شماره امروز: ۵۴۷

حسن قالیباف اصل، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران:

| | |

دبیر شورای عالی بورس و اوراق بهادار در حاشیه یکصدو هشتاد و هفتمین جلسه این شورا که به ریاست دکتر دژپسند وزیر اقتصاد برگزار شد، در گفت‌وگو با شادا از تأسیس بورس املاک، مستغلات و امتیازات با سرمایه ثبت شده پنج هزار میلیارد تومانی در آینده نزدیک خبر داد.

دبیر شورای عالی بورس و اوراق بهادار در حاشیه یکصدو هشتاد و هفتمین جلسه این شورا که به ریاست دکتر دژپسند وزیر اقتصاد برگزار شد، در گفت‌وگو با شادا از تأسیس بورس املاک، مستغلات و امتیازات با سرمایه ثبت شده پنج هزار میلیارد تومانی در آینده نزدیک خبر داد. قا لیباف اصل اظهار داشت: تشکیل این بورس علاوه برکمک به حوزه املاک و ساخت و ساز مسکن و امتیازات در کشور، طیف وسیعی از دارایی‌ها را نیز پوشش خواهد داد که در سایر بورس‌ها قابلیت معامله و تأمین ابزار تامین مالی آن به این شکل وجود ندارد.وی افزود: بنا بر این مصوبه، سه گروه سهامداری بورس املاک، مستغلات و امتیازات، شامل 35 درصد تشکل‌های بخش خصوصی و تعاونی، 35 درصد نهادهای عمومی دولتی و غیر دولتی و 30 درصد نیز عامه مردم خواهد بود.  به گزارش شادا،  حسن قالیباف اصل، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران با اعلام این خبر گفت: بنا بر این مصوبه، مقرر شد که سه گروه سهامداری در این بورس به عنوان سهامداران مشارکت داشته باشند و 35 درصد از این سهام در اختیار تشکل‌های بخش خصوصی خواهد بود که توسط اتاق تعاون و اتاق بازرگانی مشخص شده و فعالان صنعت ساخت و ساز و ساختمان کشور در آن حضور خواهند داشت. قالیباف گفت: 35 درصد گروه سهامداری نیز مربوط به نهادهای عمومی دولتی و غیر دولتی است که مالکیت بخش عمده‌ای از زمین‌های کشور را در اختیار دارند. وی در ادامه گفت: 30 درصد از سهام بورس جدید نیز از طریق پذیره نویسی عام عرضه خواهد شد که صرفا اشخاص حقیقی می‌توانند با مشارکت در این پذیره نویسی به عنوان سهامدار حقیقی سرمایه‌گذاری کنند. وی افزود: سازمان بورس و اوراق بهادار کشور نیز مکلف شده است که مقدمات لازم را فراهم کند تا هر چه سریع‌تر زمینه‌های تاسیس این بورس مهیا شده و حداکثر تا چهار ماه آینده، نهایی شود. دبیر شورای عالی بورس اظهار داشت: تشکیل این بورس علاوه برکمک به حوزه املاک و ساخت و ساز مسکن و امتیازات در کشور، طیف وسیعی از دارایی‌ها را نیز پوشش خواهد داد که در سایر بورس‌ها قابلیت معامله و تامین ابزار تامین مالی آن به این شکل وجود ندارد. وی کمک به شفافیت و نقد شوندگی در حوزه املاک و همچنین ابزار‌سازی برای تامین مالی ساخت و ساز در حوزه مسکن را از اهداف اصلی تشکیل این بورس عنوان کرد. بنا بر این گزارش، در بخش دیگری از این گفت‌وگو، تصویب مقررات جدید آزاد‌سازی سهام عدالت را یکی دیگر از مهم‌ترین مصوبات این جلسه شورای عالی بورس اعلام کرد. وی گفت: طبق آیین نامه سهام عدالت که امروز نهایی شد و برای ابلاغ به مراجع ذی‌ربط به امضای اعضای شورای عالی بورس رسید، مقرر شد کسانی که روش مستقیم را در آزاد‌سازی سهام عدالت انتخاب کرده‌اند بتوانند بعد از عید غدیر خم علاوه بر ۳۰ درصد قبلی، برای ۳۰ درصد دیگر و در مجموع ۶۰ درصد، حق فروش داشته باشند. وی افزود: در روش غیر مستقیم آزاد‌سازی سهام عدالت که شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در آن دخیل هستند، پذیرش این شرکت‌ها از اواسط مرداد ماه در بورس تهران آغاز می‌شود و آنها نیز بعد از عید غدیر می‌تواند در مجموع ۶۰ درصد سهام خود را به فروش برسانند.

قالیباف اصل همچنین اظهار داشت: در جلسه امروز مقرر شد سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی بازار گردانی شود تا قیمت آنها کمتر از ۹۸ درصد خالص ارزش دارایی‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری در بورس یا همان (NAV) نباشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران