شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سعید اسلامی، عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار اظهار کرد: ‌در حال حاضر میزان سرمایه‌گذاری‌ مستقیم در بازار سرمایه بیشتر از سرمایه‌گذاری غیرمستقیم است.

هیجان در بازارسرمایه‌های توسعه یافته هم وجود دارد

سعید اسلامی، عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار اظهار کرد: ‌در حال حاضر میزان سرمایه‌گذاری‌ مستقیم در بازار سرمایه بیشتر از سرمایه‌گذاری غیرمستقیم است. ‌سازوکار سرمایه‌گذاری در ایران نیز بیشتر به نفع سرمایه‌گذاری مستقیم است که لازم است ریزساختارها به نفع ‌سرمایه‌گذاری غیرمستقیم حرکت کند. ‌ عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار، گروه‌های فعال در بازارسرمایه دنیا را بسیار بزرگ و متنوع عنوان کرد و افزود: هرچند که این تنوع گسترده خدمات در بازارِ ما وجود ندارد، اما تغییرات در بازار سرمایه ما نیز قابل توجه است. به نظر من، بازار ما به سمت افزایش نهادهای مالی پیش خواهد رفت. در این مسیر لازم است به توسعه آموزش عمومی مباحث بازارسرمایه در کشور و مواردی چون افزایش سرعت صدور مجوزها توجه بیشتری شود. وی تاکید کرد: بخش زیادی از سرمایه‌گذاری‌ها باید به کمک نهادهای مالی اعم از صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های ‌مشاوره سرمایه‌گذاری، سبدگردان‌ها و ... انجام شود؛ زیرا در این نهادها، نیروهای متخصص حضور دارند و از ‌طرفی بر اساس قوانین سازمان بورس عمل می‌کنند که این موضوع، کاهش ریسک برای سرمایه‌گذاران را به دنبال دارد. وی تصریح کرد: باید بخش بزرگی از سرمایه‌گذارانی که نمی‌خواهند یا نمی‌توانند بطور مستقیم در بازارسرمایه فعالیت کنند را به سمت صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا سبدگردان‌ها هدایت کنیم. شرکت‌های سبدگردان، نیز شرکت‌هایی هستد که با دریافت کارمزدی اندک، سبدهای اختصاصی را برای سرمایه‌گذاران تشکیل داده و به کنترل ریسک‌ها می‌پردازند. دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران در مقایسه نهادهای مالی موجود با دیگر کشورها گفت: در سطح بین‌المللی، نهادهای مالی هم تعداد بسیار بالاتری دارند و هم خدمات بسیار متنوعی ارایه می‌دهند. حتی برخی از آنها دارای اختیارات مالیاتی و اعتباری هستند. این در حالی ‌است که به دلیل قوانین در کشور ما این تنوع خدمات وجود ندارد و لازم است با صدور مجوزهای بیشتر به ‌سمت افزایش و تنوع نهادهای مالی حرکت کنیم. ‌ اسلامی، با اشاره به رشد بی‌سابقه تعداد سهامداران بورسی بیان کرد: طی یک سال گذشته تعداد سهامداران رشد زیادی داشتند اما شاید آموزش لازم را در این زمینه ندیده بودند. براین اساس، جایگاه نهادهای مالی برای هدایت سرمایه‌های عمومی از اهمیت زیادی برخوردار است. برخی از نهادهای موجود در دنیا به دلیل نبود سازو کار قانونی یا نبود زیرساخت‌های لازم با مشکلاتی در استفاده از ابزارهای مالی رو به رو هستند. در بازارسرمایه ما برخی از ابزارهای جدید مانند بورس املاک و مستغلات با توجه به قوانین موجود امکان تشکیل شان وجود دارد.

صعود بورس تا پایان پاییز

احمد اشتیاقی، کارشناس بازارسرمایه با اشاره به بازگشت روند صعودی به معاملات بورس اظهار داشت: یکی از عوامل تاثیرگذار بر روند صعودی معاملات بازار سهام، اصلاح شدید شاخص بورس و قیمت سهام در بازار بود که این امر باعث ایجاد انگیزه برای ورود دوباره سرمایه‌گذاران به بورس شده است. وی افزود: تصور برخی از سرمایه‌گذاران به انتخابات امریکا به این صورت بود که با انتخاب بایدن، قیمت دلار در مسیر ریزشی قرار می‌گیرد و نرخ آن به کمتر از ٢٠ هزار تومان خواهد رسید، اما جمع‌بندی فعلی فعالان بازار بدین صورت است که قیمت دلار به کمتر از ٢٢ هزار تومان نمی‌رسد، این موضوع به عنوان نکته بسیار مهمی تلقی می‌شود که می‌تواند تاثیر مثبتی را بر معاملات بازار داشته باشد. اشتیاقی عدم افزایش نرخ سود بانکی را جزو عوامل تاثیرگذار در بازگشت رشد به بازار سهام اعلام کرد و اظهار داشت: در ابتدا شایعه‌هایی مبنی بر افزایش نرخ سود بانکی در بازار مطرح شده بود که به‌شدت تاثیرگذار بر روند معاملات بازار بود و باعث شتاب در اصلاح شاخص بورس شد اما با مطرح شدن خبر تثبیت نرخ سود بانکی شاهد تاثیر مثبت آن بر بازار، ورود نقدینگی‌های جدید و بازگشت روند صعودی به شاخص بورس بودیم. به گفته این کارشناس بازار سرمایه، قرار گرفتن این سه عامل در کنار یکدیگر زمینه ایجاد روزهای پررونقی را فراهم کرد و شاهد کاهش عرضه و افزایش تقاضا در بازار بودیم. وی خاطرنشان کرد: اکنون بازار به لحاظ بنیادی با مشکلی همراه نیست اما سهامداران نباید در انتطار رشد غافلگیرکننده چند ماه نخست سال جاری در بازار باشند. اشتیاقی اظهار داشت: با توجه به انتشار گزارش ۶ ماه شرکت‌ها به نظر می‌رسد شاخص بورس تا پایان آذر ماه به محدوده یک میلیون و ۶٠٠ هزار واحد نزدیک شود اما از اواخر آذر ماه و بعد از انتشار گزارش‌ها ممکن است بازار برای مدتی کوتاه برگشتی را به عقب تجربه کند. این کارشناس بازار سرمایه معتقد است، رشد شاخص بورس به صورت مستمر ادامه‌دار نخواهد بود و ممکن است با نوساناتی در کانال یک میلیون و ۶٠٠ هزار واحد همراه شود. بعد از کسب اطمینان از اینکه قیمت دلار به کمتر از ٢٢ هزار تومان نمی‌رسد، شاهد ایجاد اعتماد به معاملات بورس و سرمایه‌گذاری دوباره سهامداران در بازار خواهیم بود. اشتیاقی اظهار داشت: شاخص بورس تا پایان سال به روند افزایشی خود ادامه می‌دهد. براساس پیش بینی‌های صورت گرفته بعید به نظر می‌رسد شاخص بورس تا پایان سال جاری به کانال دو میلیون واحد ورود کند. وی به ریسک‌های تهدیدکننده معاملات بورس تاکید کرد و افزود: در وضعیت فعلی ریسک خاصی معاملات بازار سهام را تهدید نمی‌کند، فقط موضوع برجام در کشور مطرح است که باعث ایجاد برخی از ریسک‌های سیاسی در کشور شده است. اشتیاقی با بیان اینکه این موضوع می‌تواند تا حد زیادی روند بازار را تحت تاثیر خود قرار دهد، گفت: غیر از این عامل ریسک خاصی وجود ندارد که بتواند روند بازار را تحت تاثیر خود قرار دهد و امیدواریم تا هر چه زودتر شاهد مسائل برجام و محدودیت‌های تحریمی باشیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران