شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شاخص کل بازار سرمایه که ساعات ابتدایی معاملات را صعودی آغاز کرده بود و تا رقم یک میلیون و ۷۶۲ هزار واحد نیز پیش رفت،

روز پرنوسان برای بورس

شاخص کل بازار سرمایه که ساعات ابتدایی معاملات را صعودی آغاز کرده بود و تا رقم یک میلیون و ۷۶۲ هزار واحد نیز پیش رفت، در ساعات میانی معاملات کمی نزولی شد و در نهایت درحالی به کار خود پایان داد که در رقم یک میلیون و ۷۲۷ هزار واحد ایستاده بود. به گزارش ایسنا، شاخص کل بازار سرمایه امروز با ۹۱۷۴ واحد صعود در رقم یک میلیون و ۷۲۷ هزار واحد ایستاد. این درحالی است که شاخص کل با معیار هم وزن با ۴۴۵۸ واحد کاهش رقم ۴۶۲ هزار و ۴۹۸ واحد را ثبت کرد. معامله گران دو میلیون معامله انجام دادند که ۲۴۲ هزار و ۱۷۶ میلیارد ریال ارزش داشت. صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، پالایش نفت اصفهان و معدنی و صنعتی گل‌گهر نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی و مخابرات ایران نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی بورس گذاشتند. فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، پالایش نفت اصفهان، بانک تجارت، ایران خودرو، پالایش نفت بندرعباس و بانک صادرات ایران نمادهای پربیننده این بازار بودند. شاخص کل فرابورس نیز با وجود دو واحد کاهش مجددا وارد کانال ۱۸ هزار واحد شد و رقم ۱۸ هزار و ۱۵۸ واحد را ثبت کرد. در این بازار ۷۰۲ هزار معامله به ارزش ۶۵ هزار و ۷۶۶ میلیارد ریال انجام شد. پتروشیمی مارون، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، بیمه پاسارگاد و سنگ‌آهن گهر زمین نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل پلیمر آریا ساسول، اعتباری ملل و پتروشیمی زاگرس نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی فرابورس گذاشتند. سرمایه‌گذاری پویا، بانک دی، پلیمر آریا ساسول، سهامی ذوب آهن اصفهان، پتروشیمی تندگویان، صنایع ماشین‌های اداری ایران و س. توسعه و عمران استان کرمان نمادهای پربیننده فرابورس بودند.

ادامه پذیره‌نویسی پالایش یکم

پذیره‌نویسی واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری پالایشی یکم (پالایش) تا چهارشنبه ۱۹ شهریور ادامه دارد و زمان ورود سفارش در این نماد هر روز از ساعت 30: 12 تا ۱۴ است. به گزارش بازار سرمایه ایران، پذیره‌نویسی واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری پالایشی یکم (پالایش) تا چهارشنبه ۱۹ شهریور ادامه می‌یابد. زمان ورود سفارش در این نماد هر روز از ساعت 12:30 تا ۱۴ بوده و امکان شرکت در پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری این صندوق برای اشخاص حقوقی وجود ندارد. بر اساس این گزارش تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری عادی قابل پذیره نویسی، ۶.۱۹۳.۴۰۶.۴۹۳ واحد، مبلغ اسمی هر واحد، ۱۰۰ هزار ریال و روش پذیره‌نویسی، عرضه به قیمت ثابت بر مبنای ارزش اسمی هر واحد صندوق (۱۰۰ هزار ریال) است. ضمناً پذیره نویسی واحدهای این صندوق شامل هیچگونه کارمزد معاملاتی نخواهد بود. این صندوق شامل باقیمانده سهام دولت در پالایشگاه‌های تهران، بندرعباس، اصفهان و تبریز است و به دلیل افزایش جذابیت خرید توسط سرمایه‌گذاران خرد همانند دارا یکم با تخفیف ۲۰ درصدی به متقاضیان عرضه می‌شود. سرمایه‌گذاران می‌توانند برای اطلاع از جزییات بیشتر به اطلاعیه شماره ۱۸۱/۷۸۵۴۱ مورخ ۴ شهریور ۹۹ منتشره در سایت شرکت بورس اوراق بهادار تهران به نشانی www.tse.ir مراجعه کنند.

ورود چند مهمان جدید  به بورس کالا

مدیریت پذیرش و بازاریابی شرکت بورس کالای ایران گفت: پذیرش کالاهای مفتول مس، شمش فولادی، میلگرد، سیمان، شمش روی و روغن پایه تولیدی ۶ شرکت در بازار اصلی این بورس انجام شد. پذیرش مفتول مس شرکت صنایع شکوه مس قم پس از بررسی مدارک و مستندات در دویست و شصت و دومین جلسه کمیته عرضه در تاریخ 5 شهریور ماه در بازار اصلی بورس کالای ایران مورد تصویب قرار گرفت. 

همچنین، کالای شمش فولادی تولید شرکت پاسارگاد فولاد نوید، پس از بررسی مدارک و مستندات در جلسه اخیر کمیته عرضه در بازار اصلی پذیرش شد. با تصویب کمیته مذکور، کالای میلگرد برای عرضه توسط شرکت نیک صدرای توس نیز در بازار اصلی بورس کالا پذیرش شد. کمیته عرضه بورس کالا در جلسه اخیر خود پذیرش روغن پایه تولیدی شرکت نفت بهران را پس از بررسی مدارک و مستندات در بازار اصلی بورس کالای ایران تصویب کرد.

کاهش ۳ میلیون تومانی ارزش سهام عدالت

نزول شاخص بورس بر روی سهام عدالت تاثیر گذاشت و موجب شد ارزش این سهام نسبت به سه هفته گذشته، حدود سه میلیون تومان کاهش یابد. پس از آزادسازی سهام عدالت، مشمولان این سهام که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده‌اند، می‌توانند با مراجعه به سامانه

 www.sahamedalat.ir ارزش واقعی سهام و جزییات دارایی خود را مشاهده کنند.  بر این اساس و طبق آخرین به روز رسانی گزارش دارایی که مربوط به چهارم شهریور است، ارزش واقعی سهام عدالت با ارزش اولیه ۴۹۲ هزار تومان کمی بیشتر از ۱۴میلیون و ۸۰۰هزار تومان است. درحالی که ارزش این سهام در ۱۳ مردادماه، کمی بیشتر از ۱۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بوده است.  اتفاقی که باعث شد مسوولان تصمیم بگیرند برای حمایت از بازار سرمایه و حقوق سهامداران، فروش سهام عدالت را بلوکی کنند و از ۲۸ مردادماه فروش سهام عدالت به صورت بلوکی با نماد ۲ در بورس انجام می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران