شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بیشتر شاخص‌های مهم بورسی جهانی وارد محدوده قرمز شدند. به گزارش بلومبرگ، اگرچه امیدواری‌ها نسبت به مهار کرونا بیشتر شده اما آمارهای اخیر از رشد اقتصادی کشورها نشان می‌دهد،

بیشتر شاخص‌های مهم بورسی جهانی وارد محدوده قرمز شدند. به گزارش بلومبرگ، اگرچه امیدواری‌ها نسبت به مهار کرونا بیشتر شده اما آمارهای اخیر از رشد اقتصادی کشورها نشان می‌دهد، پیامدهای اقتصادی این ویروس جدی و گسترده است. 

اریک روزن‌گرین،  مدیر دفتر منطقه‌ای فدرال رزرو در بوستون در همین رابطه گفت: تلاش‌های ناکافی برای به کنترل درآوردن شیوع بیماری نه‌تنها از نظر جانی برای شهروندان خطرناک است بلکه می‌تواند اقتصاد را به یک دوره رکودی فراگیر و طولانی بکشاند. در حال حاضر کرونا یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های بر سر راه اقتصاد است.  روزن گرین همچنین با دفاع از سیاست‌های بانک مرکزی امریکا گفت که ابزارهای موجود برای مقابله با شرایط اضطراری کنونی به میزان مطلوبی به کار گرفته شده‌اند. کاملا با نظر کسانی که از شکست سیاست‌های حمایتی سخن می‌گویند، مخالفم.  انتشار خبر موفقیت واکسن کرونای ساخت روسیه با استقبال گسترده معامله گران در جهان مواجه شد. طبق اعلام مقامات روسی، این واکسن در دو مرحله عمل می‌کند و نتایج کاملا رضایت بخشی روی بدن افراد آزمایش شده داشته و حتی نتیجه تست آن روی دختر رییس‌جمهور روسیه نیز مثبت بوده است. تعطیلی گسترده کسب و کارها و اخلال در زنجیر تامین تجاری، پیامدهای محسوس اقتصادی کرونا برای کشورهای مختلف بوده است. سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در گزارشی پیش بینی کرد متوسط رشد اقتصادی کشورهای جهان تا پایان امسال به منفی شش درصد برسد که این وضعیت در صورت بروز موج دوم بدتر نیز خواهد شد و در این سناریو اقتصاد جهانی احتمالا ۷.۶ درصد کوچک‌تر خواهد شد. تاکنون بیش از ۲۰ میلیون و ۹۶۷ هزار و ۴۴۴ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین ۷۵۰ هزار و ۳۱۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به امریکا با ۱۶۹ هزار و ۸۰۶ نفر، برزیل با ۱۰۴ هزار و ۵۲۸ نفر، مکزیک با ۵۴ هزار و ۶۶۶ نفر، هند با ۴۸ هزار و ۱۴۴ نفر و انگلیس با ۴۱ هزار و ۳۴۷ نفر بوده است.

در تازه‌ترین دور از تنش‌ها بین دو اقتصاد نخست جهان، امریکا اعلام کرد از این پس کالاهای صادراتی هنگ کنگی به این کشور را ساخت چین قلمداد خواهد کرد. این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که ترامپ با صدور دستورالعملی دستور داده بود با توجه به تصویب لایحه جنجالی امنیت ملی چین، وضعیت ویژه هنگ کنگ که مزایای تجاری و حقوقی برای شرکت‌های این منطقه در روابط با امریکا را در نظر می‌گرفت، به حالت تعلیق در بیاید.  از سوی دیگر استیون منوچین، وزیر خزانه داری امریکا گفته است این کشور شرکت‌های چینی که نتوانند استانداردهای لازم را کسب کنند، از عرضه و معامله سهام خود در بورس‌های امریکا محروم خواهد کرد. 

فیلیپ ماری،  استراتژیست ارشد سرمایه‌گذاری در روبو بانک گفت: بازارها با خبرهای زیادی سر و کار دارند که نگرانشان باشند. احتمال بروز موج دوم همه‌گیری کرونا در امریکا، روند برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و همچنین تشدید تنش‌ها با چین هر کدام می‌توانند به تنهایی در ادامه سال برای صعود شاخص‌ها مشکل‌آفرین باشند. انتظار من این است که روند کوچک شدن اقتصاد تا جایی ادامه یابد که بانک مرکزی را وادار به اقدامات جدید کند. احتمالا فدرال رزرو سراغ نرخ بهره منفی یا کنترل منحنی بازده اوراق قرضه وزارت خزانه داری برود به ویژه اگر خبری از یک بسته حمایتی بزرگ دیگر نباشد. از طرف دیگر اقتصاد چین در حال بازگشت به سطح فعالیت قبل از شیوع کرونا است تا جایی که با حمایت‌های مالی صورت گرفته توسط دولت چین و افزایش تقاضا برای واردات محصولات چینی در سطح جهان، میزان تولیدات صنعتی این کشور تا پایان ماه ژوئنبه سطحی رسیده است که قبل از آغاز بحران کرونا ثبت شده بود. 

فلوریان ایپلو، استراتژیست ارشد سرمایه‌گذاری در موسسه «یونی جستیون» گفت: چین در مقایسه با سایر اقتصادهای بزرگ، موفق شد زودتر روند گسترش سریع بیماری را متوقف کند و به لطف همین مساله، فعالیت‌های اقتصادی در این کشور زودتر از بسیاری از کشورها از سر گرفته شد. واقعیت این است که با توجه به نقش بزرگ چین در زنجیره تامین جهانی، این اتفاق برای اقتصاد جهانی نیز رویداد خوشایندی محسوب می‌شود. 

در وال استریت، بیشتر شاخص‌ها نزولی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۳۹ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۷ هزار و ۸۹۵.۳۷ واحد بسته شد.

شاخص «اس‌اند پی ۵۰۰» با ۰.۱۲ درصد کاهش تا سطح ۳۳۷۷.۴۹ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی امریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۲۷ درصد صعود در سطح ۱۱ هزار و ۴۸.۷۷ واحدی بسته شد. 

سمیر سامانا،  استراتژیست ارشد سرمایه‌گذاری در بانک ولزفارگو گفت: به نظر می‌رسد شاهد بروز یک چرخه دیگر در معاملات بازارهای سهام هستیم و سهام شرکت‌های انرژی، صنعتی و خدمات مالی بیش از همه مورد توجه سهامداران است. البته ریسک‌ها هنوز به قوت خود باقی هستند و نباید این طور تصور شود که همه‌چیز روبه‌راه است. 

بانک مرکزی انگلیس در گزارشی اعلام کرده است شرایط اقتصادی این کشور در نتیجه شیو ع کرونا وخیم‌تر از چیزی است که پیش‌تر تصور می‌شد. طبق پیش بینی بانک مرکزی انگلیس، اقتصاد این کشور در سه ماهه دوم امسال احتمالا ۲۳ درصد کوچک شده است و انتظار می‌رود برای مجموع سال ۲۰۲۰، پنجمین اقتصاد بزرگ جهان ۹.۵ درصد کوچک شود اما با بهبود تدریجی وضعیت شاخص‌های کلان، رشد اقتصادی برای سال آینده ۹ درصد و برای سال ۲۰۲۲ نیز ۳.۵ درصد پیش بینی شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران