شماره امروز: ۵۴۷

| | |

پاک‌فطرت، عضو کمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: مجلس به دنبال آن است تا با تصمیم‌گیری پیرامون طرح جامع فولاد، کل محصولات به‌طور مستمر و برنامه زمانبندی دقیق در بورس کالا عرضه شود

برنامه جدی مجلس و دولت برای عرضه کامل فولاد در بورس کالا

پاک‌فطرت، عضو کمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: مجلس به دنبال آن است تا با تصمیم‌گیری پیرامون طرح جامع فولاد، کل محصولات به‌طور مستمر و برنامه زمانبندی دقیق در بورس کالا عرضه شود تا ضمن ایجاد شفافیت، واسطه‌های مخرب نیز از این  صنعت حذف شوند.

وی افزود: با عرضه کل فولاد در بورس کالا و البته در کنار تامین نیاز داخل توجه ویژه به صادرات، شاهد بهبود تولید و حذف قیمت‌های کاذبی که به واسطه عرضه فولاد خارج از بورس شکل می‌گرفت، خواهیم بود. پاک‌فطرت تاکید کرد: معتقدم کلید حل مشکلات بازار، شفافیت است و هر چه عرضه محصولات را به سمت بورس کالا برود، به‌طور خودکار نقش واسطه‌ها و دلالان کمرنگ می‌شود و تولیدکننده انگیزه می‌گیرد. وی با اشاره به اینکه مجلس موافق دستوری شدن قیمت‌ها نیست، گفت: فولاد صنعتی استراتژیک و مهم است که قیمت آن بازارهای زیادی از جمله مسکن و خودرو را تحت تاثیر قرار می‌دهد، پس با تمرکز عرضه فولاد کشور در بورس کالا نه تنها به تعادل بازار فولاد کمک کرده‌ایم بلکه به‌طور مستقیم با تنظیم قیمت‌های مسکن و خودرو و سایر محصولات از مصرف‌کننده نهایی که همان مردم هستند حمایت کرده‌ایم.

 این نماینده مجلس تصریح کرد: همانطور که می‌دانیم امروز مسکن بازار نابسامانی دارد که یکی از دلایل آن نوسان قیمت فولاد در بازار است، بنابراین با ورود کامل فولاد به بورس کالا علاوه بر کنار رفتن بخش کاذب و هیجانی قیمت‌ها، کار دستگاه‌های نظارتی نیز هدفمند می‌شود چراکه این دستگاه‌ها به جای سرکشی به کل بازارهای کشور اگر به ردیابی محصول خارج شده از بورس و تزریق آن به بخش تولید نظارت کنند، تقریبا همه مشکلات بازار و تلاطم قیمتی مرتفع می‌شود. این عضو کمیسیون عمران مجلس در بخش دیگری از گفته‌های خود به جلسه کمیسیون صنایع و عمران مجلس با وزیر صمت اشاره کرد و افزود: پیشنهاد ما به وزیر صمت عرضه همه فولاد تولیدی در بورس کالا بود که دیگر محصول با قیمت گران به دست مصرف‌کننده نرسد که به نظر می‌رسد با نگاه مثبت وزیر این اقدام در حال  جریان است.

براساس این گزارش، به تازگی علیرضا رزم‌حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت به صراحت اعلام کرد که وزارت صمت به دنبال قیمت‌گذاری دستوری فولاد یا هر محصول دیگری نیست بلکه مدافع تولید و شفافیت به کمک بورس کالاست. به گفته رزم حسینی بورس کالا آمده است تا شفافیت و رقابت ایجاد کند و همه کالاها در آن معامله شود که وزارت صمت نیز به دنبال تقویت تولید و بورس کالاست.

قالیباف: با برخورد قضایی در بورس مخالفم

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی در خصوص مسائل حوزه بازار سرمایه گفت: ما لایحه دو فوریتی را دقیقا برای افزایش سرمایه از محل سود سهام بدون حق تقدم در دستور قرار داده‌ایم، البته اینکه در بورس با کسانی که درست کار خود را انجام نمی‌دهند برخورد قضایی صورت گیرد، مخالف هستم و بورس هم باید به وظایف نظارتی خود بپردازد. رییس سازمان بورس در جلسات متعدد در مجلس حضور پیدا کرده و گفت ما قانون داریم و به تناسب متخلفین باید جریمه شوند یا محدودیتی برای آنها ایجاد شود. وی یادآور شد: ما در ۶ ماه گذشته به‌طور دقیق در این حوزه نظارت میدانی داشتیم و با دستگاه‌های اجرایی و وزرا، هم خودم و هم کمیسیون‌ها و سایر نمایندگان جلساتی را برگزار کردیم، بسیاری از نمایندگان سابقه فعالیت‌های اجرایی از جمله استانداری‌ها، معاون وزرا و مدیریت شرکت‌های بزرگ را دارند از این رو با شناخت دقیق خلاء‌های موجود را به دستورالعمل و قانون تبدیل خواهند کرد. رییس نهاد قانونگذاری با اشاره به نظارت تخصصی مجلس در حوزه بورس افزود: کمیسیون‌ها نیز نظارت میدانی داشتند، نواب و بنده به بررسی ابعاد این حوزه پرداختیم. وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اقدامات انجام گرفته از سوی مجلس یازدهم در حوزه مردمی‌سازی بیان کرد: با برگزاری جلسات با شرکت‌های حقوقی بورس به بحث و تبادل نظر پرداختیم، همچنین به منظور اطلاع از نظر سهامداران حقیقی با جمعیتی بالغ بر یکصد نفر از آنها و کارگزاران بورسی جلسه برگزار و نظرات آنها را اخذ کردیم، چرا که برای هر تصمیمی باید نظرات آنها را می‌گرفتیم. اگر به موضوع بورس ورود کردیم، ابتدا نظارت انجام گرفت و مشکلات احصا شد و خواسته مسوولان بورسی مبنی بر اینکه این مشکلات می‌تواند با قانون رفع شود، در دستور کار قرار گرفت. قالیباف با بیان اینکه ما میان صحن و کمیسیون، اصالت را به کمیسیون‌های تخصصی دادیم، اضافه کرد: در کمیسیون‌ها ما می‌توانیم نظارت کرده و در صورت نیاز به قانون کار کارشناسی انجام دهیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران