شماره امروز: ۵۴۷

| | |

محمدحسنی سعدی، سخنگوی بورس کالا از آمادگی بورس کالا برای عرضه املاک نهادهای دولتی و عمومی بدون برگزاری تشریفات مزایده‌های سنتی خبر داد و گفت: نهادهایی که قصد دارند املاک خود را در قالب مزایده و در بستری شفاف واگذار کنند،

عرضه املاک در بورس‌کالا براساس اعلام وزیر راه و شهرسازی

محمدحسنی سعدی، سخنگوی بورس کالا از آمادگی بورس کالا برای عرضه املاک نهادهای دولتی و عمومی بدون برگزاری تشریفات مزایده‌های سنتی خبر داد و گفت: نهادهایی که قصد دارند املاک خود را در قالب مزایده و در بستری شفاف واگذار کنند، می‌توانند از ظرفیت بورس کالا استفاده کرده و املاک خود را در بازار فرعی و در قالب معاملات مبتنی بر مکانیسم حراج عرضه کنند. وی از وجود درخواست‌های متعدد سایر نهادها برای پذیرش و عرضه در بورس کالا خبر داد و گفت: براساس اعلام وزیر راه و شهرسازی عرضه املاک در بورس کالا آغاز شده و در چند نوبت املاک برخی نهادها در این بازار عرضه شده که با حضور خریداران این عرضه‌ها موفقیت آمیز بوده است. در حال حاضر نیز درخواست‌هایی برای عرضه املاک در بازار فرعی بورس کالا دریافت شده که در نوبت پذیرش و عرضه هستند و پس از انجام فرآیندهای مربوطه، آماده عرضه شده و اطلاع‌رسانی لازم نیز در این زمینه صورت خواهد گرفت. سخنگوی بورس کالا اظهار کرد: عرضه‌کننده املاک در بورس کالا عموما از جمله نهادها و ارگان‌های دولتی و عمومی و بانک‌ها هستند که می‌خواهند املاک خود را به صورت مزایده‌های عمومی و شفاف واگذار کنند که در بورس کالا، بسیاری از تشریفات قانونی مزایده‌های سنتی حذف می‌شود و این مزیتی مهم برای عرضه‌کنندگان است تا بتوانند به کمک سازوکار مبتنی بر حراج بورس، املاک خود را به دور از این تشریفات به فروش برسانند. حسنی سعدی در خاتمه سخنان خود با دعوت از کلیه نهادهای عمومی و دولتی برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های بورس کالا برای واگذاری املاک خود عنوان کرد: در بورس کالا خریداران می‌توانند براساس شرایط و ضوابط اعلامی در آگهی‌های عرضه، نسبت به حضور در این حراج‌ها شرکت کرده و املاک عرضه شده را در فضایی شفاف و رقابتی خریداری کنند. این گزارش می‌افزاید، اخیرا نیز وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با پذیرش یک قطعه زمین متعلق به سازمان تعاونی مصرف کادر نیروهای مسلح اتکا در بازار فرعی بورس کالا، برقراری صحت و سلامت معاملات و مبارزه با فساد احتمالی در روند فروش املاک را اصلی‌ترین عامل ورود املاک وزارت دفاع به بورس کالا عنوان کرد.

بازارگردان‌ها؛ الزامی برای تعادل بازارسهام

مجتبی تقی پور، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان با اشاره تمهیدات سازمان بورس برای افزایش سقف سرمایه‌گذاری صندوق‌ها اشاره کرد: در شرایطی که استقبال عموم مردم از سرمایه‌گذاری در بازار سهام افزایش پیدا کرده، جای آن است که با تسهیل افزایش ظرفیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری، مسیر حرفه‌ای سرمایه‌گذاری در بازار سهام را به سرمایه‌گذاران جدیدالورود نشان دهیم و به این ترتیب از جریانات هیجانی معاملات در بازار سهام نیز جلوگیری کنیم.وی با تاکید بر اینکه تمهیدات سازمان بورس برای افزایش سقف سرمایه‌گذاری در موقعیت فعلی، بسیار تصمیم سازنده و معقولی بود، خاطرنشان کرد: طبیعتا همه سرمایه‌گذارانی که وارد بازار سرمایه می‌شوند، دانش، تجربه یا زمان کافی برای تحلیل اطلاعات شرکت‌ها و خرید و فروش سهام را ندارند و ممکن است گرفتار رفتارهای هیجانی شده و به خود و بازار ضرر برسانند؛ لذا صندوق‌های سرمایه‌گذاری بهترین فرصت برای این گروه از سرمایه‌گذاران هستند که با اطمینان منابع خود را به صندوق‌ها بسپارند تا از تصمیمات منطقی و تحلیل حرفه‌ای متخصصان صندوق‌ها بهره‌مند شوند. تقی پور به مقوله بازارگردانی به عنوان مسیری برای تسهیل معاملات اشاره کرد و گفت: همانطور که می‌دانید امروزه بازارگردانی در بازارهای مالی دنیا یک الزام اساسی برای متعادل‌ کردن بازارهاست. افزایش نقدشوندگی، تحدید دامنه نوسان قیمت و تنظیم عرضه و تقاضای اوراق بهادار از جمله مزایای حضور بازارگردان در چرخه معاملات بازار است. وی ادامه داد: در واقع بازارگردان به نوعی حامی اوراق بهادار است که در مواقعی که صفوف خرید و فروش برای سهم تشکیل می‌شود می‌تواند نقش بسیار موثری در افزایش نقدشوندگی سهم و جلوگیری از تشکیل صفوف سنگین داشته باشد. از آنجا که در قرارداد بازارگردانی، بازارگردان تعهد می‌کند که فعالیت خرید و فروش خود را در دامنه نوسان مشخصی انجام دهد بنابراین فعالیت بازارگردانی موجب تحدید نوسانات قیمتی خواهد شد. مدیرعامل تامین سرمایه لوتوس پارسیان توضیح داد: برای مثال، تامین سرمایه لوتوس پارسیان، طی سه هفته گذشته بالغ بر دو هزار میلیارد تومان سهام را در بازار خریداری کرده است. همچنین صندوق بازارگردانی این شرکت فعال شده و به بازارگردانی برخی از نمادهای مشخص می‌پردازد تا بتواند سهمی در کاهش نگرانی سرمایه‌گذاران نسبت به بازار سهام داشته باشد. وی در ادامه بیان داشت: توصیه به سهامدارانی که به تازگی وارد بازار شده و شناخت کاملی از این بازار ندارند، این است که در وهله نخست، از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری به بازار سهام ورود کنند ثانیا دید بلندمدت در بازار سرمایه داشته باشند؛ همیشه تاکید شده است که سرمایه‌گذاری در بازار سهام باید با نگاه بلندمدت انجام شود و هرگز دید کوتاه‌مدت برای حضور در این بازار تایید نمی‌شود. سرمایه‌گذارانی که در زمان اوج قیمت‌ها وارد بازار شده‌اند و اکنون متحمل ضرر شده‌اند، ‌امید خود را از دست ندهند و با صبوری از شناسایی ضرر در این مقطع خودداری کنند چراکه بازار همیشه بر یک روند نخواهد بود و بازگشت روند صعودی برای سهام ارزنده قابل تصور است به ویژه آنکه گزارش‌های منتشر شده شرکت‌ها نویدبخش بازگشت روزهای مثبت است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران