شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مهدی رضایی، مدیرعامل بانک انصار با مثبت ارزیابی کردن وضعیت گزارش 6 ماهه شرکت‌های بورسی، این وضعیت را نشان‌دهنده سودآوری شرکت‌ها و صنایع دانست و گفت:

مهدی رضایی، مدیرعامل بانک انصار با مثبت ارزیابی کردن وضعیت گزارش 6 ماهه شرکت‌های بورسی، این وضعیت را نشان‌دهنده سودآوری شرکت‌ها و صنایع دانست و گفت: در خصوص پتانسیل سودآوری بازار به نظر می‌رسد برای سال جاری انتظار افزایش میزان سود شرکت‌ها به محدوده بالاتر وجود داشته باشد، چراکه در نیمه نخست سال جاری سود محقق شده برای شرکت‌ها در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته تقریبا ۵۰ درصد رشد داشته است. وی در خصوص صنایع برتر توضیح داد: با توجه به افزایش نرخ ارز در بازار آزاد و به پیروی از آن، افزایش نرخ ارز در سامانه نیما و بهبود نسبی قیمت‌های جهانی، عمدتا صنایع پتروشیمی، فلزات و در مجموع شرکت‌های با پایه فروش دلاری و صادرات محور، وضعیت بهتری دارند. رضایی افزود: علاوه بر این بانک‌ها از جمله گروهی هستند که در افق بلندمدت سرمایه‌گذاری در برخی از نمادها با توجه به اصلاحات قیمتی اخیر مناسب تلقی می‌شوند و به اصطلاح به قیمت رسیده‌اند. کاهش جذابیت بازارهای جایگزین در شرایط فعلی نیز می‌تواند موجب جذب منابع مازاد به سوی بازار سرمایه شود؛ البته سرمایه‌گذاران باید با توجه به بررسی و تحلیل‌های دقیق خود به سرمایه‌گذاری در این صنایع اقدام کنند.مدیرعامل بانک انصار در خصوص اثر صعود قیمت کامودیتی‌ها بر بازار سرمایه بیان کرد: بررسی شرایط قیمت جهانی کامودیتی‌ها نشان می‌دهد که اثرات بیماری کرونا بر قیمت‌های جهانی همچنان مشهود است و سطح قیمت‌ها، با وجود رشد در ماه‌های اخیر، در یکی از کمترین سطوح ۴ سال گذشته قرار دارد. اخیرا با انتشار اخبار مربوط به نتایج موفق واکسن کرونا، امید به احیاء اقتصاد جهانی افزایش یافته است، این موضوع عامل مهمی است که می‌تواند موجب رشد قیمت‌های جهانی و در نتیجه بهبود سودآوری شرکت‌های بورسی در سال جاری و سال آینده شود. وی اضافه کرد: در خصوص بازار سرمایه کشورمان، می‌توان گفت از آنجایی که بخش عمده‌ای از بازار را شرکت‌ها و صنایع صادرات محور تشکیل می‌دهند، انتظار بهبود و رشد سودآوری در این شرکت‌ها دور از انتظار نیست. درخصوص تاثیر قیمت‌های جهانی بر بازار سرمایه کشور باید توجه داشت که عمدتا شرکت‌های بورسی داخلی با یک فاصله زمانی کوتاه‌مدت از این نوسانات قیمت‌های جهانی تاثیر می‌پذیرد.رضایی در پاسخ به این پرسش که بازار سرمایه برای ادامه روند صعودی به چه مواردی احتیاج دارد؟ گفت: در این رابطه نخست باید در نظر داشته باشید که قرار نیست بازار همیشه روند صعودی داشته باشد. در واقع ایجاد توقع روند صعودی برای همیشه در میان سرمایه‌گذاران، به ویژه سرمایه‌گذاران جدیدی که در سال جاری و در فصل نوینی از حیات بازار، به بورس وارد شده اند؛ می‌تواند فرصت‌ها را به تهدیدها تبدیل کند. وی تصریح کرد: ضمن بهبود قیمت‌های جهانی، حفظ سطح تولید صنایع پتروشیمی و فلزات اساسی همچنین اصلاح موارد ساختاری در بودجه می‌تواند به روند صعودی بازار کمک کند. از سوی دیگر به منظور ادامه روند صعودی بازار عواملی دیگر نظیر افزایش کیفیت خدمات رسانی نهادهای مالی و ایجاد زمینه رقابت سالم بین این نهادها و ارتقای استانداردهای نظارتی و آموزش‌های عمومی به سرمایه‌گذاران، موضوعاتی است که باید مورد توجه سیاست‌گذاران قرار گیرد، توسعه زیرساخت‌های بازار سرمایه نیز با افزایش کمی سرمایه‌گذاری در این بازار باید همخوانی داشته باشد و نهادهای اجرایی و نظارتی بازار سرمایه باید به سرعت رشد بازار برسند تا بتوانند از سرمایه بخش مهمی از جامعه که در حال حاضر در بازار سرمایه وجود دارد، صیانت کنند.

 مدیرعامل بانک انصار در خصوص راهکارهای جذب سرمایه‌ها به بورس گفت: در بازار سهام مشوق‌های کافی مثل معافیت مالیاتی، دسترسی برخط و آسان به بازار، وجود نهاد ناظر و ... وجود دارد که این موارد هم برای سرمایه‌گذاران و هم سرمایه‌پذیران به لحاظ اطمینان به بازار، سهولت و امنیت دسترسی به سرمایه‌گذاری و تامین مالی اهمیت ویژه‌ای دارد. وی ادامه داد: البته به نظر می‌رسد با رونق بخشیدن به صندوق‌های سرمایه‌گذاری و تشویق و آگاهی بخشی سرمایه‌گذاران تازه وارد به منظور سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس می‌توان با اطمینان بخشی به سرمایه‌گذاران خرد در خصوص بازدهی مطلوب و جذاب، شاهد موج دیگری از جذب سرمایه و کاهش ریسک سرمایه‌گذاری این گروه از افراد باشیم. از سوی دیگر توسعه بازار مشتقات و طراحی ابزارهای جدید مالی و پوشش ریسک می‌تواند بر جذابیت سرمایه‌گذاری در بورس بیفزاید.رضایی در رابطه با تامین مالی بنگاه‌ها از طریق بازارسرمایه نیز بیان کرد: در حال حاضر شرکت‌های بزرگ می‌توانند به عرضه سهام شرکت‌های زیر مجموعه، انتشار اوراق یا استفاده از یکی از روش‌های افزایش سرمایه در بازار سرمایه اقدام کنند. سایر شرکت‌های حاضر در بورس نیز می‌توانند از روش‌های گوناگونی از جمله افزایش سرمایه و انتشار اوراق اقدام کنند. مدیرعامل بانک انصار توضیح داد: طبیعی است که عوامل رفتاری و روانشناختی، بدون توجه به سودآوری واقعی شرکت‌ها فقط تا حد مشخصی امکان فراهم کردن زمینه صعود بازار را دارد و پس از آن، باید منتظر تغییرات مثبت واقعی در سودآوری شرکت‌ها برای توجیه افزایش قیمت ‌سهام بود. این کارشناس بازارسرمایه در بررسی اثر نرخ سود سپرده‌های بانکی بر بازار سرمایه نیز عنوان کرد: به‌طور عمده نرخ سود بانکی در قیمت‌گذاری سهام و هزینه‌های مالی شرکت‌ها نقش مهمی ایفا می‌کند، نرخ بهره اسمی و حقیقی اصلی‌ترین عامل در نوسانات قیمت در بازار دارایی‌های مختلف است و تعیین غیربهینه آن می‌تواند تعادل سایر بازارها را تحت تاثیر قراردهد، نرخ سود بانکی به عنوان معیار و خط کش برای نسبت P/E سایر بازارها در نظر گرفته می‌شود. به‌طور کلی می‌توان گفت از آنجایی که سود سپرده بانکی بدون ریسک و تضمین شده است، تغییرات آن می‌تواند تاثیر مستقیم و فوری بر روند سایر بازارها، به ویژه بازار سهام داشته باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران