شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شورای عالی بورس در جلسه روز شنبه خود، تصمیماتی مبنی بر حمایت بلندمدت بازار اتخاذ کرد. اسلامی بیدگلی در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه، با اشاره به روند نزولی شاخص گفت:

حمایت بلندمدت بازار در دستورکار شورای عالی بورس

شورای عالی بورس در جلسه روز شنبه خود، تصمیماتی مبنی بر حمایت بلندمدت بازار اتخاذ کرد. اسلامی بیدگلی در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه، با اشاره به روند نزولی شاخص گفت: این روند طی چند روز اخیر نگرانی‌هایی را برای سهام داران ایجاد کرده است. اما باید توجه داشت که سیر صعودی شاخص و حجم بالای معاملات روزانه تا حدودی منجر به هیجانی شدن معاملات شده بود. عضو شورای عالی بورس ادامه داد: تاکیدهایی مبنی بر کاهش هیجان و عدم کنترل دستوری بازار انجام و اعلام شده است، با این حال، مناسب است که سهامداران مناسب با ذات بازار، سرمایه‌گذاری‌های بلندمدتی داشته باشند تا از جوانب مثبت  همچنین توسعه یافتگی این بازار بهره لازم را ببرند. در همین رابطه، روح‌الله حسینی مقدم، مدیرعامل تامین سرمایه بانک ملت اظهار کرد: هدف جلسه شورای عالی بورس این بود که یک بار دیگر تحولات چند روز اخیر بازار سرمایه بررسی شود تا به این جمع‌بندی برسیم که فضای بازار، کاملا منطقی و به دور از ابهام باشد و صاحبان سهام بتوانند در شرایطی منصفانه تصمیم‌گیری کنند. حسینی مقدم گفت: در سال‌های اخیر، بازار سرمایه نقش بسیار مهمی برای جذب نقدینگی در اقتصاد پیدا کرد و جایگاه واقعی خود را در حل بسیاری از معضلات و چالش‌های اقتصادی کشور نشان داد؛ به عبارت دیگر بازار سرمایه توانست در جذب نقدینگی سرگردان که بسیار ویران‌گر بود، نقش‌آفرینی کند. ماشاالله عظیمی، عضو شورای عالی بورس نیز گفت: چگونگی عرضه سهام عدالت و مدیریت بر آن به نحوی که متضمن منافع عمومی و تعادل بازار باشد، از موضوعاتی بود که امروز اعضای شورای عالی بورس درخصوص آن بحث و گفت‌وگو کردند. همچنین مقرر شد واگذاری «دارا دوم» به نحوی باشد که مانند «دارا اول»، مردم در معماری، عرضه و تصمیم سازی آن حضور داشته باشند. وی خاطرنشان کرد: بازار سرمایه، بازاری کاملا اختیاری است و هر سرمایه‌گذار در خصوص تنظیم سبد خود، اختیار دارد که چه منابعی را به کار گیرد، چه زمانی وارد بازار و چه زمانی از آن خارج شود. شاهین چراغی، عضو شورای عالی بورس، نیز با اشاره به جلسه این شورا، گفت: مقرر شد حقوقی‌ها که سهامدار عمده هستند، بازار را مورد حمایت قرار دهند. او افزود: شورا به دقت تحولات بازار سرمایه را زیر نظر دارد و همچنان از سهامداران خرد حمایت خواهد کرد. وی ادامه داد: به عنوان کارشناسی که بیش از ۲۵ سال سابقه فعالیت در بازار سرمایه دارد، به سهامداران توصیه می‌کنم که نوسانات را جزو ذات بازار بدانند؛ سهامدارانی که فکر بلندمدت دارند و در بازار می‌مانند، بازدهی بسیار مناسبی کسب خواهند کرد . عضو شورای عالی بورس با بیان اینکه با حجم نقدینگی فعلی در کشور، بهترین بازاری که می‌توان آسوده خاطر و در بلندمدت به آن فکر کرد، بازار سرمایه است، خاطرنشان کرد: مدل قیمت گذاری دارا دوم در دولت در دست بررسی است تا با جذابیت خوبی به مردم عرضه شود.

حمایت هوشمند از بازار سرمایه

حسین سلاح‌ورزی، عضو شورای عالی بورس نیز در پی برگزاری جلسه دیروز این شورا، از حمایت‌های هوشمند دولت از بازار سرمایه خبر داد و گفت: در جلسه، اعضای شورای عالی اظهار داشتند که اتفاقات چند روز اخیر در راستای اصلاح شاخص بوده است. سلاح ورزی در گفت‌وگوی اختصاصی با پایگاه خبری بازار سرمایه افزود: نظر اعضای شورای عالی بورس به اتفاق آرا این بود که تحولات اخیر بازار سرمایه ایران به نوعی اصلاح معمول بوده که در ذات بازار سرمایه است و نمی‌توان از آن تلقی ریزش داشت. وی تصریح کرد: همه بورس های‌دنیا، توام با ریسک هستند و در واقع، ذات بورس با نوسان همراه است.  به گفته این عضو شورای عالی بورس، در این جلسه علاوه بر دیگر اعضا نماینده دولت و بانک مرکزی هم در رابطه با اصلاح اخیر صحبت و ابراز امیدواری کردند که بازار سرمایه همچنان با رونق به مسیر خود ادامه خواهد داد . 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران