شماره امروز: ۵۴۷

یک کارشناس بازارسرمایه توصیه کرد

| | |

​حسن رضایی‌پور کارشناس بازار سرمایه گفت: « خوشبختانه بازارسرمایه همچنان شاهد ورود نقدینگی است و به نظر من افزایش یا کاهش نرخ ارز تا این لحظه تاثیری در بازارسرمایه ندارد؛

حسن رضایی‌پور کارشناس بازار سرمایه گفت: « خوشبختانه بازارسرمایه همچنان شاهد ورود نقدینگی است و به نظر من افزایش یا کاهش نرخ ارز تا این لحظه تاثیری در بازارسرمایه ندارد؛ هرچند ممکن است این موضوع تازه واردان را درگیر هیجانات ناشی از افزایش قیمت ارز و انتظارات بی‌اساس از بازار کند.» 

حسن رضایی پور در خصوص نوسانات قیمت دلار طی روزهای اخیر گفت: سناریویی که بانک مرکزی و بیشتر تجار در خصوص دلار محتمل دانستند، این بوده که افزایش دلار بیشتر به سبب انجام محدودیت‌های ارزی ایجاد شده است، همچنین شرایط بازار که به موجب آن ثبت سفارش‌ها در مدت مشخصی از ابتدای سال بسته شده بود و با باز شدن خود تقاضای ارزی را افزایش داد، مجموعا سبب شد تا تراز قیمت دلار افزایش پیدا کند.

     دلار نیما، ملاک عمل قیمت‌گذاری‌هاست

وی افزود: این درحالی است که نرخ مرجع برای تصمیمات تجاری، چه برای صادرکنندگان و چه برای مصرف‌کنندگان در سطح کلان و به‌طور عملیاتی دلار «نیما» است، این عامل در مرور تغییرات خود با افزایش یا کاهش چشمگیری نسبت به شاخص بورس و فرابورس رو به رو نبوده است. براین اساس، نوسانی که طی هفته‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم، نوسان کاذبی بوده و مدت خود را گذرانده است. این کارشناس بازارسرمایه به پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، گفت: همانطور که اشاره شد، صنایع از سامانه نیما و نوسانات آن تاثیر می‌پذیرند. براین اساس، به نظر بنده، نوسانات اخیر دلار با بازارسرمایه ارتباطی ندارد، چون فعالان حوزه ارز یا دارایی‌های سرمایه‌ای مانند طلا از سال گذشته راه خود را از بورس جدا کرده‌اند و نقدینگی که در بازارها درگیر می‌شود مانند سال‌های گذشته نیست؛ به این معنی که نقدینگی موجود از بازارهای مختلف به بازارهای موازی کوچ نمی‌کنند.

    ترویج نوسانگیری ممنوع

رضایی‌پور بیان کرد: متاسفانه تحلیل‌هایی در بازار وجود دارد که عمدتا بر پایه نوسان‌گیری است. متاسفانه تازه واردان به سمت سفته‌بازی و نه سهامداری سوق داده شده‌اند که این موضوع آینده بازار را دچار ریسک می‌کند؛ البته متاسفانه حقوقی‌هایی هم وجود دارند که ایجاد فرهنگ نوسانگیری را ترویج می‌کنند. 

وی توصیه کرد: سرمایه‌گذاران جدید باید سرمایه‌گذاری در بازار را آموزش ببینند، دنبال سفته‌بازی نبوده و سهامداری کنند. خوشبختانه، امروز مجاری تحلیل قوی در بازار وجود دارد؛ بنابراین سرمایه‌گذاران اگر عمق اطلاعات خود را نسبت به شرکت‌ها افزایش دهند و درگیر سفته بازی نشوند، موفق‌تر عمل خواهند کرد. رضایی‌پور در رابطه با ادامه روند مثبت بازارسرمایه گفت: ولی اگر همزمان با ورود نقدینگی جدید، بازار هم بزرگ شود و به جای اینکه سهم‌ها افزایش قیمت پیدا کنند، با بزرگ شدن بازار مواجه باشیم، می‌توانیم تعادل را در بازار پیش‌بینی کنیم. البته در این راستا ابلاغیه‌ها و مشوق‌هایی مانند عرضه بیشتر سهام شناور شرکت‌ها که در نظر گرفته شده است، در کنار این موارد پذیرش شرکت‌های جدید و استفاده بیشتر از ابزارهای مالی نیز می‌تواند به ادامه ورود نقدینگی کمک کند تا همزمان با ورود نقدینگی با شرایط پایداری در بازارسرمایه همراه باشیم. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران