شماره امروز: ۵۴۷

| | |

هومن عمیدی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با ایرنا اظهار داشت: در هفته‌ای که گذشت گمانه‌زنی‌ها در مورد انتخابات امریکا به پایان رسید که به تبع آن، ریسک‌های سیستماتیک بازار کاهش می‌یابد. وی با بیان اینکه دلار تا محدوده ٢٣ هزار تومان کاهش یافت،

پیش‌بینی‌ها برای صعود بازار

هومن عمیدی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با ایرنا اظهار داشت: در هفته‌ای که گذشت گمانه‌زنی‌ها در مورد انتخابات امریکا به پایان رسید که به تبع آن، ریسک‌های سیستماتیک بازار کاهش می‌یابد. وی با بیان اینکه دلار تا محدوده ٢٣ هزار تومان کاهش یافت، اما بار دیگر به محدوده ٢٧ هزار تومان افزایش پیدا کرد، گفت: بازار سهام در هفته‌ای که گذشت در سایه انتخابات امریکا و پیروزی «بایدن» در مسیر نوسان زیادی قرار داشت.عمیدی خاطرنشان کرد: در پایان معاملات روز ‌چهارشنبه شاخص کل بورس تهران با رشد ۹ هزار واحدی در رقم یک میلیون و ۲۲۱ هزار واحد قرار گرفت و سرانجام به محدوده حمایتی خود رسید، در این روز ارزش معاملات کل بازار سهام ۱۰ هزار و ۱۵۷ میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته کاهش یک درصدی را نشان داد. این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: ارزش معاملات خرد با ۱۸ درصد افزایش نسبت به روز گذشته به هفت هزار و ۶۳۳ میلیارد تومان رسید که بالاترین رقم از ابتدای آبان ماه بوده است.عمیدی افزود: در معاملات روز ‌چهارشنبه، بازار سرمایه برای پنجمین روز پیاپی با خروج پول‌ حقیقی‌ها به میزان ۲۳۳ میلیارد تومان از بازار مواجه شد اما در این روز سرعت خروج پول از این بازار کاهش پیدا کرد.این کارشناس بازار سرمایه گفت: در این میان در کنار خروج پول حقیقی‌ها، شاهد افزایش ارزش صف‌های خرید بودیم که رقم آن به یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسید و بالاترین رقم در معاملات هفته گذشته بود، همچنین در این روز ارزش صف‌های فروش نیز نزولی شد و با دو هزار و ۹۲ میلیارد تومان، پایین‌ترین رقم هفته گذشته را نشان می‌داد. وی خاطرنشان کرد: در معاملات روز چهارشنبه، ایران خودرو که بعد از مدت‌ها با روند منفی همراه بود با معامله یک میلیارد و ۶۲۰ میلیون و ۱۳۶ هزار و ۶۰۲ سهم، بیشترین حجم از معاملات بازار را به خود اختصاص داد، بعد از آن نمادهای وبصادر (بانک صادرات)، خگستر (گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو)، وپارس (بانک پارسیان) و وبملت (بانک ملت) در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.عمیدی با بیان اینکه بیشترین ارزش معاملات بازار به نماد خگستر (گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو) تعلق داشت که رقمی معادل ۲۸۴ میلیارد تومان بود، اظهار داشت: در کنار آن شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، وبصادر (بانک صادرات)، حکشتی (کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران) و شتران (پالایش نفت تهران) به ترتیب بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: از مهم‌ترین اتفاقات بازار سرمایه، نظرسنجی عمومی کارشناسان در مورد اصلاح قوانین بازار توسط ارکان سازمان بورس است که امیدواریم در این زمینه به جمع بندی و اجرا برسند.وی افزود: با توجه به نزدیک بودن زمان ارایه بودجه دولت و گمانی‌زنی‌های آن، در صورتی که قوانین بازار سرمایه اصلاح نشود شاهد پیش‌خور شدن اثرات بودجه بر بازار سرمایه خواهیم بود. عمیدی به طولانی شدن روند اصلاحی بازار و افت ۴۰ درصدی شاخص کل اشاره کرد و گفت: در حالت کلی در چنین وضعیتی یا باید منتظر رکود در سایر بازارها باشیم یا بازار بورس باید بخشی از اصلاح خود را پس بگیرد که این موارد، تابع تحولات سیاسی در چند ماه آینده خواهد بود.

پذیرش 27 شرکت  در فرابورس طی 3 ماه گذشته

مونا السادات کابلی، مدیر پذیرش فرابورس ایران از پذیرش 27 شرکت از صنایع مختلف شامل فلزات اساسی، دارویی، غذایی، سرمایه‌گذاری، حمل‌ونقل، فناوری اطلاعات در 3 ماه اخیر در فرابورس ایران خبر داد و گفت که در حال حاضر 300 پرونده پذیرش در فرابورس در حال بررسی است. کابلی با بیان اینکه از ابتدای مردادماه تا اواخر مهرماه سال جاری 29 پرونده پذیرش در هیات پذیرش فرابورس بررسی شده‌ است، گفت: در بین این پرونده‌ها 27 پرونده رأی مثبت گرفتند و اطلاعات دو پرونده متقاضی پذیرش نیز در ماه‌های آتی مجددا بررسی خواهد شد و 300 پرونده پذیرش در حال بررسی است. وی همچنین درباره درج شرکت‌ها در فرابورس اظهار داشت: شرکت صنایع چوب خزر کاسپین از گروه محصولات چوبی در بازار دوم فرابورس درج شد و در صف عرضه اولیه قرار گرفته است و در حوزه فناوری اطلاعات نیز شرکت سپیدار سیستم پذیرش شده که در حال حاضر فرآیندهای درج را سپری می‌کند. کابلی از پذیرش 3 شرکت فولاد شاهرود، آهن و فولاد غدیر و فولاد سیرجان در صنعت فلزات اساسی خبر داد و گفت: در همین حوزه قرار است شرایط پذیرش شرکت فولاد اسفراین نیز مجددا بررسی شود. مدیر پذیرش فرابورس ایران با بیان اینکه شرکت‌های صنایع روی ایرانیان، توسعه سرب و روی ایرانیان و سوژمیران توانستند از هیات پذیرش رأی مثبت بگیرند، ادامه داد: در صنعت دارو نیز شرکت راموفارمین و در زمینه پخش دارو شرکت پخش رازی پذیرش شدند. کابلی از دیگر شرکت‌های پذیرش‌شده به شرکت کنترل گاز اکباتان که در حوزه شرکت‌های خدماتی جای می‌گیرد، دو شرکت گهر ترابر سیرجان و سنگ آهن مرکزی ایران از گروه معدن، شرکت فروسیلیسیم خمین و شرکت سرمایه‌گذاری مسکن جنوب اشاره کرد. به گفته وی برای اولین بار در حوزه طلا نیز شرکت پویا زرکان آق دره در فرابورس ایران پذیرش شد.مدیر پذیرش فرابورس ایران همچنین از رعایت الزامات پذیرش از سوی شرکت‌های دانه‌های روغنی خراسان و مرغ مادر دیزباد و پذیرش این دو شرکت فعال غذایی خبر داد. وی با بیان اینکه در حوزه حمل‌ونقل نیز شرکت کشتیرانی والفجر موفق به پذیرش شده است، افزود: در میان شرکت‌های سرمایه‌گذاری نیز شرکت سامان ایرانیان از زیرمجموعه‌های بانک تجارت توانست از هیات پذیرش رأی مثبت بگیرد.کابلی خطاب به شرکت‌هایی که متقاضی پذیرش در فرابورس ایران هستند، گفت: این شرکت‌ها می‌توانند از طریق مشاوران پذیرش، تقاضای پذیرش خود را از طریق سامانه فراسا که در سایت فرابورس ایران در دسترس است، برای فرابورس ارسال کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران