شماره امروز: ۵۴۷

| | |

به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، در تازه‌ترین دور از اختلافات متحدان دو سوی اقیانوس آتلانتیک، احتمال یک جنگ تجاری جدید بین امریکا و اتحادیه اروپا شدت گرفته است.

به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، در تازه‌ترین دور از اختلافات متحدان دو سوی اقیانوس آتلانتیک، احتمال یک جنگ تجاری جدید بین امریکا و اتحادیه اروپا شدت گرفته است. 

پس از آنکه فرانسه اعلام کرد بر تصمیم خود برای اعمال مالیات بر فعالیت غول‌های فناوری در این کشور اصرار دارد، امریکا نیز اعلام کرد در اقدامی متقابل بر روی محصولات وارداتی خود از فرانسه در زمینه محصولات آرایشی-بهداشتی و کالاهای لوکس تعرفه اضافه وضع خواهد کرد. ارزش مجموع این اقلام وارداتی که مشمول تعرفه ۲۵ درصدی خواهند شد حدود ۱.۳ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.  از سوی دیگر اما تنش‌ها بین چین و امریکا و متحدانش سر مساله هنگ‌کنگ بیش از پیش بالا گرفته است. وزارت خزانه داری امریکا با صدور بیانیه‌ای از تحریم چهار مقام عالیرتبه امنیتی چینی و همچنین اداره امنیت عمومی منطقه خودمختار سین کیانگ چین خبر داده است. وانگ یی- وزیر خارجه چین گفته است سطح تنش در روابط بین امریکا و چین به سطح کم سابقه‌ای رسیده است.  انگلیس نیز اعلام کرد غول فناوری هوآوی چین را از پروژه توسعه شبکه اینترنت نسل ۵ این کشور کنار خواهد گذاشت. اسکات موریسون- نخست‌وزیر استرالیا از اتخاذ تسهیلات جدید برای اعطای اقامت دایم به اتباع هنگ‌کنگی خبر داده است. پکن همچنین نسبت به تبعات اقدام جاستین تردو- نخست‌وزیر کانادا - در صدور دستور تعلیق موافقت نامه استرداد مجرمان با هنگ‌کنگ هشدار داده است. توماس بارکین- رییس دفتر منطقه‌ای بانک مرکزی امریکا در ریچموند گفته است که احتمالا نرخ بیکاری در امریکا مجددا افزایش یابد که این مساله می‌تواند باعث شود تا رکود، بیش از میزان مورد انتظار طول بکشد. نرخ بیکاری امریکا در دو ماه اخیر نزولی بوده است. مت میسکین- استراتژیست ارشد سرمایه‌گذاری در موسسه «جان هانوک اینوستمنت منیجمنت» گفت: یک نوع جنگ بین کسانی که با خوش‌بینی به آینده می‌خواهند مصارف خود را افزایش دهند و آنهایی که از ترس پیدا نشدن واکسن کرونا میل به پس انداز دارند در گرفته است و همین رفتار متناقض مصرف‌کنندگان، کار را برای پیش بینی وضعیت آینده دشوار ساخته است. از سوی دیگر در شرایطی که به نظر می‌رسد تا تولید واکسن کرونا فاصله داشته باشیم، شمار مبتلایان این ویروس مرگبار در جهان بار دیگر سیر صعودی به خود گرفته است و در امریکا رکورد مبتلایان در طول یک روز شکسته شده است. در ۴۰ ایالت از ۵۰ ایالت امریکا وضعیت بار دیگر در سطح هشدار یا قرمز قرار گرفته اگرچه شمار تلفات به نسبت روزهای قبل پایین‌تر آمده است. ماری نیکولا - مدیر سبد دارایی در موسسه «پاین بریج اینوستمنت» - گفت: فکر می‌کنم که اقتصاد جهانی در حال ورود به یک فاز احیای رشد است که می‌تواند چندین سال ادامه داشته باشد هر چند که ریسک‌هایی نیز وجود دارد. دولت‌ها و بانک‌های مرکزی با ابزارهای متنوع خود به حمایت از بازارها ادامه می‌دهند.  تاکنون بیش از ۱۳ میلیون و ۸۹۵ هزار و ۳۲۷ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین ۵۹۱ هزار و ۱۶ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به امریکا با ۱۴۰ هزار و ۹۲۱ نفر، برزیل با ۷۶ هزار و ۶۸۸ نفر، انگلیس با ۴۵ هزار و ۱۱۹ نفر، مکزیک با ۳۶ هزار و ۹۰۶ نفر و ایتالیا با ۳۵ هزار و ۱۷ نفر بوده است.

    بورس‌های آسیایی

لی که کیانگ- نخست‌وزیر چین با اشاره به در پیش بودن یک نبرد سخت اقتصادی هم در عرصه داخلی و هم در عرصه خارجی گفته روند احیای اقتصاد به صورت تدریجی آغاز شده است. وی با تاکید بر تداوم حمایت‌های مالی لازم از بازار توسط دولت گفت که متعهد به کاهش مالیات‌ها و ارایه تسهیلات ارزان و مناسب به کسب و کارها هستیم. در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۷۶ درصدی تا سطح ۲۲ هزار و ۷۷۰.۳۶ واحدی پایین رفت. شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ‌کنگ دو درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۹۷۰.۶۹ واحد بسته شد. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران