شماره امروز: ۵۴۷

| | |

چشم تمامی معامله‌گران سهام بورسی در سراسر جهان به اعلام برنده انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا دوخته شده است. انتخاباتی که نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند یکی از نفسگیرترین و سخت‌ترین انتخابات معاصر این کشور است

چشم تمامی معامله‌گران سهام بورسی در سراسر جهان به اعلام برنده انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا دوخته شده است. انتخاباتی که نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند یکی از نفسگیرترین و سخت‌ترین انتخابات معاصر این کشور است و با توجه به دیدگاه کاملا متفاوت دو نامزد اصلی، پیامدهای مختلفی را برای اقتصاد جهان خواهد داشت. طی ساعت‌های اخیر میزان آرا در بخش بزرگی از ایالت‌ها اعلام شده است اما هنوز هیچ کدام از طرفین نتوانسته‌اند به حد نصاب لازم آرا دست پیدا کنند. هنوز نتایج اصلی انتخابات اعلام نشده است اما؛ بایدن شانس بیشتری برای ورود به کاخ سفید دارد. در صورت قطعی شدن پیروزی بایدن در ایالت‌های اصلی ترامپ باید کاخ سفید را ترک و جای خود را به رییس‌جمهور جدید یعنی جوبایدن بدهد.  جو بایدن و دونالد ترامپ در سخنرانی‌های اخیر از پیشتازی خود در رقابت‌ها خبر داده‌اند اما؛ با توجه به رقابت نزدیک دو نامزد و تعداد بالای آرای پستی در این دوره که شمارش آنها طولانی خواهد بود انتظار می‌رود پیروز نهایی بلافاصله پس از پایان انتخابات مشخص نشود و طی روزهای آینده این نتیجه اعلام گردد. به دلیل اختلاف اندک آرا در ایالت‌های کلیدی، برخی از گزارشات حاکی از احتمال درخواست بازشماری آرا و حتی مراجعه به دیوان عالی دارد. دونالد ترامپ نیز تا چندی پیش در توییتر اعلام کرد میزان آرای جوبایدن صحیح نیست و پیشتازی وی در برخی ایالت‌ها به طرز شگفت آوری ناپدید شده است.

میچ مک کانل، رهبر اکثریت مجلس سنا نیز تلویحا از احتمال کشیده شدن کار به دادگاه عالی خبر داده و گفته است نباید از چنین اتفاقی متعجب شد. 

بر اساس قانون، فرد پیروز باید حداقل ۲۷۰ رای الکترال را به دست آورد و در صورت مشخص نشدن برنده به دلیل اختلاف کم آرا، دادگاه عالی تصمیم خواهد گرفت تا سرنوشت انتخابات چه شود. ترامپ در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس نیوز پیش بینی کرده است بتواند با کسب ۳۰۶ رای الکترال برای دومین بار به ریاست‌جمهوری امریکا انتخاب شود اما؛ در عین حال تاکید کرده است قصد اعلام پیروزی زودهنگام را ندارد.

میزان آمار بیکاری از بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان کماکان نگران‌کننده است: تا پایان ماه سپتامبر متوسط نرخ بیکاری در بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا به ۴.۵ درصد رسید که در مقایسه با ماه قبل ۰.۱ درصد افزایش یافته است تا بدین‌ترتیب بالاترین نرخ بیکاری آلمان از دسامبر ۲۰۱۵ تاکنون به ثبت برسد و برای ششمین بار در طول سال جاری نرخ بیکاری در سومین اقتصاد بزرگ جهان افزایشی شده است؛ به گونه‌ای که طبق اعلام وزارت ارتباطات و امور داخلی، نرخ بیکاری در ژاپن تا پایان ماه سپتامبر بدون تغییر نسبت به ماه قبل به سه درصد رسیده است. با در نظر گرفتن فاکتورهای فصلی شمار بیکاران ژاپنی در حال حاضر حدود دو میلیون و چهار هزار نفر برآورد می‌شود که ۱۰۷ هزار نفر بیشتر از شمار بیکاران ثبت شده در مدت مشابه سال ۲۰۱۹ بوده است. وضعیت بورس‌های جهانی نیز کمی تغییر کرده است و بورس امریکا در وال استریت وضعیت خوبی داشته و همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۹۵ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و ۳۹۰.۱۸ واحد بسته شد.

شاخص «اس‌اند پی ۵۰۰» با ۱.۹۴ درصد صعود تا سطح ۳۵۱۰.۴۵ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی امریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۲.۵۹ درصد صعود در سطح ۱۱ هزار و ۸۹۰.۹۳ واحدی بسته شد.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با ۰.۳۹ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۵۹۰۶.۱۸ واحد بسته شد. شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۱.۹۸ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۵۶۸.۰۹ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با افزایش ۱.۲۴ درصدی در سطح ۴۹۸۳.۹۹ واحد بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس ۳۵» ۲.۱۰ درصد بالا رفت و به ۶۹۲۴.۲۰ واحد رسید.

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با صعود ۱.۷۳ درصدی تا سطح ۲۴ هزار و ۱۰۵.۲۸ واحدی بالا رفت. شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ‌کنگ ۳.۲۵ درصد بالا رفت و در سطح ۲۵ هزار و ۶۹۵.۲۲ واحد بسته شد. در چین شاخص «شانگهای کامپوزیت» صعود ۱.۴۸ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۸۸۵.۱۱ واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص «اس‌اند پی اس‌اند ایکس ۲۰۰» بورس سیدنی با ۱.۲۹ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۱۳۹.۶۱ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص «تاپیکس» ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است) 

براین اساس بایدن آینده روشنی برای اقتصاد جهان دارد و پیروزی وی می‌تواند روند معاملات بازارهای بورسی را حد قابل توجهی افزایش دهد اما؛ این تاثیر تنها برای بورس می‌تواند مثبت باشد و برای دیگر بازار می‌تواند روند منفی داشته باشد برای مثال؛ طی روز گذشته قیمت نفت و نرخ طلای جهانی کاهش یافت و می‌تواند این کاهش موجبات زیان را برای سرمایه‌گذاران در این بازار‌ها فراهم ‌سازد.

پیروزی بایدن می‌تواند بورس اغلب کشورها از جمله امریکا، آسیا و خصوصا چین را مثبت سازد چراکه؛ وی تعاملات متفاوت‌تری با رییس‌جمهوری فعلی امریکا یعنی ترامپ دارد و ممکن است این پیروزی صعود بسیار خوبی برای بورس‌هایی جهانی برجای بگذارد. از سوی دیگر ترامپ نیز طرفدارانی دارد و این افراد می‌توانند با ارتباطات و نوع سخنرانی خود تاثیر منفی بر روی بورس بگذارند. اغلب پیش بینی کارشناسان این است که با پیروزی ترامپ بازارهای بورس جهانی روندی نزولی خواهند داشت و این روند تا مدتی ادامه‌دار خواهد بود. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران