شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بر اساس این گزارش شرکت نفت ایرانول، میزان فروش ماهیانه شرکت نفت ایرانول در آبان ماه امسال 5 هزار و 181 میلیارد و 384 میلیون ریال بوده است که نسبت به مهر ماه 99 از رشد 13 درصدی حکایت دارد.

رشد 13 درصدی شرانل

بر اساس این گزارش شرکت نفت ایرانول، میزان فروش ماهیانه شرکت نفت ایرانول در آبان ماه امسال 5 هزار و 181 میلیارد و 384 میلیون ریال بوده است که نسبت به مهر ماه 99 از رشد 13 درصدی حکایت دارد. مقایسه فروش این شرکت در آبان ماه 99 با ماه مشابه در سال 98 نشان می‌دهد میزان فروش شرکت 95 درصد افزایش یافته است. همچنین، میزان فروش داخلی «شرانل» در ماه آبان مبلغ 2 هزار و 772 میلیارد و 821 میلیون ریال بوده است که نسبت به مهر 99 از رشد 26 درصدی خبر می‌دهد. بیشترین میزان فروش داخلی این شرکت در آبان ماه امسال، انواع روانکار به مبلغ 2 هزار و 365 میلیارد و 424 میلیون ریال بوده است. فروش صادراتی شرکت نفت ایرانول در آبان ماه امسال مبلغ 2 هزار و 408 میلیارد و 563 میلیون ریال بوده که نسبت به مهر ماه 99 رشد یک درصدی داشته است. بیشترین میزان فروش صادراتی این شرکت در آبان ماه امسال، انواع روانکار به مبلغ 2 هزار و 305 میلیارد و 84 میلیون ریال بوده است. شرکت نفت ایرانول از ابتدای سال مالی تا انتهای آبان ماه 1399 در مجموع مبلغ 27 هزار و 85 میلیارد و 458 میلیون ریال فروش داشته که نسبت به فروش شرکت در مدت مشابه سال گذشته از رشد 43 درصدی برخوردار است.

ارایه لیست ۵۰ حقوقی متخلف به دادستانی

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نایب‌رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی در خصوص نتیجه جلسات برگزار شده درباره بورس گفت: قاعدتاً ما نباید به بازاری مانند بورس ورود کنیم اما در جایی که احساس می‌کنیم در حال تبدیل شدن به یک بحران اجتماعی امنیتی است از زاویه حفاظت از کلیت جامعه و منافع افراد ضعیف و خرد باید وارد ماجرا شویم. وی افزود، بورس در حال رشدی بود که در آن زمان کارشناسان مربوطه مرتباً هشدار می‌دادند که این رشد نقطه سقوطی خواهد داشت و و این موضوع تبدیل به یک فکر غالب شده بود ولی ما دیدیم کسی اقدامی در این خصوص انجام نداد. حتی رییس سابق بورس نیز تغییر پیدا می‌کند و مصوباتی که اعلام کرده بود هم لغو می‌شود. این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: پس از آن شاهد این بودیم که پیش بینی‌ها درست از آب درآمد و مسوولان مربوطه هم کاری انجام نمی‌دهند در این جا بود که مجبور شدیم وارد موضوع شویم و برای آنکه به جمع‌بندی برسیم چندین جلسه برگزار شد تا با ذی‌نفعان مختلف گفت‌وگو کنیم تا مشخص شود مشکل کجا بوده است.

وی تاکید کرد، بورس یک مرکز تصمیم‌سازی به نام شورای عالی بورس دارد، شورای عالی بورس نیز با توجه به این موضوعات به این جمع‌بندی رسید و ابلاغیه صادر کرد. اطلاعات دریافتی نشان می‌دهد حقوقی‌ها که اکثراً وابسته به دولت هستند ۹۰ درصد بازار را در اختیار دارند و در طرف دیگر ما ۲۰ میلیون کد بورسی مربوط به اشخاص حقیقی داریم که در هیجان بازار وارد شدند و نظام کنترل‌گر ما آنها را به درستی راهنمایی و کنترل نکرد.قاضی‌زاده هاشمی با تاکید بر اینکه شرکت‌های حقوقی در سقف قیمت سهام‌های خود را فروختند، گفت: قصد این شرکت‌ها این بود که در بالاترین قیمت سهام خود را بفروشند سپس در کف بازار خرید سهام انجام دهد که در نتیجه این اقدام، عموم مردم متضرر شدند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا دولت برای جبران کسری بودجه این اقدام را انجام داده است گفت: به نظر بنده مجموعه ذی‌نفعان بازار از این موضوع سود می‌بردند. در این موضوع نیز دولت یکی از عواملی بود که سود می‌برد اما تنها دولت نبود و مجموعه شرکت‌های حقوقی نیز شامل این سود می‌شدند. نایب‌رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تخلف در این مورد محرز شده است، گفت: در نتیجه ما دو اقدام را آغاز کردیم، یکی آنکه از مصوبات شورای عالی بورس حمایت کردیم که مقاومت‌هایی نیز در برابر آن وجود داشت. متأسفانه سازمان بورس نیز جدیت لازم را نداشت و پس از پیگیری‌های مداوم و ورود دادستان تهران به موضوع، مساله را جدی گرفتند و تازه در هفته اخیر سازمان بورس برخی از متخلفان را اعلام و با آنها برخورد کرد. وی افزود، در حال حاضر یک لیستی از ۵۰ موسسه متخلف که اکثراً شرکت‌های حقوقی و دارای سرمایه بزرگ هستند به دادستانی ارایه شده تا با آنها برخورد شود. در ابتدا معاونت حقوقی سازمان بورس باید با این موسسات برخورد کند و دادستانی نیز اعلام کرده که با این موسسات تحت عنوان اخلال در نظام اقتصادی کشور برخورد خواهد کرد. البته مقاومت در این زمینه وجود دارد و این لیست قرار بود یک ماه و نیم پیش ارایه شود. البته در حال حاضر دادستانی اعلام کرده که هنوز این لیست به دست آنها نرسیده است. نایب‌رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: خود شورای عالی بورس شامل ذی‌نفعانی است که به عنوان کارگزار برخی شرکت‌های حقوقی عمل می‌کنند به همین دلیل ما به دنبال طرحی هستیم که افراد حقیقی حاضر در بورس (شامل ۲۰ میلیون نفری که کد بورسی دارند) نیز یک تشکل در بورس داشته باشند همچنین دو نماینده در شورای عالی بورس داشته باشند تا بتوانند از حقوق افراد حقیقی نیز دفاع کنند.قاضی‌زاده هاشمی در پاسخ به سوالی در مورد برخورد ناکافی با متخلفان گفت: خوشبختانه بورس بازاری کاملاً شفاف است و اطلاعات و آمار آن کاملاً قابل رسیدگی است. زمان نیز روی آن تاثیری نمی‌گذارد. در روز سه‌شنبه اخیر که بازار سبز شده بود، در ساعت خاصی بعضی از حقوقی‌ها اقدام به درست کردن صف فروش کردند و باعث ریزش بازار شدند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران