ هزار و ۴۳۶.۳۴ واحدی بسته شد. در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با ۰.۹۲ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۵۵۰.۲۳ واحد بسته شد. شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۰.۳۵ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۲۹۸.۹۲ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با جهش ۰.۶۲ درصدی در سطح ۵۶۰۹.۱۵ واحد بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس ۳۵» ۱.۴۹ درصد بالا رفت و به ۸۳۲۲.۹۰ واحد رسید.

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با افزایش ۰.۲۲ درصدی تا سطح ۲۶ هزار و ۷۵۱.۲۴ واحدی بالا رفت. شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ کنگ ۰.۴ درصد بالا رفت و در سطح ۲۶ هزار و ۸۳۵.۹۲ واحد بسته شد. در چین شاخص «شانگهای کامپوزیت» افزایش ۰.۱۸ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۵۰۶۵.۹۲ واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص «اس‌اند پی اس‌اند ایکس ۲۰۰» بورس سیدنی با ۰.۲۸ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۶۳۴.۰۸ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص « تاپیکس» ژاپن صعودی بود.

   بازگشت اعتماد حقیقی‌ها به بورس

شاخص کل بورس روز گذشته و در اولین روز هفته پس از رشد ۱۹هزار و ۷۳۰واحدی معادل با ۱.۳درصد در ارتفاع یک میلیون و ۴۹۰هزار واحد قرار گرفت و همچنین شاخص کل هم‌وزن با افزایش دو درصدی مواجه شد. آخرین قیمت ۳۷۶نماد حداقل سه درصد نسبت به قیمت روز قبل آنها افزایش یافته و ۶۵نماد با کاهش بیش از سه درصدی قیمت همراه بوده‌اند. افزایش سهام حقیقی‌ها در ۱۹۵ نماد و افزایش سهام حقوقی‌ها در ۱۰۱ نماد به بیش از یک میلیارد تومان رسید که جمع تغییر مالکیت حقیقی‌ها هزار و ۳۶۰میلیارد تومان و تغییر مالکیت حقوقی‌ها ۷۴۰میلیارد تومان بود. حقیقی‌ها روز گذشته تقربیا ۶۳۰ میلیارد تومان وارد بازار سهام کردند. ارزش کل معاملات خرد نیز به ۱۵۵۹۰ میلیارد تومان رسید، حقیقی ۸۸ درصد معادل با ۱۳۷۱۰ میلیارد تومان سهام خریدند و مازاد خرید خود را به ۴ درصد از کل معاملات رساندند. بیشترین تزریق پول توسط حقیقی‌ها در گروه‌های «خودرو و ساخت قطعات»، «مواد و محصولات دارویی» و «زراعت و خدمات وابسته» رقم خورد حقوقی‌ها نیز خریداری سهام در گروه‌های «فرآورده‌های نفتی» و «سرمایه‌گذاری‌ها» بودند.

   پذیرش ۶۲ شرکت در بورس تهران

پس از اعلام وضعیت واکسن‌های کرونا و پیش خرید کشورهای مختلف بورس‌های جهانی نیز وضعیت مطلوبی به خود گرفتند و به‌طور کلی امیدواری در این بازارها تزریق شد. طی یکسال گذشته شیوع ویروس کرونا باعث شده بود که تمامی اقتصادها از جمله بورس روند نزولی و زیان‌دهی را پشت سرگذاشتند اما؛ طی هفته‌های گذشته با اخبار مثبت از واکسن ویروس کرونا وضعیت این بازار را نیز تا حد قابل توجهی تغییر یافت. محمد قهرمانی، مدیر پذیرش شرکت بورس تهران در گفت‌وگویی با رادیو سنا در این خصوص اظهار داشت: از میان این ۶۲ شرکت، ۳۰ شرکت سرمایه‌گذاری استانی بوده و ۳۲ شرکت دیگر نیز از شرکت‌های تجاری بودند. قهرمانی ادامه داد: مجموع سرمایه شرکت‌های استانی پذیرش شده ۲۸۷ هزار میلیارد تومان است و ۳۲ شرکت دیگر نیز سرمایه‌ای بالغ بر ۳۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده‌اند که در مجموع ۴۲۲ هزار میلیارد تومان سرمایه، در بورس تهران پذیرش شده است.مدیر پذیرش شرکت بورس تهران گفت: از جمله شرکت‌های پذیرش شده، شرکت تامین سرمایه امین، نیروگاه برق آبادان، پتروشیمی اروند، پتروشیمی بوعلی سینا، فرآوری معدنی پارس، مرغ اجداد زربال، پتروشیمی تبریز و... می‌توان نام برد.

همچنین قابلیت‌های نقشه بازار، ورود پول حقیقی و تحلیل تکنیکال امکانات تازه‌ای است که در سایت کاربردی tsetmc قابل نمایش و بهره‌برداری است. نقشه بازار، اطلاعات مختلف شرکت‌های مختلف بورسی از قبیل صنعت، نماد، نام، قیمت پایانی، آخرین معامله، تعداد، حجم، ارزش و زمان اطلاعات را به نمایش می‌گذارد. در بخش ورود پول حقیقی هم آمار حقیقی حقوقی، نمودار ورود پول حقیقی، تاریخچه ورود پول حقیقی، بیشترین ورود و خروج پول حقیقی در روز جاری در دسترس خواهد بود. همچنین با کلیک روی هر نماد، تحلیل تکنیکال آن نمایش داده می‌شود. خاطرنشان می‌شود، پیش از این هم بسته‌های آموزشی با محتوای اصول مقدماتی بورس، آموزش کلیات بورس و مطالب مهم آموزشی در حوزه بازار سرمایه با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس در این تارنما قرار گرفته بود. سایت tsetmc هم اکنون جزو ۱۰سایت پربازدید کشور است و در روزهای پرترافیک حدود ۱۰ درصد از بار ترافیک کل کشور روی این سایت قرار دارد. این سایت همچنین مرجع رسمی آمار لحظه‌ای معاملات و در حقیقت پل ارتباطی سهامداران و فعالان بازار سرمایه با اطلاعات و آمار معاملات سهم محسوب می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران