شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رضا اردکانیان وزیر نیرو با اشاره به مصوبات امروز هیات دولت گفت: یکی از مشکلاتی که در ایام اخیر در بخش برق مواجه بودیم افزایش میزان طلب تولید‌کنندگان برق از شرکت توانیر بود

تامین برق مصرف‌کنندگان از بورس انرژی

رضا اردکانیان وزیر نیرو با اشاره به مصوبات امروز هیات دولت گفت: یکی از مشکلاتی که در ایام اخیر در بخش برق مواجه بودیم افزایش میزان طلب تولید‌کنندگان برق از شرکت توانیر بود. وی با بیان اینکه «شرکت توانیر خریدار انحصاری برق در کشور است»، افزود: بیش از ۶۰ درصد تولید برق کشور توسط بخش خصوصی انجام می‌شود و شرکت نیز برای پرداخت پول تولید‌کنندگان تابع قیمت‌های تکلیفی است؛ به همین دلیل تولید‌کنندگان از اینکه دریافت وجه شان با فاصله زمانی قابل ملاحظه‌ای صورت گرفته است گله مندند. در این راستا در جلسه امروز هیات وزیران پیشنهاد وزارت امور اقتصاد و دارایی به دستگاه‌های مرتبط مبنی بر اینکه مصرف‌کنندگان بزرگ که شامل مصرف‌کنندگان پنج مگاوات و بالاتر هستند، برق شان را از بازار بورس انرژی دریافت کنند، موافقت کردند. وزیر نیرو اظهار کرد: این اقدام کمک بزرگی به تولیدکنندگان برق است که می‌توانند سریع‌تر به وجه شان دست یابند و همچنین مصرف‌کنندگان نیز می‌توانند با قیمت مناسب‌تری برق مورد نیاز خود را تأمین کند و هم نیز نقش تعیین‌کننده خواهد داشت و دیگر منحصراً خریدار نخواهد بود؛ این اقدام ان شاءالله در ادامه به رشد و پویایی صنعت برق کمک بزرگی خواهد کرد اجرای آن نیز بر اساس مصوبه هیات وزیران آماده خواهد شد. اردکانیان همچنین در پاسخ به پرسشی درباره برنامه‌های وزارت نیرو در خصوص لایروبی رودخانه‌ها برای فصول سرد سال خاطرنشان کرد: برنامه مهندسی رودخانه که بخشی از آن را شامل لایروبی رودخانه‌ها می‌شود از بعد از سیل سال گذشته با شدت آغاز شده است؛ در سال ۱۳۹۸ موفق شدیم ۵ برابر متوسط سال‌های قبل عملیات لایروبی را انجام دهیم و نتیجه آن شد که ۴-۵ سیلاب بزرگی را که در جنوب و جنوب غرب کشور در نیمه دوم سال گذشته و اوایل سال جاری داشتیم، با حداقل خسارت و حداکثر بهره‌وری پشت سر گذاشته شد.

شفافیت  معاملات به کمک  بورس کالا

محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درخصوص شرایط این روزهای بازار فولاد کشور عنوان کرد: محصولات فولادی سال‌هاست که در بستر بورس کالا عرضه و معامله می‌شوند و به همین شفافیت بر معامله این محصولات ایجاد شده است. وی گفت: باید توجه داشت که خریداران فولاد در بورس کالا مردم عادی نیستند، بلکه خریداران اصلی این محصولات تولیدکنندگان صنایع پایین دستی هستند و بهتر است به منظور حمایت از تولید کشور، کل تولید فولاد همانند سنوات گذشته در بورس کالا معامله شود. عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی افزود: همواره تجربه سال‌های گذشته کشور نشان داده است هر زمان عرضه محصول یا کالایی در بورس تضعیف شده، شاهد رانت و فساد و حضور دلالان و واسطه‌ها بوده‌ایم. برهمین اساس بهترین راهکار برای عرضه محصولات با قیمت شفاف، عرضه حداکثری در بورس کالا است؛ چراکه این بازار قابل رصد و نظارت بوده، اما در بازار سنتی شفافیت در قیمت، عرضه‌کننده و خریدار و نیز آمار دقیقی از حجم معاملات وجود ندارد. زنگنه بر لزوم عدم دخالت نهادهای دولتی در روند طبیعی بازار و مکانیسم معاملات بورس تاکید کرد و ادامه داد: در برخی از موارد شاهد دخالت در مکانیسم بازار برخی کالاها هستیم که این خود باعث ایجاد ابهاماتی در معاملات می‌شود. اگر این موارد اصلاح و به جای دخالت در مکانیسم معاملات از اهرم‌های نظارتی قوی‌تری استفاده شود، به‌طور یقین بورس کالا بهترین مکان برای عرضه محصولات مختلف خواهد بود. وی اظهار داشت: عرضه کالا در بورس بهترین روش برای قیمت‌گذاری و شفافیت معاملات است اما اگر به شیوه‌های دستوری بر روند معاملات دخالت کنیم، کارایی بورس هم پایین می‌آید و تولیدکننده و مصرف‌کننده هم به سود اصلی خود نمی‌رسند. از این رو می‌توان از اهرم‌های مالی موجود در کنار نظارت دقیق بر معاملات برای تنظیم بهتر قیمت‌ها استفاده کرد تا به کمک سازوکار شفاف بورس التهاب بازارها نیز فروکش کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران