شماره امروز: ۵۴۷

| | |

کلیات لایحه مهم افزایش سرمایه‌ شرکت‌های بورسی فرابورسی از محل غیر معمول صرف سهام با سلب حق تقدم با ۱۷۰ رأی موافق در مجلس تصویب شد .

تصویب لایحه افزایش سرمایه‌ متفاوت شرکت‌های بورسی 

کلیات لایحه مهم افزایش سرمایه‌ شرکت‌های بورسی فرابورسی از محل غیر معمول صرف سهام با سلب حق تقدم با ۱۷۰ رأی موافق در مجلس تصویب شد .

در جریان جلسه دیروز و بعد از عدم تایید صلاحیت حسین مدرس خیابانی برای حضور در وزارت صنعت، کلیات لایحه افزایش سرمایه‌ شرکت‌های بورسی و فرابورسی از محل صرف سهام با سلب حق تقدم با 170 رأی موافق موافقت شد. براساس این گزارش، شرکت‌های سهامی عام حاضر در بورس و فرابورس در حالی از سه محل آورده نقدی و مطالبات سهامداران، سود انباشته و اندوخته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که تجربه نوع متفاوت و غیرمعمول یعنی از محل صرف سهام در ایران بسیار اندک و محدود به شرکت‌های سرمایه‌گذاری غدیر، سرمایه‌گذاری البرز، بانک پارسیان و یکی دو شرکت دیگر است . در این میان مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی با اشاره به فرایند بررسی این لایحه دو فوریتی گفت: شرایط بازار سرمایه، ویژه بوده و باید برای طراحی ساز و کار درست و تقویت تلاش شود که افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل صرف سهام یکی از موارد پیشنهادی در بسته اقتصاد مردمی و مورد تاکید رییس مجلس است که مورد استقبال اکثریت نمایندگان قرار گرفت. وی ادامه داد: در این لایحه پیش بینی شده شرکت‌هایی که به نحوی تحت کنترل یا مالکیت دولت هستند بتوانند بخشی از سهام را به صورت عرضه اولیه به افزایش سرمایه به بورس ارایه دهند تا هم به نوعی عطش تقاضا مدیریت شود و هم سرمایه‌ای عاید شرکت‌ها شود تا سرمایه‌گذاری جدید انجام دهند. به‌طور قطع تصویب نهایی آن گام مهمی در ارتقای بازار سرمایه خواهد بود.

«ثبهساز» کشف  قیمت  شد 

با آغاز فرآیند عرضه اولیه 20 درصد از سهام بهساز کاشانه تهران به عنوان شانزدهمین عرضه اولیه سال جاری در نهایت هر سهم «ثبهساز» 220 تومان کشف قیمت شد.  این عرضه شامل 3 میلیارد و 422 میلیون و 233 هزار و 790 سهم «ثبهساز» معادل 17 درصد با محدوده قیمتی 209 تا 220 تومانی هر سهم و سهمیه 1000 سهمی هر فرد حقیقی و حقوقی بود اما مانند همیشه به دلیل استقبال زیاد سرمایه‌گذاران، سهمیه هر فرد به 670 سهم کاهش یافت که به نقدینگی حدود 148 هزار تومانی نیاز بود.  همچنین سه درصد از سهام شرکت شامل 603 میلیون و 923 هزار و 610 سهم متعلق به صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که روز کاری بعد از عرضه اولیه با قیمت کشف شده 220 تومانی، تخصیص داده می‌شود. به این ترتیب، 5 میلیون و 107 هزار و 811 نفر خریدار «ثبهساز» شدند تا رکورد تعداد مشارکت‌کنندگان در عرضه اولیه کشاورزی و دامپروری ملارد شیر با 5 میلیون و 561 و 161 نفر خریدار طی روز جاری شکسته نشود. بنابراین گزارش، طی سال جاری سهام 15 شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین، شستا، پگاه گیلان، لاستیک یزد، پلیمر آریاساسول، سرمایه‌گذاری پویا، سرمایه‌گذاری سیمان تامین، لیزینگ پارسیان، رایان هم افزا، تولید نیروی برق آبادان، توسعه مسیر برق گیلان، زرماکارون، پتروشیمی ارومیه، تامین سرمایه امین و کشاورزی و دامپروری ملارد شیر عرضه اولیه شده و بهساز کاشانه تهران شانزدهمین شرکت تازه وارد سال بشمار می‌رود.

آغاز مرحله دوم فروش  سهام عدالت در سامانه سعدی

۳۰ درصد دوم سهام عدالت برای افرادی که روش مدیریت مستقیم را انتخاب کرده‌اند، آزاد و قابل فروش شد؛ به این ترتیب سهامداران می‌توانند ۶۰ درصد سهام خود را از طریق سامانه سعدی به‌فروش برسانند.

براساس اعلام سازمان بورس و اوراق بهادار از ۱۹مرداد ماه سال جاری امکان فروش ۳۰ درصد دیگر سهام عدالت برای مشمولانی که روش مستقیم را در مدیریت سهام خود برگزیده‌اند، فراهم شده است. فروش بخش دوم سهام عدالت در سامانه سعدی در حالی آغاز شده که ارزش این سهام نسبت به آغاز فروش ۳۰ درصد اول، رشد قابل‌توجهی داشته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد ارزش حدودی سبد سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی نزدیک به ۲۰ میلیون تومان شده و ارزش سبد سهام عدالت یک میلیون تومانی به بیش از ۳۹ میلیون تومان رسیده است.  براساس آخرین گزارش‌ها، سامانه سعدی کارگزاری فارابی با بیش از ۱۱ میلیون بازدید در هفته‌های اخیر، به‌عنوان برترین سامانه فروش سهام عدالت شناخته شده است. به‌گفته کارشناسان، چنانچه دارنده سهام عدالت هستید و روش آزادسازی مستقیم را انتخاب کرده‌اید، می‌توانید با ورود به سامانه سعدی به‌سادگی ارزش دارایی‌های خود را مشاهده یا نسبت به فروش سهام عدالت و دریافت وجه آن اقدام کنید. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران