شماره امروز: ۵۴۷

| | |

معاون سازمان خصوصی‌سازی خبر خروج سهام شرکت خودروسازی سایپا از صندوق‌های ETF را تکذیب کرد. از دقایقی قبل خبری در فضایی مجازی مبنی بر خروج سهام شرکت خودروسازی سایپا از صندوق های ETF مطرح شده است،

تکذیب خروج سایپا از صندوق‌های ETF

معاون سازمان خصوصی‌سازی خبر خروج سهام شرکت خودروسازی سایپا از صندوق‌های ETF را تکذیب کرد.  از دقایقی قبل خبری در فضایی مجازی مبنی بر خروج سهام شرکت خودروسازی سایپا از صندوق های ETF مطرح شده است، این موضوع زمینه نگرانی سهامداران سایپا را به دلیل افت احتمالی سهام این شرکت در بورس را فراهم کرده است.در این زمینه «حسن علایی»، معاون سازمان خصوصی سازی امروز (دوشنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در این باره افزود: سومین مرحله از عرضه صندوق‌های ETF با برخی از مشکلات اجرایی همراه است که درصدد رفع هر چه زودتر آن هستیم.علایی خاطرنشان کرد: عرضه سهام این شرکت‌ها از طریق صندوق‌های ETF در بورس تصویب قانون و مصوبه هیات وزیران است، به همین دلیل عرضه آنها باید به طور حتم امسال در بورس انجام شود.به گزارش ایرنا؛ یکی از برنامه‌های مهم پیش‌روی دولت برای بازار سهام، عرضه صندوق‌های قابل معامله (ETF) به بورس است که بسیاری از کارشناسان معتقدند این اقدام دولت در کنار دیگر حمایت‌هایی که صورت گرفته می‌تواند در ارتباط با عمق بخشیدن به معاملات بازار و جهش قیمت سهام شرکت‌های دیگر تاثیرگذار باشد و این صندوق‌ها با هدف دسترسی اکثریت مردم به بازار سرمایه و ارتقای وضعیت اقتصادی خانواده‌ها از سوی دولت عرضه خواهد شد.

سهام عدالت چقدر ارزان شد؟ 

در پایان معاملات بازار سهام روز دوشنبه ۱۳ مردادماه، ارزش روز سهام عدالت با افتی نزدیک ۲ درصد به ۱۹ میلیون و ۲۸۳ هزار تومان رسید.به گزارش تجارت‌نیوز، در پایان معاملات امروز بازار سهام ارزش سبد سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی با بیش از ۳۷۰ هزار تومان کاهش به ۱۹ میلیون و ۲۸۳ هزار تومان رسید. بر این اساس ۳۰ درصد سهام قابل فروش سبد سهام عدالت نیز به ۱۱۵ هزارتومان افت به ۵ میلیون و ۷۸۵ هزار تومان کاهش یافت. افت 9/1 درصدی ارزش سهام عدالت در حالی رخ داده که شاخص بورس امروز 2/1 درصد افت کرد و مجددا به زیر کانال ۲ میلیون واحدی برگشت.

کرونا بر معاملات بورس انرژی اثر نکرد

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: نگاهی به حجم و ارزش معاملات هفته‌های گذشته بورس انرژی نشانگر آن است که محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا تاثیری در معاملات بورس انرژی نداشته است؛ اما نمی‌توان این روند را ادامه‌دار دانست. کاهش سفرهای تابستانی در کشور تقاضای فصلی بنزین را تحت تاثیر قرارخواهد داد. همین وضعیت با درصد وقوع بالا، کشورهای هدف صادراتی را متاثر خواهد کرد و در صورت وقوع چنین رخدادی حجم عرضه های صادراتی به دلیل مازاد تولید در کشور افزایش داشته و در طرف مقابل کاهش سطح تقاضا به دلیل محدودیت‌های کرونایی را به دنبال خواهد داشت.وی گفت: البته با تمام اتفاق های مثبتی که در یکسال گذشته برای بورس انرژی و معاملات رویداده، نباید از کمبودها و مشکلات بر سر راه معاملات این بورس به سادگی گذشت. همچنان یکی از بزرگترین معضلات عملیاتی رینگ صادراتی بورس انرژی عدم امکان نقل و انتقال بدون دغدغه مبلغ معامله و دریافت و پرداخت وجه پیش پرداخت است؛ محیا نبودن سامانه معاملات مستقل از جمله معضلاتی است که مشارکت‌کنندگان در این بازار را با مشکلاتی روبرو کرده است.نوروزی‌زاده بیان کرد: نوسان های شدید نرخ ارز در بخش کلان اقتصاد تاثیر زیادی بر حجم عرضه و تقاضای هفته های گذشته نداشته است، ولی ادامه این روند، جذابیت بازار فرآورده‌های نفتی کشور را برای خریداران مخصوصا در کشورهای همسایه کمرنگ خواهد کرد و به یکی از دغدغه‌های اصلی فعالین در این حوزه تبدیل شده است.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران