شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در گزارش‌های قبلی از مزیت سرمایه‌گذاری در بورس گفتیم و اشاره کردیم سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه به واسطه صندوق‌های سرمایه‌گذاری است.

سرمایه‌گذاری بدون دردسر در بورس

 در گزارش‌های قبلی از مزیت سرمایه‌گذاری در بورس گفتیم و اشاره کردیم سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه به واسطه صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. این صندوق‌ها انواع مختلف پرریسک و کم ریسک دارند و شما باتوجه به میزان سرمایه‌گذاری خود و همچنین ریسک‌پذیری می‌توانید در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنید. یکی دیگر از این صندوق ها؛ صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله است که فعالیت این صندوق در اوراق بهادار یا دارایی فیزیکی است که به عنوان دارایی پایه در نظر گرفته می‌شود و عملکرد این صندوق‌ها به دارایی پشتوانه آن بستگی دارد. صندوق بعدی سرمایه‌گذاری در طلا را تضمین می‌کند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری در طلا با خرید وفروش سپرده سکه و انواع اوراق بهادار مبتنی بر طلا که معمولا در بورس پذیرفته شده است سرمایه‌گذاری می‌کنند. البته این صندوق‌ها می‌توانند مازاد دارایی خود را در اوراق بهادار با درآمد ثبات، سپرده‌ها و گواهی‌های بانکی سرمایه‌گذاری کنند. صندوق سرمایه‌گذاری در زمین و ساختمان نیز جزو صندوق‌های پرمخاطب شمرده می‌شود چراکه؛ برای ما ایرانی هامسکن یک گزینه مهم در سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود اما؛ سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها نیازبه درآمد بسیار بالایی دارد و تنها صندوق‌های کوچک مناسب افراد حقیقی است و اغلب صندوق‌های بزرگ با میزان سرمایه‌گذاری افزودن برای حقوقی‌ها مناسب است. با خرید صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاران خرد از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نسبتا بزرگ مسکن با درآمد زایی فراهم می‌شود.

سهام عدالت خریداری ندارد

بازار سرمایه در اولین روز شروع خود یعنی شنبه براساس پیش بینی‌ها جلو رفت و شاخص کل بازار سرمایه 2.8 درصد رشد کرد، شاخص هم‌وزن نیز بعد از یک هفته روند نزولی امروز بیش از نیم درصد رشد کرد. با رشد بازار، ارزش سهام عدالت نیز رشد کرد همچنین برگه سهام عدالت 532 هزار تومانی امروز با افزایش قیمت 400 هزار تومانی به نرخ 15 میلیون تومان برگشت. در میان 36 شرکت حاضر در سبد سهام عدالت، گروه‌های فلزات اساسی، پتروشیمی و بانکی بیشترین تعداد سهم و تاثیر را روی صعود یا نزول ارزش بازار سهام دارد. این گروه‌ها امروز جزو گروه‌های شاخص‌ساز بودند و نمادهای فولاد، فملی و فارس بیشترین تاثیر را روی مثبت شدن شاخص کل بازار داشتند.در حال حاضر فروش سهام عدالت در گرو شرایط بازار سرمایه است. از زمان بلوکی شدن فروش سهام عدالت درخواست‌های فروش انجام نمی‌شود و حجم زیادی از این درخواست‌ها در کارگزاری‌ها تلنبار شده است.در میان کارگزاری‌های بانکی، کارگزاری بانک ملی و در میان کارگزاری‌های غیربانکی، کارگزاری فارابی (سامانه سعدی) بیشترین درخواست فروش ثبت شده سهام عدالت را دارند. تا روز 30 شهریور ماه بیش از 2500 میلیارد تومان از سهام عدالت در سامانه سعدی و تا روز 9 مهر ماه بیش از 970 میلیارد تومان در کارگزاری بانک ملی رسوب شده است.در روش بلوکی سهام عدالت باید از سوی حقوقی‌ها خریداری شود. در شرایط منفی بودن بازار، نقدینگی حقوقی‌ها درگیر حمایت از سهم خودشان است و تمایلی به خرید سهام عدالت ندارند.

فروش معدنی‌ها در بورس رشد 50 درصدی داشت

طبق اعلام وزارت صمت، در حالی که ارزش فروش محصولات ۷۴ شرکت زنجیره معدن و صنایع معدنی در بورس ایران، طی شهریور ماه امسال با جهش ۹۵ درصدی نسبت به شهریور سال گذشته همراه شده است، فروش این شرکت‌ها در نیمه نخست سال جاری، رشد بیش از ۵۰ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۸ ثبت کرده است. بر این اساس ارزش فروش تولیدات شرکت‌های این حوزه در شهریور ماه از ۲۶.۳ هزار میلیارد تومان عبور کرده است که در مقایسه با ارزش فروش محصولات این شرکت‌ها رشد ۹۵ درصدی را تجربه کرده است. ضمن اینکه مجموع ارزش فروش این ۷۴ شرکت طی شش ماه ابتدایی سال جاری نیز به رقم بیش از ۱۲۰هزار میلیارد تومان رسیده است که نسبت به نیمه اول سال ۱۳۹۸، افزایش فروش بالغ بر ۵۰ درصد داشته است.در این میان ایرالکو ۷۷ درصد، شرکت ملی مس ایران ۶۲ درصد، فولاد کاوه کیش ۶۵ درصد و شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با ۵۹ درصد، فولاد کاوه جنوب با افزایش ۵۸ درصدی، فولاد خوزستان با رشد ۴۱ درصدی و شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با ۳۸ درصد به عنوان پیشتازان رشد در شرکت‌های بزرگ در یک ماهه شهریور سال جاری بوده‌اند.این در حالی است که طی این مدت برخی شرکت‌های خصوصی نیز رشدهای سه رقمی را در فروش خود تجربه کرده‌اند.فولاد مبارکه در شهریور نیز به ۵۵۰۰ میلیارد، شرکت ملی مس ایران به ۴۲۰۰ میلیارد، گل‌گهر ۲۱۰۰ میلیارد، فولاد خوزستان ۱۸۰۰ میلیارد و ذوب آهن ۱۵۰۰ میلیارد تومان ارز فروش خود را رسانده‌ و در گروه پنج شرکت بزرگ در فروش معرفی شده‌اند. طبق گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت طی شش ماه نخست سال ۱۳۹۹، بیشترین سهم فروش (۲۷.۳هزار میلیارد تومان) به فولاد مبارکه اختصاص داشت. پس از آن شرکت ملی مس ایران با ۱۶ هزار میلیارد تومان، فولاد خوزستان با ۱۱ هزار میلیارد و شرکت گل‌گهر با ۱۰ هزار میلیارد تومان بیشترین فروشندگان در نیمه ابتدایی سال ۱۳۹۹ بوده‌اند.مجموع ۳۵ درصد کل فروش شرکت‌های تولیدی بورس تهران مربوط به حوزه معدن و صنایع معدنی بوده که مرتبط با رشد تولیدات این شرکت‌ها و تقویت بازار و البته افزایش نرخ ارز بوده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران