شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت با اشاره به اینکه از این پس معاملات فروش بخشی از سهام عدالت مردم به صورت بلوکی انجام می‌شود، گفت:

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت با اشاره به اینکه از این پس معاملات فروش بخشی از سهام عدالت مردم به صورت بلوکی انجام می‌شود، گفت: زمینه ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری به بورس فراهم شده است.به گزارش بورس اوراق بهادار تهران، حسین فهیمی سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت با اشاره به نشست روز گذشته شورای عالی بورس تصریح کرد: این شورا، در مورد سهام عدالت به عنوان یک بازیگر مهم در بازارسرمایه، تصمیماتی گرفته است؛ همچنین تسهیلاتی هم برای بانک‌ها و کارگزاری‌ها در نظر گرفته شده تا از این طریق به ماندگاری سرمایه‌گذاران به‌طور بلندمدت در این بازار کمک شود. اقداماتی مانند افزایش اعتبار، اجازه به بانک‌ها برای ورود به خریدهای مقطعی و فروش بر اساس نماد، برخی از این موارد است.حسین فهیمی، سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت در مورد مزیت انجام معاملات بلوکی سهام عدالت، شرایط اعطای وام به مشمولان و شرایط تسویه، معافیت مالیات بر ارث وراث سهام عدالت توضیحاتی ارایه داد.وی در ارتباط با تعداد افرادی که تاکنون سهام عدالت را به فروش رسانده‌اند، گفت: حدود ۱۱ درصد از هم وطنان که مشمول سهام عدالت بوده‌اند، تصمیم گرفتند تا بخشی از سهام خود را بفروشند؛ براین اساس، می‌توان گفت که اکثریت قریب به اتفاق سهامداران سهام عدالت، به ارزندگی سهم خود پی برده و ترجیح داده‌اند که از آن نگهداری کنند. وی افزود: از ۱۰ خرداد تاکنون که آزاد‌سازی سهام عدالت و امکان فروش آن فراهم شده است، بیش از ۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان دارایی سهام عدالت در بازار فروخته شده است و وجوه آن در سطح مشمولان سهام عدالت با کد ملی و شماره شبایی که در اختیار ما قرار داده‌اند، تسویه و پول آن واریز شده است.

   مزیت معامله بلوکی

فهیمی فروش و واریز وجوه حاصل از آن را به‌طور تدریجی عنوان کرد و گفت: شورای عالی بورس تصمیم بسیار مهمی را در مورد مشمولان سهام عدالت و در راستای حفاظت از دارایی‌های و فروش بهینه آنها اتخاذ کرد. به این نحو که این امکان به سازمان بورس داده شده است تا با توجه به شرایط بازار بتواند، بخش از سهامی را که مشمولان سهام عدالت قصد فروش آن را دارند، در کل کارگزاری‌ها به شکل تجمیعی و یک جا (بلوکی) به‌فروش برساند.سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت ادامه داد: پیش از این چنین امکانی به لحاظ مقرراتی در سطح یک کارگزار وجود داشت، اما در حال حاضر این امکان فراهم شده که کل فروش سهام عدالت به‌طور یکجا در بازار، بازاریابی شود و به‌طور عمده یا بلوک به روش‌های مختلف فروخته شود. طبیعی است که در این روش تعداد مشتریان حرفه‌ای بیشتر خواهد بود.وی در رابطه با مزیت روش بلوکی توضیح داد: همانطور که اشاره شد در معامله بلوکی افراد حرفه‌ای‌‌تری دخیل هستند. در این روش ممکن است حتی قیمت‌های بالاتر از تابلو فروخته شود که به نفع سهامداران است. همچنین در نظر داشته باشید که یک دارایی در یک نماد به‌طور مثال بین ۵۰ کارگزاری توزیع می‌شود، دیگر امکان تجمیع آن وجود نداشت، بلکه سفارش‌ها در یک کارگزاری تکمیل می‌شد؛ اما اکنون این امکان فراهم شده است که مجموع فروش‌ها در یک نماد در تمامی کارگزاری‌ها به‌طور یکجا تجمیع و به شکل بلوکی یا عمده فروخته شود.فهیمی در مورد اعطای اعتبار برای دریافت وام به مشمولان سهام عدالت تصریح کرد: بانک ملی دریافت تقاضا در این باره را آغاز کرده است؛ این بانک قصد دارد بر اساس وضعیت منابعی که دارد بین ۵۰ تا ۸۰ درصد به مشمولان سهام عدالت و با توجه به سهام آنها وام بدهد؛ البته بقیه بانک‌ها نیز درصدد انجام این کار هستند که زیرساخت‌های فنی برایشان در نظر گرفته شده است.

   شرایط تسویه وام مشمولان

وی در خصوص تسویه این وام گفت: اگر دریافت‌کنندگان وام تا یک ماه آن را تسویه کنند، هیچ هزینه مالی به آنها تعلق نمی‌گیرد (مانند وام قرض الحسنه)، اما اگر تسویه آن بیشتر از یک ماه طول بکشد، تبدیل به یک وام سه ساله ۱۸ درصدی می‌شود. علاقه‌مندان می‌تواند از این وام و تسهیلات، بدون اینکه تضمین خاصی ارایه کنند و صرفا با پشتوانه سهام عدالت از آن استفاده کنند.سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت، شرکت‌های سرمایه‌گذاری استان‌های ایلام و قم را نیز به جز استان خراسان جنوبی آماده بورسی شدن و انجام معاملاتشان در بازارسرمایه عنوان کرد و افزود: اکنون این موضوع در اختیار شرکت بورس است که براساس شرایط بازار، یکی یکی نماد‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را مورد گشایش قرار می‌دهد تا امکان انجام معامله برایشان فراهم شود. در حال حاضر هیچ مشکل فنی در این خصوص وجود ندارد، فقط تعدادی از آنها صورت‌های مالی خود را ارایه نداده‌اند که به محض ارایه، گشایش نماد هم انجام خواهد شد. 

   کدام وراث سهام عدالت از مالیات بر ارث معاف می‌شوند؟ 

وی اظهار کرد: تمامی اقداماتی که راجع به سهام عدالت است، به ویژه بحث امور شرکتی، فوت شده‌ها، افرادی که نیاز به اصلاح مشخصات دارند و آنهایی که قصد توسعه سهام خود را دارند، در نظر داریم که هیچ کار دستی و هیچ مراجعه حضوری در این فرآیند‌ها وجود نداشته باشد. این مهم‌ترین تصمیم و استراتژی در مورد سهام عدالت است.فهیمی بیان کرد: در مورد فوت‌شدگان هم باید یک ارتباط مکانیزه‌ای بین قوه قضاییه و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ایجاد شود که البته بخش عمده کارهای آن انجام شده است. در حال حاضر حدود 2.5 میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت فوت کرده‌اند که نزدیک به ۱۰ میلیون نفر وارث دارند و این سهام باید به آنها منتقل شود. هم‌وطنان باید منتظر باشند که این زیر ساخت به‌طور کامل انجام شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران