شماره امروز: ۵۴۷

| | |

خبرگزاری تسنیم | هیأت وزیران در جلسه روز یکشنبه، با توجه به ضرورت واگذاری سهام صندوق سرمایه‌گذاری پالایشی یکم (دارا دوم)،

مبنای محاسبه قیمت ETF پالایشی مشخص شد

خبرگزاری تسنیم | هیأت وزیران در جلسه روز یکشنبه، با توجه به ضرورت واگذاری سهام صندوق سرمایه‌گذاری پالایشی یکم (دارا دوم)، درخصوص تعیین مبنای محاسبه قیمت برای اعمال تخفیف در صندوق دارا دوم تصمیم‌گیری کرد. به موجب تصمیم دولت، مبنای محاسبه قیمت برای اعمال تخفیف صرفاً برای سهام قابل واگذاری به صندوق سرمایه‌گذاری پالایشی یکم (دارا دوم)، قیمت پایانی روز معاملاتی قبل از شروع پذیره نویسی صندوق یاد شده خواهد بود. اعضای دولت در ادامه جلسه، به بحث و بررسی پیرامون تعدادی از پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی پرداختند.

دنبال سودهای کوتاه‌مدت نباشید

یک کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه نباید به این بازار دید کوتاه‌مدت داشت، گفت: بازار سرمایه احتیاج به ماندگاری دارد و سهام داران نباید دنبال سودهای کوتاه‌مدت باشند. یوسف هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاری در بازار بورس گزینه‌ای است که هم می‌تواند سرمایه‌گذاران را در مقابل تورم حفظ کند و اگر سهم‌ها با دانش و علم انتخاب شوند، می‌تواند سرمایه‌گذاران را از تورم جلو بیندازد، اظهار کرد: این موضوع در بازارهای دیگر امکان‌پذیر نیست، زیرا بازارهای دیگر لزوما معادل تورم حرکت نمی‌کنند یا امکان دارد بخش کوچکی از میزان تورم را پوشش دهند. وی ادامه داد: از سوی دیگر بازارهای دیگر از جمله مسکن و طلا به سرمایه‌های زیادی نیاز دارند و کمکی هم به اقتصاد کشور نمی‌کنند. درحالی که پولی که وارد بازار سرمایه می‌شود می‌تواند بعدا در قالب افزایش سرمایه‌ها برای شرکت‌ها وضعیت نقدینگی بهتری ایجاد و به پیشبرد طرح‌های توسعه‌ای، افزایش تولید و گسترش خدماتشان کمک کند. این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه افرادی که وارد بازار سرمایه می‌شوند نباید به این بازار دید کوتاه‌مدت داشته باشند، توضیح داد: دید کوتاه‌مدت در این بازار میزان ریسک را بیشتر می‌کند. احتمالا تعدادی زیادی از سهامداران در اردیبهشت امسال وارد بازار سرمایه و با سود زیادی مواجه شدند و در مقابل سهامدارانی هم در اواسط مرداد وارد بازار و با زیان مواجه شدند. هاشمی افزود: باید به این نکته توجه داشت افرادی که بلندمدت در بازار می‌مانند همگی منتفع می‌شوند. کافی است به تاریخ بازار سرمایه رجوع و حرکت شاخص را در دو سال گذشته بررسی کنند و در کنار قیمت‌های ارز، مسکن و سکه قرار دهند و مقایسه کنند. قطعا بازار سرمایه گزینه بهتری بوده و تورم را پوشش داده و حتی منجر به سود شده است؛ بنابراین آینده بلندمدت این بازار حتی بدون پیش بینی خوب است و فقط احتیاج به ماندگاری، صبوری و افزایش دانش دارد. وی به جدیدالورودها به بازار سرمایه توصیه کرد که از شرکت‌های سبدگردانی که مجوز سازمان بورس را دارند و همچنین از مشاوره سرمایه‌گذاری که زیر نظر سازمان بورس هستند کمک بگیرند و دانش عمومی خود را از طریق ابزارهایی که در اختیار دارند افزایش دهند. همچنین به دنبال سودهای کوتاه‌مدت نباشند.

کاهش ۴ درصدی آیفکس در مردادماه

آمارهای معاملاتی نشان می‌دهد که شاخص فرابورس (آیفکس) در مردادماه امسال، افت ۴ درصدی را به ثبت رساند. به گزارش پژوهشکده پولی و بانکی، نگاهی به کارنامه فرابورس در پنجمین ماه امسال نشان می‌دهد طی ۲۰روز معاملاتی تعداد ۵۹میلیارد و ۸۳۳میلیون ورقه بهادار در ۳۴میلیون و ۲۸۸هزار نوبت به ارزش ۱۳۶۷هزار و ۱۲۱میلیارد ریال در بازارهای فرابورس خرید و فروش شده است که به ترتیب از رشد ۹۷درصدی حجم، افزایش ۵۴۵درصدی نوبت‌های معاملات و رشد ۶۵۰درصدی ارزش معاملات نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد.این در حالی است که میانگین حجم روزانه معاملات فرابورس در ماه گذشته ۲۹۹۲میلیون ورقه و میانگین ارزش معاملات نیز ۶هزار و ۸۳۶میلیارد ریال بوده است.همچنین بازار اول فرابورس در ماهی که گذشت تغییر مالکیت ۵ میلیارد و ۲۶۸میلیون ورقه بهادار به ارزش ۱۴۴هزار و ۸۳۶میلیارد ریال و بازار دوم مبادله ۲۲میلیارد و ۶۰۸میلیون ورقه بهادار به ارزش ۶۰۴هزار و ۵۲۰میلیارد ریال را به خود دیدند که این ارقام به ترتیب بیانگر افزایش ۱۲۴درصدی حجم و ۱۱۷۳درصدی ارزش معاملات در بازار اول و رشد ۱۰۶درصدی حجم و ۹۶۶درصدی ارزش معاملات بازار دوم در مردادماه امسال نسبت به مردادماه سال ۹۸ است.این گزارش می‌افزاید: در بازار ابزارهای مالی نیز تعداد ۲۰۲میلیون اوراق بدهی به ارزش ۱۸۶هزار و ۴۰۵میلیارد ریال معامله شده است که از افزایش ۲۹۸درصدی حجم و ۳۶۴درصدی ارزش معاملات این بازار در مردادماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت می‌کند.

افزون بر این، بالغ بر ۳۸۱۲میلیون واحد صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله به ارزش ۷۱میلیارد و ۶۸۶میلیون ریال و ۳میلیون و ۳۰۰هزار ورقه گواهی تسهیلات مسکن (تسه) به ارزش ۲۳۸۴میلیارد ریال در این مدت در این بازار مورد معامله قرار گرفته است که نشان از افزایش ۵۷۸درصدی حجم و رشد ۶۹۹درصدی ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و همچنین رشد ۹۵درصدی حجم و افزایش ۲۸۴درصدی ارزش معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن در مقایسه با مردادماه پارسال دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران