شماره امروز: ۵۴۷

| | |

این روزها و هفته‌ها با توجه به پتانسیل بازار و اوضاع اقتصادی با افزایش قیمت ارز و سکه در بازار روبه رو بودیم که این افزایش تاثیر مستقیمی در بورس کالا دارد. و در حال حاضرفاصله قیمتی قابل توجه بهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا با واقعیت‌های قیمتی آن دارد.

رقیه ندایی|  این روزها و هفته‌ها با توجه به پتانسیل بازار و اوضاع اقتصادی با افزایش قیمت ارز و سکه در بازار روبه رو بودیم که این افزایش تاثیر مستقیمی در بورس کالا دارد. و در حال حاضرفاصله قیمتی قابل توجه بهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا با واقعیت‌های قیمتی آن دارد. این فاصله قیمتی ۲۶ تا ۴۸ درصدی انتظارات تورمی به وضوح از ادعای تورم فزاینده باتوجه به نوع رفتار هیجانی سهامداران به دست آمده است. براساس بررسی بازار گواهی سپرده سکه و صندوق‌های طلا احتمال بروز تورم را میان افراد بازار قوت می‌بخشد و این درحالی است که بازار آتی سکه با متهم کردن تورم در بازارهای نقدی از فعالیت درست در بازار جامانده است. همچنین رکورد افزایش قیمت در صندوق‌ها به صورت قابل توجهی دیده می‌شود و در نهایت انتظارات تورمی را در بازار نقدی، گواهی سپرده و صندوق‌های طلا باتوجه به شرایط بازار قوت بخشیده است. فاصله قیمتی ۲۶ تا ۴۸ درصدی در بهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا با قیمت‌های بازار آزاد بسیار زیاد دیده می‌شود. باتوجه به روند قرمزی در بازار سرمایه میزان تقاضا در بازارهای طلا و سکه فزونی یافته و در نهایت موجبات رشد تورمی را در بازار فراهم کرده است. براساس فعالیت چند هفته اخیر صندوق‌های طلا، این صندوق‌ها رشد قیمتی ۷ تا ۲۰ را تجربه کرده‌اند. درحال حاضر بهای جهانی نیز روندی تعادلی را تجربه می‌کند و طلا قیمتی در حدود ۲ هزار دلار را هم تجربه کرده است و اتفاقات سیاسی و اجتماعی جهان نیز تاثیر فراوانی در این موضوع نداشته‌اند. همچنین سیگنال‌های موجود در بازار سبب شد که قیمت صندوق‌های طلا رشد داشته باشد. بعد از سقوط بازار، این صندوق‌ها رشد خوبی را تجربه کردند و حتی رکورد‌های قبلی خوبی را شکستند. بر اساس نظرات کارشناسان اقتصادی زمانی که قیمت‌ها افزایشی می‌شود میزان تقاضا نیز کمتر می‌شود و انتظارات تورمی و حباب بازار کمتر می‌شود اما؛ بازار سرمایه اینچنین نیست و سهامداران و مردم به صورت عکس عمل می‌کنند و مردم استقبال بیشتری نشان می‌دهند، می‌توان گفت که این یک نوع رفتار هیجانی و بدون علم در بازار است. براساس پیش بینی‌های اخیر می‌توان روند صعودی را برای ارز و سکه در بازار معاملاتی ابزارمالی بورس کالا تصور کرد. در بازار آزاد نیز رفتار هیجانی مردم باعث افزایش قیمت می‌شود و موجبات تورم را فراهم می‌کند. در حال حاضر با توجه به میزان نقدینگی سرگردان در بازار ورود این حجم از نقدینگی در هر بازاری انتظارات تورمی و حباب را در بازار افزایش می‌دهد و اجازه کاهش قیمت در بازار را نمی‌دهد.

تعریف محدویت، برای دامنه نوسان گواهی سکه بورسی سبب جاماندن یک میلیون تومانی گواهی سپرده از قیمت بازار آزاد آن شد. معاملات در بازار نشان می‌دهد که جذابیت از دست رفته گواهی سکه بورسی به سمت صندوق‌های طلا معطوف شده، چراکه به راحتی امکان تغییرات قیمتی بالاتر از گواهی سپرده را داشته و می‌توانند آن را تجربه کنند همانطور که در روز گذشته چنین اتفاقی در معاملات آنها به ثبت رسید. یکی از مهم‌ترین دلایلی که موجبات عقب افتادن یک میلیونی بهای گواهی سپرده سکه طلا را فراهم کرد مربوط به سیاست‌های موجود در بازار است و محدودیت بیشتر برای دامنه نوسان گواهی سپرده که شرایطی که بازار نقدی از انتظارات تورمی در بازار افزایش یافته و عقب ماندن گواهی سپرده را فراهم کرده است. با وجود محدودیت‌های یک درصدی نوسان در بازار گواهی سپرده، کماکان شاهد افزایش تقاضا به بازار سکه فیزیکی و نقدی هستیم که محرک قیمتی خیلی خوبی برای رشد قیمت‌ها محسوب می‌شود. در محدود کردن ابزارهای مالی موجود در بورس کالا آن هم به این صورت، عملکرد درستی دیده نمی‌شود و موجبات افزایش بهای ارز را فراهم می‌کند و درنهایت این افزایش قیمت بازارهای دیگر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. درحال حاضر و با شرایط ایجاد شده در بازار نه تنها اثر رشد شتابان قیمتی در بازار فیزیکی محدود نشد، بلکه نتوانست انتظارات تورمی را نیز به‌طور درستی کنترل کند. اکنون نیز شاهد فاصله قیمتی معنی‌داری بین بازار فیزیکی و گواهی سپرده هستیم که باید راهکار بهتری برای جایگزینی با محدودیت دامنه نوسان باشیم تا بورس کالا بتواند وظیفه شفاف‌سازی بازار را به خوبی ایفا کرده و در کنار آن با افزایش ظرفیت خزانه بانک‌ها، عرضه و تقاضای واقعی نماگر اصلی تعیین قیمت سکه محسوب شود. در صندوق‌های طلا تفاوت فراوانی NAV ابطال صندوق‌ها با قیمت پایانی وجود دارد که انتقادی بر فعالان تازه بازار سرمایه مبنی بر شناخت ناکافی از اینگونه وارد است. انتظارات تورمی بسیار جدی است و سهامداران و مردمی که با این اختلاف به خرید و فروش صندوق‌ها می‌پردازند و به خوبی می‌دانند در زمان ابطال واحدهای آن پذیره نویسی جدید، پرداختی که برای آنها انجام می‌شود به اندازه NAV ابطال خواهد بود. پیش از این محمد فطانت رییس اسبق سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص ابزارهای مالی و ادعای برخی درخصوص آثار تورمی معاملات قراردادهای آتی سکه گفته بود: در سال‌های گذشته گفته می‌شد بازار آتی سکه به بازار نقدی طلا و سکه جهت می‌دهد. این گفته آنقدر تکرار شد که بازار آتی سکه را تحت فشار تعطیل کردند اما پس از تعطیلی بازار آتی بازهم قیمت سکه با رشد قابل‌توجهی مواجه شد. افزایش ۳برابری قیمت سکه از زمان تعطیلی بازار آتی سکه تاکنون به خوبی نشان می‌دهد تورمی بودن بازار آتی و معرفی آن به عنوان نماگر انتظارات تورمی جامعه، ادعای غلطی بوده است. چون بازار آتی برخلاف بازار نقدی سکه به عرضه فیزیکی سکه نیاز نداشت از این رو ذخایر طلای کشور را نیز با خطر کاهش مواجه نمی‌کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران