شماره امروز: ۵۴۷

| | |

معامله گران خرد بازار سهام در هفته گذشته به خریدهای خود ادامه دادند و در تمامی روزهای هفته بیشتر از آنکه فروشنده باشند،

معامله گران خرد بازار سهام در هفته گذشته به خریدهای خود ادامه دادند و در تمامی روزهای هفته بیشتر از آنکه فروشنده باشند، خریدار بودند. در نهایت توانستند بیش از ۸هزار و ۶۰۰میلیارد تومان نقدینگی را به سبد سهام خود منتقل کنند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بازار سهام در حالی به دنبال نوسانات ایجاد شده در بازارهای ارز و سکه در آخرین روزهای معاملاتی تیرماه، شرایط محتاطی را در پیش گرفت که در نهایت توانست بازدهی ۳درصدی را به نمایش گذارد. در این شرایط نه تنها ارزش معاملات روزانه با رشد قابل توجهی همراه بود بلکه خرید و فروش‌های معامله گران نیز همچنان در زمین بازی سهامداران حقیقی ادامه یافت. بر این اساس شاهد تثبیت ارزش معاملات هفتگی در محدوده ۲۴ هزار میلیارد تومان بودیم. از سوی دیگر به دنبال اشتیاق حقیقی‌ها در خرید سهام، فعالیت سرمایه‌گذاران حقوقی در سمت عرضه نیز افزایش یافته و به این ترتیب در هفته منتهی به پایان یک مردادماه بالغ بر ۸۶۰۰ میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی سهامداران حقوقی‌ خارج و به سبد حقیقی‌ها منتقل شد. جزئیات تغییر مالکیت‌ها نشان می‌دهد که شاخص کل بورس تهران معاملات شنبه گذشته را با افت بیش از ۳۲ هزار واحدی (معادل ۱.۸ درصد) آغاز کرد. در این روز سهامداران از سهام شرکت‌های بزرگ که از ابتدای سال صعودی بودند، رو برگرداندند و سهام کوچک‌تر با خارج شدن از زیر سایه‌ این سهام فرصت رشد یافتند. به این ترتیب خالص تغییر مالکیت سهامداران حقیقی به ۶۴۲ میلیارد تومان رسید. در این میان مواد دارویی، بیمه و صندوق‌ بازنشستگی صنایعی بودند که با بیشترین خالص خرید حقیقی همراه شدند و در مقابل خودرو و ساخت قطعات، بیشترین خروج پول حقیقی یا به عبارت دیگر بیشترین خرید حقوقی را تجربه کرد.

روز یکشنبه همزمان با بازگشت نمادهای بزرگ به مسیر صعودی، نماگر اصلی تالار شیشه‌ای نیز سبزپوش شد. از این‌رو نه‌تنها افت روز شنبه جبران شد، بلکه شاخص کل با رشد بیش از ۳ درصدی به قله جدید یک میلیون و ۸۶۴ هزار واحدی راه یافت. در این روز برای چهاردهمین روز متوالی سهامداران حقیقی خالص خرید مثبتی را ثبت کردند و شاهد جابه‌جایی ۲۹۱۰ میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد بازار بودیم. در این مسیر گروه‌های کامودیتی‌محور در صدر لیست خرید سهامداران حقیقی قرار گرفتند. از این‌رو گروه‌ فلزات اساسی شاهد خالص تغییر مالکیت هزار میلیارد تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی بود. پالایشی‌ها نیز شرایط مشابهی را تجربه کردند و با جابه‌جایی ۳۷۰ میلیارد تومانی به سمت پرتفوی حقیقی همراه شدند. در آن سوی بازار اما گروه چندرشته‌ای صنعتی بیشترین فشار فروش حقیقی را به میزان ۳۲ میلیارد تومان را تجربه کرد. در میان شرکت‌ها نیز بیشترین خالص خرید حقیقی از آن نماد معاملاتی شرکت فولادمبارکه اصفهان شد. «فولاد» در این روز شاهد جابه‌جایی ۲۹۷ میلیون سهم به ارزش ۶۶۰ میلیارد تومان از پرتفوی سهامداران عمده به سبد سهام معامله‌گران خرد بود.

دماسنج تالار شیشه‌ای در جریان معاملات روز دوشنبه توانست رشد ۳.۲ درصدی را تجربه کند و به این ترتیب کمتر از ۴ درصد تا فتح کانال ۲ میلیون واحدی فاصله گرفت. در این روز بیشترین خالص خرید حقیقی‌ها در مقیاس هفتگی ثبت شد که با انتقال بیش از ۳هزار میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی سهامداران خرد همراه بود. در این میان بیشترین میزان خرید سهامداران حقیقی به جمع‌آوری سهام گروه فلزات اساسی تعلق داشت که با انتقال بیش از یک هزار میلیارد تومان نقدینگی به سبد سهامداران خرد این گروه دنبال شد. جمع آوری سهام گروه فرآورده‌های نفتی نیز از دیگر تمایلات حقیقی‌ها بود که در نهایت خالص خرید ۶۰۰میلیارد تومانی را در این گروه ثبت کردند. بورس تهران هر چند معاملات روز سه شنبه به عنوان آخرین روز از تیرماه را با کاهش بیش از ۸۶۰۰ واحدی شاخص کل سپری کرد ولی به این ترتیب توانست با ثبت بازدهی بیش از ۵۰ درصدی در این ماه، همچنان عنوان برترین بازار سرمایه‌گذاری را حفظ کند. در این روز سهامداران خرد همچنان به خریدهای خود ادامه دادند و در نهایت خالص خرید بیش از یک هزار میلیارد تومانی را در کارنامه خود ثبت کردند. در این میان همچنان خرید سهام گروه فلزات اساسی در اولویت حقیقی‌ها بود. همان‌طور که عنوان شد در این روز شاهد به پایان رسیدن نخستین ماه تابستان بودیم. 

بررسی عملکرد بازیگران بورسی در این ماه نیز نشان می‌دهد جایی که خالص خرید معامله گران خرد بازار سهام به ۳۲ هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان رسیده است. در این میان بیشترین خالص خرید حقیقی‌ها به دو گروه کامودیتی‌محور فلزات اساسی و پالایشی‌ها اختصاص پیدا کرد. بر این اساس در ماه گذشته فلزی‌ها شاهد جابه‌جایی ۹ هزار میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی حقوقی به حقیقی بودند. در زیرمجموعه‌های گروه فرآورده‌های نفتی نیز حدود ۸ هزار میلیارد تومان پول از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد بازار افزوده شد. اما در آن‌سوی بازار بیشترین خرید حقوقی‌ها یا حمایت آنها به گروه سیمان به ارزش ۱۲۰ میلیارد تومان اختصاص پیدا کرد. بورس تهران در حالی معاملات روز چهارشنبه را به عنوان نخستین روز کاری مردادماه با کاهش بیش از ۱۵هزار واحدی شاخص کل آغاز کرد که در این روز سهامداران خرد همچنان به عنوان خریدار ظاهر شده و خالص خرید بیش از یک هزار و ۲۰۰میلیارد تومانی را در کارنامه خود ثبت کردند. به این ترتیب هفته گذشته با فعالیت بالای این گروه از بازیگران بازار در جبهه خرید به اتمام رسید و در نهایت خالص خرید ۸هزار و ۶۰۰ میلیارد تومانی در کارنامه هفتگی آنها ثبت شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران