شماره امروز: ۵۴۷

| | |

حسین فهیمی مدیر عامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، در پاسخ به این پرسش که تاکنون سود سهام چند شرکت در سال ۹۹ از طریق سامانه سجام و توزیع سود توسط سمات پرداخت شده است، پاسخ داد:

واریز سود مجامع از طریق سجام

حسین فهیمی مدیر عامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، در پاسخ به این پرسش که تاکنون سود سهام چند شرکت در سال ۹۹ از طریق سامانه سجام و توزیع سود توسط سمات پرداخت شده است، پاسخ داد: در نیمه نخست امسال، تعداد ۳۶ شرکت توزیع سود خود را به ارزش بیش از ۱۵ هزار و ۸۱۵ میلیارد ریال از طریق شرکت سپرده گذاری مرکزی انجام دادند. شرکت‌های تامین سرمایه امید، سپه، پرداخت الکترونیک سامان کیش، قند نیشابور، ارتباطات سیار ایران، پتروشیمی خراسان، تندگویان، آهن و فولاد ارفع، بورس انرژی ایران، خدمات انفورماتیک، سیمان ارومیه، مجتمع تولید گوشت مرغ ماهان، تامین سرمایه بانک ملت، پتروشیمی مبین، پلیمر آریا ساسول، عطرین نخ قم، پتروشیمی نوری، فرابورس، معدنی و صنعتی گل‌گهر، بیمه کوثر، پتروشیمی قائد بصیر، شیشه رازی، پتروشیمی فناوران، نفت ایرانول، بیمه آسیا، غلتک‌سازان سپاهان، گروه مالی مهر آیندگان، فجر انرژی خلیج فارس، نوش مازندران، پتروشیمی پارس، امیرکبیر، صنایع بهشهر، بانک خاورمیانه، بیمه نوین، ملی صنایع مس ایران و سیمان بجنورد امسال سود سهام خود را از طریق سمات پرداخت کردند.

صبوری، رمز سرمایه‌گذاری  در بورس

امیر تقی خان تجریشی، کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: از ابتدای امسال، تعداد افرادی که وارد بازار سرمایه شده‌اند، بسیار بی‌سابقه بود به‌طوری‌که در عرضه‌های اولیه، حدود ۵ میلیون نفر شرکت کردند.وی تصریح کرد: افرادی که در بازار سرمایه اقدام به خرید و فروش سهام می‌کنند باید افراد حرفه‌ای باشند و اگر اطلاعات درباره خرید و فروش سهم ندارند از افراد حرفه‌ای کمک بگیرند یا به‌صورت غیرمستقیم وارد بازار شوند. تجریشی درباره حضور بازارگردان‌ها در بازار سرمایه گفت: وجود بازار‌گردان‌ها در بازار، نقد شوندگی را تضمین می‌کند و افرادی که خرید و فروش می‌کنند باید بدانند که هر زمان که بخواهند می‌توانند سهام خود را به فروش برسانند. کارشناس بازار اضافه کرد: برخی از افراد براساس انتظارات آینده، اقدام به خرید سهم می‌کنند و اخبار و اطلاعاتی که از شرکت‌ها دریافت می‌کنند مبنای تصمیم‌گیری خود قرار می‌دهند ضمن اینکه براساس انتظارات سهامداران، قیمت سهام شرکت‌ها تغییر می‌کند. وی درباره انتشار اوراق اختیار فروش تبعی گفت: در زمانی که حقوقی‌ها به این نتیجه برسند که قیمت سهامشان به کف رسیده، اقدام به انتشار اوراق اختیار فروش تبعی می‌کنند و به نوعی به سهامداران تضمین می‌دهند که سهامی که خریداری کردند را در هر زمان با همان قیمت یا بیشتر می‌توانند به فروش برسانند. تجریشی با اشاره به یکی دیگر از ابزارهای بازار سهام خزانه افزود: در زمانی که قیمت سهام یک شرکت به کف رسیده و جذاب شده باشد، هیات مدیره شرکت تصمیم می‌گیرد اقدام به خرید سهام خود کند و این باعث می‌شود تا از افت قیمت سهام جلوگیری شود. وی افزود: بورس بازاری است که علاوه بر بازدهی خوب، ریسک هم دارد. افرادی که سال‌ها در این بازار مشغول به فعالیت هستند افت و خیز بازار را دیده‌اند و می‌دانند که باید در این بازار صبور باشند. وی گفت: افراد تازه وارد از روش غیر مستقیم و صندوق‌های سرمایه‌گذاری استفاده کنند تا ریسک را کاهش دهند. این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در همه کشورها بازار سرمایه را به دید بلندمدت نگاه می‌کنند، زیرا هر چقدر تعداد سال‌های ورود به بازار سرمایه بیشتر باشد سود بیشتری نصیب شما می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران