شماره امروز: ۵۴۷

| | |

معاونت حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه برای حمایت از سهامداران و سرمایه‌گذاران بازار سرمایه و حفظ نظم و ثبات بازار و تعالی اعتماد سرمایه‌گذاران،

ورود  سازمان بورس برای رسیدگی به تخلفات  سهامداران

معاونت حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه برای حمایت از سهامداران و سرمایه‌گذاران بازار سرمایه و حفظ نظم و ثبات بازار و تعالی اعتماد سرمایه‌گذاران، سهامداران عمده شرکت‌ها نیز طبق مقررات باید به تکالیف مربوط به بازارگردانی عمل کنند، عنوان کرد: با توجه به اینکه تکلیف بازارگردانی علاوه بر ناشر و بر عهده سهامدار/سهامداران عمده شرکت نیز هست، در صورت وصول گزارش قصور یا تخلف سهامداران عمده شرکت در عملیات بازارگردانی سهام، سهامداران عمده‌ای که به تکالیف و تعهدات خود دراین زمینه عمل نکرده باشند، مشمول مجازات‌های انضباطی و قانونی خواهند شد؛ همچنین معاملات سهامداران عمده در سال ۱۳۹۹ مورد رسیدگی و ارزیابی قرار خواهند گرفت و در صورتی که مراجع نظارتی بازار سرمایه و شرکت‌های بورس تهران و فرابورس ایران گزارش کنند، معاملات سهامداران عمده‌ای که در اوج قیمت مبادرت به عرضه سهام کرده و در بازارگردانی مشارکت نمی‌کنند، ممکن است دارای وصف معامله بر اساس اطلاعات نهانی ارزیابی شوند که در این صورت علاوه بر رسیدگی و مجازات انضباطی، اقدام آنان ممکن است با تلقی وصف مجرمانه، به مراجع ذی صلاح گزارش شود. سیاوش وکیلی مدیر روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار هم در همین راستا گفت: خوشبختانه تا امروز عمده ناشران اوراق بهادار و سهامداران عمده به نوعی از مقررات بازارگردانی تبعیت کرده‌اند. وکیلی اضافه کرد: ناشران و سهامداران عمده‌ای که در بازارگردانی و بازارسازی مشارکت کرده‌اند و موجب تحکیم و تقویت این نهاد و بازار سرمایه شدند، در فهرست اشخاص حقوقی که تعهدپذیری و مسوولیت‌پذیری مناسبی داشته و مقررات بازار را به موقع اجرا کرده‌اند، قرار گرفته و در رسیدگی به درخواست‌های آنان برای دریافت هر گونه مجوز و خدمات مالی، به سرعت و با اولویت رسیدگی خواهد شد. فهرست شرکت‌های خوشنام و مسوولیت پذیر و دارای حسن عملکرد مرتبا به‌روز خواهد شد و در اولویت قرار دادن ارایه خدمات و مجوزها ملاک عمل قرار خواهد گرفت. با منفی شدن بازار سرمایه در ماه‌های قبل، هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در تاریخ ۷ آبان ۱۳۹۹ مصوبه‌ای مبنی بر الزام کلیه ناشران اوراق بهادار به معرفی بازارگردان و انعقاد قرارداد بازارگردانی صادر کردند. در چند هفته اخیر، واحد حقوقی سازمان بورس روزهای پرکاری داشته و طبق آخرین گفت‌وگویی که با معاونت حقوقی سازمان بورس داشتیم اعلام شد ۸۴ شرکت تا پایان مهلت اعطایی از اجرای مصوبه مذکور عدول کرده و در راستای رسیدگی به تخلف صورت گرفته، به مدیران ۴۹ شرکت و نیز شخص حقوقی ناشر، اخطار یا تذکرکتبی با درج در پرونده داده شده و پرونده ۳۹ شرکت دیگر نیز به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال شده است. از میان ۳۷ پرونده ارجاع شده به سازمان بورس، ۲۰۷ نفر از مدیران اشخاص حقوقی ناشر به مجازات سلب صلاحیت از تصدی سمت مدیریت در کلیه ناشران اوراق بهادار و نهادهای مالی و تشکل‌های خود انتظام به مدت ۶ ماه و پرداخت جریمه نقدی به حساب خزانه دولت توسط خود مدیر محکوم شده‌اند. مدیران سلب صلاحیت شده، علاوه بر پرداخت جریمه نقدی، از سمت خود برکنار شده و شرکت‌ها باید مدیران جدید معرفی کنند. واحد حقوقی سازمان بورس در رسیدگی به تخلفات در حوزه بازارگردانی سهم‌ها، جدیت بسیار داشته و از هیچ تخلفی چشم پوشی نخواهد کرد.

کامودیتی‌ها   مرکز توجه بازار سرمایه

علی اکبر امین تفرشی، کارشناس بازارسرمایه گفت: بازار سرمایه در هر کشوری از جمله ایران، میزان الحراره اقتصاد به شمار می‌رود و رویدادها و اتفاقات داخلی و بین‌المللی بر روند بازار اثر می‌گذارد. امین تفرشی ادامه داد: در کشورمان به دلیل وجود تحریم‌های ظالمانه، علاوه بر موارد یاد شده، ریسک‌های سیستماتیک و غیرسیستماتیک نیز وجود دارد که بخشی از رفتارهایی که در بازار دیده می‌شود، ناشی از تاثیرات روحی و روانی بر تصمیم‌های سرمایه‌گذاران است. مدیرعامل و عضو هیات‌مدیره شرکت پارس آریان، با اشاره به نوسانات قیمتی سهام شرکت‌ها در معاملات روز گذشته بازار سهام، ابراز داشت: برای مثال، به دلیل اخباری که بر سر اجرای پروتکل الحاقی میان مجلس و دولت شنیده شد، بازار سهام در ابتدا روندی منفی را در پیش گرفت، اما در میانه راه، بازار متعادل شد و شاهد شکل‌گیری تقاضا بودیم. در عین حال، دلار هم که روندی نزولی داشت، تغییر رویه داد و به سمت افزایش گام برداشت. وی با اشاره به خروج تعدادی از سهام داران حقیقی از بازار در زمان ریزش قیمت‌ها، گفت: با توجه به تعدیل‌های انجام شده در قیمت سهام شرکت‌های مختلف، این روزها، شاهد انتشار گزارش‌های عملکرد شش ماهه شرکت‌ها هستیم. بخش عمده‌ای از این گزارش‌ها حاکی از بازده خوب و عملکرد مثبت گروه‌ها و صنایع است که می‌تواند آینده‌ای مثبت را برای بازار سرمایه نوید دهد. مدیرعامل شرکت پارس آریان با اشاره به اینکه جمع بندی‌ها نشان از ورود قیمت‌ها به فاز صعودی دارد، تاکید کرد: البته این روند صعودی، شیبی ملایم‌تر از ابتدای سال خواهد داشت و متعادل‌تر می‌شود. عضو سابق هیات‌مدیره شرکت بورس، به بهبود قیمت جهانی نفت و شرایط مناسب بازارهای کالایی مانند مس، روی و فولاد اشاره و خاطرنشان کرد: این روزها محصولات پتروپالایشی نیز در بازارهای بین‌المللی با روندی صعودی معامله می‌شوند. از همین رو انتظار می‌رود که شرکت‌های کامودیتی محور و دلار محور در بازار سرمایه ایران، مورد توجه بیشتر سرمایه‌گذاران باشند. تفرشی به کاهش میانگین نسبت قیمت به عایدی سهام شرکت‌ها اشاره کرد و گفت: با اصلاح‌های انجام شده از مرداد ماه تاکنون، حود ۳۵ تا ۵۰ درصد قیمت سهام شرکت‌های بنیادی کاهش داشت و بستر مناسبی را برای سرمایه‌گذاری روی این سهام فراهم کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران