شماره امروز: ۵۴۷

| | |

محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفت: بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی کلاس F سهند در صورت تامین منابع ریالی موردنیاز سال ۱۴۰۱ وارد مدار خواهد شد.

آغاز فروش اوراق سلف تولید برق در بورس

محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفت: بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی کلاس F سهند در صورت تامین منابع ریالی موردنیاز سال ۱۴۰۱ وارد مدار خواهد شد. وی افزود: بر اساس سیاست‌های وزارت نیرو و صنعت برق کشور جهت استفاده بهینه از منابع به ویژه سوخت مصرفی نیروگاه‌ها و افزایش راندمان تولید، طرح احداث این نیروگاه در برنامه توسعه تولید برق کشور قرار گرفته است. وی ادامه داد: این نیروگاه شامل یک واحد توربین گاز از نوع کلاس زیمنس SGTS-۴۰۰۰F به ظرفیت ۳۰۷ مگاوات و یک واحد توربین بخار به ظرفیت ۱۴۴ مگاوات است. طرزطلب تاکید کرد: افزایش ظرفیت تولید برق منطقه، تامین بخشی از تقاضای شبکه سراسری برق کشور، کمک به افزایش پایداری شبکه، پاسخ به نیاز روزافزون رشد مصرف برق منطقه، استفاده از حداکثر توان مهندسی داخل کشور و ارتقای دانش فنی در ساخت نیروگاه‌های حرارتی و اشتغال‌زایی در منطقه از جمله اهداف این پروژه است.مدیرعامل شرکت برق حرارتی با تاکید بر اینکه بخش گاز نیروگاه در صورت تامین منابع ریالی مورد نیاز سال ۱۴۰۱ وارد مدار خواهد شد، ادامه داد: بخش ارزی پروژه از محل منابع برق صادراتی تامین شده ولی مشکل فعلی ادامه ساخت نیروگاه‌های اینچنینی تامین منابع ریالی موردنیاز است. بدین منظور درصددیم طی یک ماه آینده از محل فروش اوراق سلف بتوانیم منابع موردنیاز برای تکمیل نیروگاه‌های‌ موجود را تقویت کنیم. طرزطلب اضافه کرد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته‌ درصدی از سهام نیروگاه‌ها به صورت خرد در بورس عرضه خواهد شد که در تلاشیم حداقل ۵۰ درصد از منابع این بخش نیز برای تکمیل و نوسازی نیروگاه‌ها به صنعت برق بازگردانده شود. صنایعی که با استفاده از برق یارانه‌ای در حال صادرات محصولات خود هستند باید در توسعه صنعت برق سهیم باشند. گفتنی است: ساختگاه نیروگاه کلاس F سهند در استان آذربایجان‌شرقی، کیلومتر هفت جاده بناب به تبریز و در محل نیروگاه بخار سهند واقع شده است که به صورت یک بلوک کامل سیکل ترکیبی اجرا می‌شود.

عزم دولت برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات

رحیم زارع، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به تلاش بی‌وقفه دولت و بانک مرکزی برای بازگشت ارزهای حاصل از صادرات به خزانه گفت: با بازگشت ارزهای حاصل از صادرات به کشور شاهد بهبود وضعیت از حیث تامین کالاهای اساسی و ضروری از جمله داروها و اقلام اساسی مصرفی مردم خواهیم بود. نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تامین داروهای ضروری با ارزهای حاصل از صادرات بی‌وقفه در حال انجام است، افزود: وقتی ارزهای حاصل از صادرات به کشور بازگرداند دیگر کمبودی برای تامین اقلام اساسی نخواهیم داشت. این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه تامین اقلام ضروری برای دامداری‌ها و مرغداری‌ها نیز از جمله مواردی است که با ارزهای حاصل از صادرات صورت می‌گیرد، تصریح کرد: با این منابع جلوی تنش قیمتی در بازار در نتیجه کمبودها گرفته خواهد شد. وی گفت: در بحث قیمت ارز، بازگشت ارزهای حاصل از صادرات تاثیر چندانی ندارد اما تاثیر آن بر قیمت‌ها در بازار مشهود خواهد بود. تقاضای کاذب مردم برای خرید قیمت ارز را درگیر حباب قیمتی کرده است. این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اتفاقات اخیر بازار بورس نیز تمایل به سرمایه‌گذاری در ارز را بیشتر کرده است، تصریح کرد: با بازگشت بورس یه شرایط عادی هدایت نقدینگی به سمت بازارهای موازی طبیعی است. وی ادامه داد: مردم باید بدانند سرمایه‌گذاری در بازارهای مطمئن نگرانی از هدر رفت سرمایه‌های آنها را ازبین خواهد برد. زارع گفت: با بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور، دست دولت برای واردات اقلام ضروری باز خواهد شد که این خود گشایش‌های بسیاری را رقم خواهد زد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران