شماره امروز: ۵۴۷

| | |

تورم اثرات پیچیده‌ای در بازارهای مالی و اقتصاد دارد اما تورم در بازار سرمایه باعث رشد می‌شود چراکه زمانی که تورم اتفاق می‌افتد

محمد نوربخش

تورم اثرات پیچیده‌ای در بازارهای مالی و اقتصاد دارد اما تورم در بازار سرمایه باعث رشد می‌شود چراکه زمانی که تورم اتفاق می‌افتد از ارزش ریال کاسته می‌شود و تمامی مواردی که براساس ریال قیمت‌گذاری می‌شدند به صورت اسمی افزایش قیمت پیدا می‌کنند. این تورم از سال 1396 در بازار رخ داده است. افزایش نرخ نیز خود معمول تورم است و علت تورم را می‌توان ناشی از نا کارآمدی اقتصادی در سیاست‌های پولی و بانکی و تولید دانست. تمامی ناکارایی‌های سیاست‌های اقتصادی جمع شده و یک‌باره خود را به صورت تورم نشان می‌دهند. عوامل مختلفی می‌توانند تورم را تشدید کنند یکی از این عوامل افزایش روزافزون میزان تحریم‌ها است. تحریم‌ها باعث می‌شود که به مرور زمان ارزش ریال کم و در نتیجه تورم افزایشی شود. همچنین این تحریم‌ها باعث افزایش قیمت دلار در بازار می‌شود که افزایش نرخ دلار تاثیر مثبتی بر روی بازار سهام داشته باشد چراکه در میان باعث افزایش نرخ محصولات شرکت‌های دلارمحور شده در نتیجه سود آوری شرکت‌ها چند برابر می‌شود این شرکت‌ها تنها پرداخت ریالی برای هزینه‌های خود دارند و در پایان سالی مالی با سود خوبی مواجه می‌شوند. تورم تنها در بورس نقش مثبت دارد و یکی از عوامل تورم نقدینگی است اما تورم در زندگی مردم نقش منفی داشته است. در میان این تورم و افزایش هزینه بی‌اعتمادی سهامداران باعث شد که انبوه نقدینگی از بازار سرمایه خارج شود و خروج این نقدینگی از بازار انتظارات تورمی در دیگر بازارها را افزایش می‌دهد و در نهایت با فاجعه‌ای بزرگ در بازارهای مالی مواجه خواهیم شد. دلیل اصلی بی‌اعتمادی در بازار سرمایه دخالت‌های بی‌جای مسوولان است و این موضوع نیز مطرح است که مسوولانی در خصوص بازار صحبت می‌کنند که میزان قابل توجهی دانش اقتصادی نداشته و تنها درخصوص اتفاقات اخیر نظرات معمول می‌دهند. سازمان بورس و مسوولان نباید دخالتی در بازار داشته باشند و اجازه دهند بازار سهام روند طبیعی خود را طی کند تا به تعادل برسد. یک نکته درخصوص بازار این است که انتظارات تورمی میزان ورود و خروج افراد و نقدینگی در بازار تعیین می‌کنند و افرادی که به دنبال سود بیشتر هستند در لحظات به خصوص وارد یا از بازار خروج می‌کنند و بازار را دچار نوسان بیش از پیش می‌کنند. نوسان ذات بازار است اما دخالت‌های مسوولان و افرادسودجو ذات بازار را تغییر می‌دهد و باعث زیان سهامداران خرد در بازار می‌شود. همچنین GDP ایران نیز از 425 میلیارد دلار به حدود 370 دلار کاهش یافته و اینچنین ساختار نقدینگی و پایه پولی ناشی از بدهی بانک‌ها و دولت به بانک مرکزی است و ناشی از سیاست‌گذاری دولت‌هاست.

میزان نقدینگی بورس و بازار سرمایه باید کنترل شود چراکه خروج نقدینگی از بورس و ورود این نقدینگی از بورس میزان تورم را افزایش داده و بی‌اعتمادی را میان مردم و سرمایه‌گذاران پدید می‌آورد. سازمان بورس و دولت باید با راهکارهای مناسب جلوی این خروج نقدینگی از بازار سهام را بگیرند و اجازه ندهند تورم در بازار دیگری به نقش اصلی میزان سود و زیان تبدیل شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران