شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وحید روشن قلب، رییس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس و اوراق بهادار به توضیحاتی درباره برگزاری مجامع شرکت‌های سهام عدالت پرداخت و گفت:

ثبت نام در سجام گام نخست معامله سهام  عدالت

وحید روشن قلب، رییس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس و اوراق بهادار به توضیحاتی درباره برگزاری مجامع شرکت‌های سهام عدالت پرداخت و گفت: سهامداران شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی برای حضور راحت‌تر در مجامع و کسب سود سهامشان ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام کنند تا اطلاعات هویتی و بانکی آنها ثبت شود، از آنجایی که شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی موظفند همزمان با مجامع حضوری شرکت‌ها، به صورت الکترونیکی و آنلاین همسو با آنها باشند، ثبت نام در سجام به آنها کمک می‌کند تا به‌طور غیرحضوری در جلسات اعمال رای کنند و از این طریق در تصمیم‌گیری شرکت خود نقش داشته باشند. وی اظهار کرد: علاوه بر این موضوع افرادی که صلاحیت کاندیداتوری برای هیات‌مدیره دارند و سهام عدالتشان در اختیار خودشان است هم می‌توانند برای عضو هیات‌مدیره شدن شرکت‌هایی که زیر مجموعه سهام عدالت است اقدام کنند و به این ترتیب در صورت انتخاب، بر مسند این جایگاه خواهند نشست. روشن قلب در ادامه به تغییر آیین نامه‌ها و سهولت در کاندید شدن افراد برای هیات‌مدیره شرکت‌ها اشاره کرد و گفت: بر اساس اطلاعات عنوان شده افراد چه از ابتدای تأسیس شرکت چه بعد از بازگشایی نماد با خرید آن در زمان مشخص شده می‌توانند کاندیدا شوند. در گذشته شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به عنوان هیات‌مدیره انتخاب می‌شدند، اما چون روش اداره این شرکت‌ها نسبت به گذشته و بر اساس آیین‌نامه آزاد‌سازی سهام عدالت تغییر کرده است به همه اشخاصی که شیوه غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند امکان کاندیدا شدن و اداره این شرکت‌ها داده می‌شود. رییس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: پیرو تعیین تکلیفی که درباره نحوه سهامداری سهام عدالت اعلام شد، برخی افراد روش مستقیم را انتخاب کردند که به پرتفوی آنها اضافه شده و برخی دیگر روش غیر مستقیم را برگزیدند که سهامدار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت شدند. زمان تخصیص سهام این گروه بر اساس زمانبندی شهر زمان ثبت نامشان انجام خواهد شد، باید به این نکته توجه کنند که ملاک اصلی شهر سکونت فعلی آنها نیست بلکه شهری است که در زمان ثبت نام سهام عدالت یعنی سال ۱۳۸۷ درج کرده‌اند. روشن قلب اضافه کرد: قابلیت معامله سهام عدالت در اکثر استان‌ها فراهم شده و سهامدارانی که شیوه غیر مستقیم را انتخاب کردند می‌توانند خرید و فروش خود را انجام دهند، حتی افرادی که قبلا خرید سهم نداشتند می‌توانند از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی اقدام به خرید سهم کنند.

صندوق پالایش یکم از زیان‌ خارج شد

حسن قالیباف اصل، رییس سازمان بورس در خصوص بازگشایی صندوق پالایش یکم گفت: یک پیشنهاد از سوی سازمان بورس به دولت ارایه کردیم که از چند روز قبل انجام شده، اگر این پیشنهاد عملی شود، صندوق پالایش یکم به زودی باز می‌شود. البته الان هم پالایش یکم قابل بازگشایی است، چون از زیاندهی خارج شده و به سوددهی رسیده است. وی در مورد اینکه این پیشنهاد چه بوده است، گفت: هنوز این پیشنهاد مصوب نشده است و فعلا فقط پیشنهاد ارایه کرده‌ایم. قالیباف همچنین در مورد همکاری سازمان بورس با بسیجیان گفت: به مناسبت هفته بسیج و ایثارگری این مراسم برگزار شد و قرار شد مذاکراتی با صندوق ذخیره بسیجیان و بازار سرمایه انجام شود، در حال حاضر این صندوق به عنوان یک واسطه برای سرمایه‌گذاری عمل می‌کند و می‌تواند در ارایه آموزش به مردم نیز کمک کند، اما هنوز در مورد اینکه چگونه همکاری کنیم نیاز به مذاکره دارد.رییس سازمان بورس همچنین در مورد آخرین مصوبات شورای عالی بورس گفت: شورای عالی بورس هفته پیش جلسه نداشت و هر موقع جلسه داشته بلافاصله اطلاعات آن را اعلام کرده‌ایم. وی همچنین در مورد زنجیره فولاد و سنگ‌آهن در بورس کالا گفت: شیوه‌نامه ارایه محصولات زنجیره فولاد نهایی نشده است و بعد از اینکه یک شیوه‌نامه نهایی شود در مورد آن صحبت می‌کنیم، البته اصلاحاتی در بندهایی از شیوه‌نامه در رأس اجراست و بعد از اصلاحات شیوه‌نامه اعلام می‌شود و بعد از آن سرمایه‌گذاری بر اساس این شیوه‌نامه در بورس انجام می‌شود و اثر اجرای این شیوه‌نامه روی سنگ آهن و محصولات فلزی در بورس کالا بعدا باید بررسی شود. قالیباف همچنین در مورد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت که به تازگی وارد بورس شده‌اند، گفت: شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی بازگردان دارند و کارهای آنها به صورت بازگردانی انجام می‌شود. رییس سازمان بورس همچنین در مورد نرم‌افزار ایرانی معاملات بورس گفت: کارهای تهیه این نرم افزار انجام و قراردادی با شرکت تولیدکننده ایرانی بسته شده و هر موقع این نرم افزار آماده شود، وارد اجرا خواهد شد. وی همچنین گفت: کارهای بازارگردانان در بازار سرمایه بر اساس 10 درصد متوسط معاملات در سه ماه قبل انجام می‌شود. قالیباف اصل با بیان اینکه در حال حاضر درآمد طبقه متوسط جامعه به خاطر تحریم‌های ظالمانه کاهش یافته است، گفت: با حضور مردم در بازار سرمایه می‌توان به تقویت طبقه متوسط کشورکمک کرد. در حال حاضر در جنگ اقتصادی هستیم که نیاز به روحیه ایثارگری و بسیجی دارد. وی افزود: اگر طبقه متوسط جامعه بخواهد احیا شود حضور در بازار سرمایه لازم است البته حضور باید درازمدت باشد و با برنامه، حوصله و صبر و شکیبایی همراه باشد. زیرا کسانی که هیجانی رفتار کرده‌اند بخشی از دارایی‌ خود را از دست دادند اما کسانی که صبر و شیکبایی به خرج دادند پاداش گرفتند. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران