شماره امروز: ۵۴۷

| | |

حسن روحانی، رییس‌جمهور در یکصد و هفتاد و هشتمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، پس از ارایه گزارش اقدامات انجام شده برای ترخیص سریع‌تر کالاهای اساسی و مواد اولیه کارخانجات از گمرک، تاکید کرد که تصمیمات اتخاذ شده

مسیر جدید پیش روی بازار سهام

حسن روحانی، رییس‌جمهور در یکصد و هفتاد و هشتمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، پس از ارایه گزارش اقدامات انجام شده برای ترخیص سریع‌تر کالاهای اساسی و مواد اولیه کارخانجات از گمرک، تاکید کرد که تصمیمات اتخاذ شده در ستاد اقتصادی دولت برای استفاده از ارز صادراتی و ارز متقاضی جهت تامین کالاهای ضروری و نیازهای وارداتی واحدهای تولیدی، باید به‌طور کامل و سریع اجرایی شود و هر گونه کندی یا ناهماهنگی در این خصوص به هیچ‌وجه قابل پذیرش نیست.رییس‌جمهور وزارتخانه‌های صمت، اقتصاد و دارایی و جهادکشاورزی را مکلف کرد در اسرع وقت موانع ترخیص این کالاها را رفع کنند و از بانک مرکزی خواست همکاری لازم را معمول دارد. روحانی با تاکید بر اینکه تأمین معیشت جامعه دغدغه نخست دولت و نظام است، اظهار داشت: بخش عمده‌ای از مواد غذایی مردم به اندازه کافی در داخل تولید می‌شود، لذا نباید ناهماهنگی‌ها در زمینه کالارسانی و توزیع این کالاها موجب بی ثباتی قیمت‌ها و ایجاد مشکل برای مردم شود.رییس‌جمهور تصریح کرد: نوسانات اخیر برخی از اقلام اساسی مانند گوشت قرمز ناشی از برخی ناهماهنگی‌ها در شبکه تامین و توزیع است و باید هرچه زودتر چنین مشکلاتی توسط وزارت صمت و وزارت جهادکشاورزی برطرف شود. سایر دستگاه‌های مرتبط نیز موظفند در تنظیم بازار با وزارت صمت هماهنگی و همکاری لازم را داشته باشند.

صندوق‌های سبدگردانیابزار تعادل در بازار سرمایه

رسول رحیم‌نیا، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با سنا با اظهار اینکه بورس تهران و فرابورس ایران طبق دستورالعملی تمامی شرکت‌های فعال در بازار سهام را از ۱۲ مهرماه سال جاری، ملزم به استفاده از بازارگردان کردند، تمایل شرکت‌ها برای به‌کارگیری بازارگردان، افزایش یافت، گفت: موضوع دو راهکار وجود دارد؛ یا شرکت‌ها قرارداد جداگانه‌ای برای این موضوع منعقد کنند یا از خدمات بازارگردان‌های فعال در بازار سرمایه استفاده کنند.مدیر سرمایه‌گذاری صندوق‌ها و سبدهای شرکت تامین سرمایه بانک ملت در ادامه افزود: بهترین روش توصیه شده برای بهره مندی از خدمات بازارگردانی، همان صندوق‌های بازارگردانی هستند. این صندوق‌ها کاملا شفاف عمل می‌کنند. هم عملکرد روزانه و هم ارزش داراریی آنها شفاف است و با انتشار در اختیار عموم سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد. رحیم‌نیا، ادامه داد: ارزش خالص دارایی‌های صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی ملت نیز تا پایان مهرماه سال جاری از ۴۲.۵ هزار میلیارد ریال فراتر رفت و در فهرست بزرگ‌ترین صندوق‌های فعال در این حوزه قرار گرفت و در شرایطی که سهام تحت مدیریت بازارگردانی صندوق ملت با گره معاملاتی مواجه شود صندوق عملکرد مناسبی را نشان می‌دهد و با ایجاد تعادل فرایند نقدشوندگی را در سهام مزبور تسهیل می‌کند. بر اساس گفته رحیم نیا، بازارگردانی سبب می‌شود تا سرمایه‌گذار بابت برخورداری سهم از نقدشوندگی بالا، یک اطمینان خاطر کسب کند و به راحتی و در هر زمان برای خرید و فروش سهامی که از بازارگردان برخوردار است، اقدام کند.رحیم‌نیا در ادامه یک ویژگی خیلی خاص صندوق بازارگردانی را Multi-NAV بودن آن دانست و توضیح داد: این ویژگی به آن معناست که ساختاری که برای آن درنظر گرفته شده به گونه‌ای است که هر شرکتی می‌تواند وارد این صندوق شود و متناسب با آورده آن، صدور واحد برای آن انجام شود و به این ترتیب یک NAV خاص خودش را داشته باشد. این بدین منظور است که یک صندوق خاصی برای آن سهم ایجاد می‌شود و سهامدار و سرمایه‌گذار می‌تواند به‌طور شفاف عملکرد صندوق را مشاهده کند. سود و زیانی که به واسطه بازارگردانی سهام در آن صورت می‌گیرد، به‌طور مستقیم به NAV صندوق منعکس می‌شود و می‌توان به صورت شفاف این عملکرد را رصد کرد.وی در ادامه تاکید کرد: همچنین از آنجا که NAV صندوق به‌طور روزانه منتشر می‌شود، گزینه بسیار مناسبی برای شرکت‌ها و همچنین بازارگردان‌ها است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران