شماره امروز: ۵۴۷

| | |

اکبر حیدری، سخنگوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت با بیان اینکه تا یک ماه آینده همه شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت در بورس پذیرفته می‌شوند

پذیرش همه شرکت‌های استانی سهام عدالت طی ماه آینده

اکبر حیدری، سخنگوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت با بیان اینکه تا یک ماه آینده همه شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت در بورس پذیرفته می‌شوند و افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند می‌توانند سهام خود را بفروشند افزود: از زمان آزادسازی سهام عدالت بارها به سهامداران تاکید شده که از فروش آن خودداری کنند زیرا این سهام ارزنده است و مردم می‌توانند در آینده از سود آن استفاده کنند. وی ادامه داد: دو روش مستقیم و غیر مستقیم برای فروش سهام عدالت مشخص شد که در روش غیرمستقیم، سهامدار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی هستند و سبد دارایی سهام عدالت، در اختیار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی قرار گرفته است. وی با اشاره به اینکه افراد باید توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری همان استانی که ثبت نام کردند اقدام به فروش سهام خود کنند ،گفت: در روش غیرمستقیم، صرفا سهم‌ها در یک سهم و توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی عرضه می‌شود و افراد برای فروش باید توسط همان شرکت سرمایه‌گذاری در استان اقدام کنند. حیدری افزود: فرایند پذیرش شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، مرحله‌ای است که تا به امروز بیش از ۲۷ شرکت مجمع افزایش سرمایه را انجام دادند و منتظر تایید نهایی هستند. سخنگوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت اضافه کرد: مجمع شرکت سرمایه‌گذاری استان تهران برگزار شد اما براساس تصمیم شورای عالی بورس قرار شد شرکت سرمایه‌گذاری استانی البرز به صورت جداگانه تاسیس شود. وی با بیان اینکه در هفته آینده، مجمع افزایش سرمایه ۴ شرکت برگزار می‌شود، گفت: از ۱۹ میلیون سهامدار سهام عدالت که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند، ۳ میلیون نفر اقدام به فروش سهام‌خود کردند این‌موضوع بیانگر این است که افراد می‌خواهند سهام خود را نگهداری کنند.حیدری تصریح کرد: شرکت سرمایه‌گذاری استان خراسان جنوبی به عنوان نخستین شرکت پذیرفته شده در بورس بود و سهامدارانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند در این استان اقدام به فروش سهام خود نکردند بنابراین صفی برای فروش سهام عدالت تشکیل نشد.

صدور بیش از 7 میلیون  کد بورسی در 5 ماه

در پنج ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹ بدون احتساب کدهای صادر شده مربوط به سهامداران سهام عدالت، بیش از ۷ میلیون کد بورسی صادر شده، در حالی که تعداد کدهای صادره در کل سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۸۲۰ هزار کد بوده است.افزایش یازده برابری ارزش معاملات ماهانه بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران در تیر ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته و ثبت ارزش معاملات روزانه ۲۵ هزار میلیارد تومانی خود نیز بیانگر مشارکت قابل توجه سرمایه‌گذاران خرد در بازار سهام و توسعه سرمایه‌گذاران پایه در این بازار است. بر اساس اعلام معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد، در ۵ ماهه اول سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۲۷۱.۵ هزار میلیارد تومان تأمین مالی در بازار سرمایه کشور صورت گرفته که نسبت به رقم مدت مشابه سال قبل حدود ۶۳۲.۸ درصد افزایش (بیش از ۷ برابر) یافته است. بنابراین این بازار می‌تواند نقش حائز اهمیتی در جهت تأمین مالی بخش حقیقی اقتصاد در راستای تحقق هدف جهش تولید در کشور ایفا کند. در این راستا، به منظور استفاده از ظرفیت موجود بازار سرمایه، برنامه دولت در جهت تأمین مالی بخش حقیقی اقتصاد و عمق بخشی به بازار سرمایه و حمایت بنیادین از ارکان بازار سرمایه است. از سوی دیگر، در سایر کشورهای جهان نیز، تأمین کسری بودجه دولت از طریق ابزارهای تأمین مالی در بازار سرمایه، در مقایسه با سایر شیوه‌های تأمین کسری بودجه نظیر استقراض از بانک مرکزی (که آثار تورم زایی بسیاری در پی دارد) ارجحیت دارد. بنابراین تأکید بر تأمین مالی دولت از طریق ابزارهای تأمین مالی در بازار سرمایه مشتمل بر واگذاری سهام دولت در بازار سهام، واگذاری سهام شرکت‌های دولتی از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و انتشار انواع مختلف اوراق بدهی دولتی در شرایط کنونی کشور گریزناپذیر است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران