شماره امروز: ۵۴۷

شاخص کل در بازار بورس دیروز با ۱۸ هزار و ۱۹۴ واحد افت مواجه شد

| | |

شاخص کل در بازار بورس دیروز با ۱۸ هزار و ۱۹۴ واحد افت مواجه شد که در پایان معاملات این شاخص به رقم یک میلیون و ۹۹۳ هزار واحد رسید.

شاخص کل در بازار بورس دیروز  با ۱۸ هزار و ۱۹۴ واحد افت مواجه شد  که در پایان معاملات این شاخص به رقم یک میلیون و ۹۹۳ هزار واحد رسید. افت ۱۸ هزار واحدی بورس در حالی امروز رقم خورد که در دو روز گذشته شاخص کل بیش از ۱۰۰ هزار واحد رشد داشت و توانسته بود برای اولین بار وارد کانال ۲ میلیون واحدی شود.اختلال مکرر در سامانه معاملاتی بورس در روزهای اخیر و قطعی موقت معاملات فرابورس از یکسو و شیفت‌بندی نمادهای پرتقاضای بورسی موجب شده تا بسیاری از معامله‌گران از روند معاملات بورس شکایت داشته باشند. موضوعی که امروز علی صحرایی مدیرعامل بورس تهران بالاخره نسبت به آن واکنش نشان داد و از اعمال تغییرات بنیادین در سامانه معاملات در آینده نزدیک خبر داد.در دوشنبه  بورس ،بیش از هشت میلیارد و ۹۲۲ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۱۶۰ هزار و ۱۶۵ میلیارد ریال داد و ستد شد.همچنین شاخص کل (هم وزن) با ۹۹۷ واحد کاهش به ۵۲۵ هزار و ۸۸۷ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با ۶۵۵ واحد افت به ۳۴۵ هزار و ۲۱۲ واحد رسیدند.شاخص بازار اول ۲۴ هزار و ۳۴۱ واحد کاهش و شاخص بازار دوم هشت هزار و ۱۷۲ واحد افزایش داشت.علاوه بر این در بین تمامی نمادها، نماد سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) با پنج هزار و ۶۴۴ واحد، سرمایه گذاری غدیر (وغدیر) با یک هزار و ۸۴۷ واحد، نفت و گاز پتروشیمی تامین (تاپیکو) با ۹۳۶ واحد، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی (وصندوق) با ۷۷۲ واحد، گروه پتروشیمی س. ایرانیان (پترول) با ۶۴۱ واحد، پتروشیمی شیراز (شراز) با ۵۶۸ واحد، سرمایه گذاری گروه توسعه ملی (وبانک) با ۴۳۴ واحد، گروه بهمن (خبهمن) با ۴۱۱ واحد و گروه دارویی برکت (برکت) با ۳۱۶ بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس داشتند. نماد ملی صنایع مس ایران (فملی) با چهار هزار و ۶۴ واحد، ایران خودرو (خودرو) با دو هزار و ۷۴۰ واحد، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با دو هزار و ۷۳۶ واحد، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران (حکشتی) با دو هزار و ۲۸۱ واحد، پالایش نفت اصفهان (شپنا) با یک هزار و ۸۳۹ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر (کگل) با یک هزار و ۷۸۹ واحد، ، پالایش نفت بندرعباس (شبندر) با یک هزار و ۷۸۶ واحد، گروه مپنا (رمپنا) با یک هزار و ۶۸۱ واحد و سایپا (خساپا) با یک هزار و ۲۰۱ واحد تاثیر منفی بر شاخص داشتند.نماد ملی صنایع مس ایران، سرمایه گذاری غدیر، فولاد مبارکه اصفهان، گروه دارویی برکت، گروه پتروشیمی س. ایرانیان، بانک تجارت و سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی نیز  در گروه نمادهای پربیننده قرار داشتند.گروه چندرشته ای صنعتی هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه ۸۹۳ میلیون و ۵۱ هزار برگه سهم به ارزش ۳۷ هزار و ۱۲۴ میلیارد ریال داد و ستد شد.

   آخرین وضعیت شاخص فرابورس

شاخص فرابورس نیز بیش از ۲۰۱ واحد افزایش داشت و بر روی کانال ۲۱ هزار و ۱۹ واحد ثابت ماند.همچنین در این بازار دو میلیارد و ۱۱۵ میلیون برگه سهم به ارزش ۵۶ هزار و ۱۷۴ میلیارد ریال داد و ستد شد.در معاملات روز دوشنبه  نمادهای پتروشیمی مارون (مارون)، سرمایه‌گذاری صبا تامین (صبا)، پتروشیمی تندگویان (شگویا)، هلدینگ صنایع معدنی خاورمینه (میدکو)، تولید نیروی برق دماوند (دماوند)، پلیمر آریا ساسول (آریا)، پتروشیمی زاگرس (زاگرس)، بیمه پاسارگاد (بپاس)، سرمایه گذاری میراث فرهنگی (سمگا)، صنایع ماشین های اداری ایران (مادیرا)، گروه توسعه مالی مهر آیندگان (ومهان)، اعتباری ملل (وملل)، پالایش نفت شیراز (شراز)، س. توسعه و عمران استان کرمان (کرمان) و نیروگاه زاگرس کوثر (بزاگرس) تاثیر مثبت بر شاخص این بازار را داشتند.سنگ آهن گهرزمین (کگهر)، سهامی ذوب آهن اصفهان (ذوب)، فولاد هرمزگان جنوب (هرمز)، مدیریت انرژی تابان هور (وهور)، گروه توسعه مولد نیروگاهی جهرم (بجهرم)، پتروشیمی غدیر (شغدیر)، سرمایه گذاری مس سرچشمه (سرچشمه) و فرابورس ایران (فرابورس) تاثیر منفی بر شاخص این بازار داشتند

   کاهش نوسان معاملات بورس به ۲ درصد تکذیب شد

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران؛ کاهش دامنه نوسان معاملات بورس به سطح دو درصد را تکذیب کرد، ضمن اینکه پیشتر افزایش دامنه نوسان شایعه شده بود.به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری بازار سرمایه ایران، علی صحرایی اعلام کرد: شایعه افزایش دامنه نوسان سهام در گذشته مطرح بود و اکنون باردیگر این شایعه پیرامون کاهش دامنه نوسان به دو درصد مطرح شده که این شایعات درست نیست.وی افزود: برای رفع مشکلات در سامانه معاملات به زودی تغییراتی بنیادین انجام می شود. سهام حاضر در بازار بورس تهران به واسطه تراکنش‌های زیاد و مشکلات سامانه در کوتاه مدت و خیلی موقت در دو نوبت زمانی معامله می‌شوند.به گفته صحرایی، براساس این تغییرات، صنایع در دو زمان مختلف و دوره معاملاتی جداگانه سفارش‌گیری می‌شوند. بخشی از معاملات در زمان زودتر شروع می‌شود از سوی دیگر، صنایعی که بیشترین سهام را در دل خود جای داده‌اند و چند صنعت دیگر هم در زمان دیگری که تا ساعت ۱۵ به‌طول می انجامد، معامله خواهند شد. این اتفاق برای یک دوره کوتاه‌ مدت است.

   سامانه معاملات دو هسته‌ای 

مدیرعامل بورس تهران تصریح کرد: براساس تصمیمی دیگر همان طور که در سال ۹۷ هسته معاملاتی فرابورس و بورس جدا شدند، برای بورس تهران هم دو سامانه معاملاتی جدا در نظر گرفته‌ شده و بزودی دو هسته معاملاتی برای معاملات شرکت‌های حاضر در بازار سهام فعال می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران