شماره امروز: ۵۴۷

این هفته رکورد تازه‌ای در بازار سرمایه ثبت می‌شود؟

| | |

شاخص کل بورس تهران با رشد 54 هزار و711 واحدی به یک میلیون و 955 هزار واحد رسیده و در آستانه فتح قله بی‌سابقه 2 میلیون واحد است.

گروه بازار سرمایه|

شاخص کل بورس تهران با رشد 54 هزار و711 واحدی به یک میلیون و 955 هزار واحد رسیده و در آستانه فتح قله بی‌سابقه 2 میلیون واحد است.همچنین شاخص هم وزن با رشد 22 هزار و 663 واحدی به کانال 526 هزار واحد رسیده است.نمادهای فملی، فولاد، فارس، شتران، کگل، شبندر، تاپیکو بیشترین تاثیر مثبت را در این رشد داشته‌اند.شاخص کل بازار فرابورس نیز با رشد 868 واحدی به کانال 20 هزار واحد رسیده است.

     بورس از دلار سیگنال می‌گیرد

سعید اسلامی، عضو شورای عالی بورس گفت: متاسفانه مجموعه سیاست‌گذاری‌ها در اقتصاد کشور به سمت تنش در بازار ارز پیش رفته و هر چند که مردم انتظار اصلاح قیمت در بازار سرمایه را داشتند اما وضعیت بازار ارز باعث این افزایش‌ها در بورس شد.

اسلامی در گفت‌وگو با ایلنا درباره دلایل افزایش 53 هزار واحدی شاخص با وجود اینکه از چند روز گذشته آثار آغاز اصلاح قیمت دیده می‌شود، اظهار داشت: بازار سرمایه به‌شدت به سایر تصمیمات در اقتصاد وابسته است، از آنجایی که متاسفانه قیمت دلار در چند روز اخیر رو به رشد بوده، این رشد نرخ، سیگنال افزایش قیمت را در بازار سرمایه می‌دهد.

وی با بیان اینکه قیمت یک امر نسبی است، ادامه داد: سیگنال‌هایی که سایر بازارها می‌دهند، برای مردم انتظارات تورمی ایجاد می‌کند، به‌طور قطع بازار سرمایه هم از این جریان مستثنی نخواهد بود و مردم برای حفظ ارزش دارایی خود، ترجیح می‌دهند در بخش سرمایه‌گذاری نقد شونده بازار باقی بمانند.

عضو شورای عالی بورس افزود: بنابراین اگر می‌خواهیم که بازار سرمایه قیمت‌ها را به درستی نشان دهد باید انتظارات را در جامعه درست شکل دهیم. متاسفانه مجموعه سیاست‌گذاری‌ها در اقتصاد کشور به سمت تنش در بازار ارز پیش رفته و هر چند که مردم انتظار اصلاح قیمت در بازار سرمایه را داشتند اما وضعیت بازار ارز باعث این افزایش‌ها در بورس شد. اسلامی تاکید کرد: موضوع مهم بازار سرمایه این است که حجم معاملات روز شنبه  نزدیک به 29 هزار میلیارد تومان بوده  که نشان می‌دهد حجم معاملات هم بسیار بالاست.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین سیگنال بازار سرمایه ارز است، اظهار داشت: متاسفانه سیاست‌گذار هم سیگنال بدتری به بازار سرمایه می‌دهد از جمله اجرای برخی از محدودیت‌ها برای بازار ارز که نشان می‌دهد دولت ارز ندارد و متاسفانه نتیجه این سیاست‌گذاری‌ها را مستقیما در بازار ارز می‌بینیم البته باید توجه داشته باشیم که انتظارات تورمی هم در کشور شکل گرفته است و سرمایه‌داران امروز انتظارات تورمی بسیار بالایی دارند. عضو شورای عالی بورس گفت: وضعیت بازار سرمایه هنوز هم نگران کننده نیست. اسلامی ادامه داد: اگر همین روند فعلی بازار تا سه روز دیگر ادامه داشته باشد، شاخص به دو میلیون می‌رسد. وی درباره خطرات اصلاح قیمت و احتمال ریزش شاخص برای سهامداران خرد تاکید کرد: اصلاح قیمت برای کسانی که از سه ماه گذشته به قبل وارد بازار شدند، خطری ندارد چراکه بازدهی بسیار زیادی نصیب این افراد شده و با تصحیح قیمت 10 الی 15 درصدی هم نباید نگران باشند و بازنده بازار نخواهند بود اما این نگرانی برای کسانی که دیرتر وارد بازار شدند وجود دارد.

     خطری معاملات بورس را تهدید نمی‌کند

در همین حال، امیرعلی امیرباقری در گفت‌وگو با ایرنا اظهار کرد: در معاملات هفته‌ای که گذشت شاهد افزایش عرضه و ایجاد صف فروش در اکثر نمادهای حاضر در بازار بودیم.

وی با تاکید بر اینکه اصلاح لازمه ادامه حرکت بورس است، اصلاح ایجاد شده در بازار را ناشی از دو عامل دانست و افزود: در ابتدا بسیاری از سهام با رشد چشمگیر قیمتی همراه و به سطوح مقاومتی رسیدند، این امر باعث قرار گرفتن این سهم‌ها در مسیر اصلاح و همزمانی آن با اصلاح در نرخ ارز و از بین رفتن چشم‌انداز نرخ ارز در کوتاه‌مدت شد.

امیرباقری افزود: این مسائل در کنار یکدیگر باعث شد که تا حدودی بازده مورد انتظار بازار کاهش و بسیاری از سرمایه‌گذاران اقدام به شناسایی سود و اصلاح پرتفوی خود کنند.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته در روزهای آتی همچنان نرخ ارز در یک روند اصلاحی میان‌مدت قرار خواهد گرفت که این امر ضمن تاثیرگذاری بر روند معاملات بورس و کاهش شدت رشد شاخص بورس، بازار را به سمت تعادل پیش خواهد برد.وی با بیان اینکه نکته حائز اهمیت این است که رشد بورس به دلیل تورم انتظاری که نرخ دلار به عنوان مهم‌ترین پارامتر آن محسوب می‌شود ایجاد خواهد شد، گفت: اصلاح نرخ ارز به صورت بنیادی و روانی تاثیر جدی بر کلیت بازار سرمایه خواهد گذاشت.امیرباقری گفت: موضوع مهمی که این روزها مدنظر فعالان بازار قرار دارد بحث بر سر یک سری از سهم‌هایی است که در صندوق‌های ETF قرار دارند، بسیاری از افراد در بازار صرفا به دلیل تصوری که سهام این صندوق‌ها مورد حمایت دولت است و دولت قصد افزایش نرخ آنها را دارد، اقدام به خریداری آنها می‌کنند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه دولت تاکنون به هیچ عنوان چنین مقوله‌ای را مطرح نکرده و این موضوع صرفا می‌تواند ناشی از یک تفکر فراگیر در کلیت بازار سرمایه باشد، گفت: انتظار می‌رود سهام دولتی که در این مدت رشد چشمگیر و بدون اصلاحی را تجربه کرده است و رشد آنها با بنیاد سهام همخوانی چندانی ندارد وارد فاز اصلاح قیمتی شوند، بنابراین ممکن است شاهد یک جریان اصلاحی در سهام دولتی و کلیت بازار سرمایه باشیم.

وی اظهار کرد: با توجه به وضع موجود همچنان نمی‌توان در بازار از احتمال ریزش شاخص بورس صحبت کرد، زیرا عوامل بنیادی که تا این لحظه منجر به رشد بازار شده است همچنان پا برجا هستند و چشم‌اندازی برای از بین رفتن آنها در شرایط حاضر مشاهده نمی‌شود.امیرباقری با تاکید بر اینکه یکی از مسائلی که اکنون توجه فعالان بازار را به خود جلب کرده است بحث تفاهم نامه‌ای است که قرار است با کشور چین انجام شود و هنوز محورهای آن به‌طور رسمی منتشر نشده است، گفت: بازار در این زمینه دست به گمانه‌زنی می‌زند، یکی از احتمالات بازار برای این تفاهمنامه احتمال فروش نفت ایران بدون مشکل در یک بازه زمانی بلندمدت است.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: نکته دیگری که وجود دارد این است که این تفاهمنامه، اهرم چانه‌زنی با سایر کشورها را فراهم می‌کند و همین امر منجر به رقابتی برای دستیابی به بازار ایران و تسهیل ارتباطات تجاری و اقتصادی ایران در آینده‌ای نزدیک خواهد شد که به تبع بر قیمت دلار تاثیرگذار خواهد بود، زیرا با ورود جریان مثبت ارزی به داخل کشور می‌توان امیدوار به ادامه جریان اصلاحی نرخ ارز در بازار بود که این موضوع تا حدودی بازار بورس را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

امیرباقری با بیان اینکه سرمایه‌گذاران باید از تصمیمات هیجانی برای معامله در بورس خودداری کنند، خاطرنشان کرد: نکته‌ای که سرمایه‌گذاران باید به آن دقت کنند پرهیز از سرمایه‌گذاری در نمادهایی است که رشد آنها با بنیاد آن سهم چندان همگام نبوده و فقط براساس جریان همه‌گیر قیمتی به آن سمت سوق داده شده است، سرمایه‌گذاران نباید به هیچ عنوان جریان نقدینگی را مدنظر سرمایه‌گذاری خود قرار دهند.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران