شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شاخص بورس تهران با کاهش ۳ هزار و ۲۱۱ واحدی عدد یک میلیون و ۸۴۱ هزار و ۶۹۶ واحد را نمایش داد. شاخص هم وزن نیز به رقم ۴۸۱ هزار واحد رسید.

آخر هفته ۲۳ هزار میلیارد تومانی بورس

شاخص بورس تهران با کاهش ۳ هزار و ۲۱۱ واحدی عدد یک میلیون و ۸۴۱ هزار و ۶۹۶ واحد را نمایش داد. شاخص هم وزن نیز به رقم ۴۸۱ هزار واحد رسید. شاخص بازار اول به کانال یک میلیون و ۳۹۴ هزار واحدی وارد شد و شاخص بازار دوم نیز عدد ۳ میلیون و ۵۲۸ هزار واحد را ثبت کرد. امروز آیفکس نیز عدد ۱۸ هزار و ۵۵۶ واحدی را نمایش داد. به گزارش سنا، روز گذشته با دست به دست شدن ۱۳ میلیون و ۹۱۲ هزار سهم و اوراق بهادار طی ۲۱ میلیون و ۶۱۲ هزار نوبت داد و ستد، ارزش معاملات به ۲۳ هزار و ۲۸۷ میلیارد تومان رسید. در معاملات دیروز نمادهای «فارس»، «شتران» و «شبندر» به ترتیب با ۴۹۰۹، ۲۲۶۳ و ۱۷۳۱ واحد بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل نماد «پارسان»، «شپنا» و «کچاد» به ترتیب با ۲۲۱۴، ۱۸۵۴ و ۱۷۰۴ واحد بیشترین تاثیر منفی بر شاخص را ثبت کردند. همچنین امروز «وبملت»، «فملی» و «وتجارت» پربیننده‌ترین نمادهای بورسی بودند. از سوی دیگر در پایان داد و ستد امروز بورس تهران، فرآورده‌های نفتی برترین گروه صنعت بود و بانک و صنایع شیمیایی به ترتیب جایگاه دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.

عرضه اولیه «غزر»  به روز دیگری موکول شد

لغو عرضه اولیه «غزر» به دلیل بررسی آخرین وضعیت ترهین دارایی‌های شرکت زرماکارون است و علت دیگری ندارد. به گزارش سنا،  روز ۲۵ تیرماه قرار بود عرضه اولیه سهام زرماکارون در نماد غزر۱ انجام شود که به روز دیگری موکول شد. در این راستا اطلاعیه‌ای در سایت بورس تهران منتشر شد که در آن آمده است: پیرو اطلاعیه شماره ۷۶۸۶۹/ ۱۸۱ مورخ ۱۳۹۹/۰۴/۲۲ به اطلاع می‌رساند باتوجه به استعلام جدید واصله و ضرورت بررسی آخرین وضعیت ترهین دارایی‌های شرکت زر ماکارون، عرضه اولیه شرکت مذکور در تاریخ 25/۰۴/۱۳۹۹ انجام نخواهد شد. پیرو این اطلاعیه محمود گودرزی، معاون شرکت بورس تهران در گفت‌وگو با سنا گفت: تاخیر مجدد عرضه اولیه زر ماکارون ارتباطی با موضوع قیمت‌گذاری «غزر» نداشته است و این لغو عرضه به بررسی آخرین وضعیت ترهین دارایی‌های این شرکت مرتبط است.  وی تصریح کرد: در خصوص آخرین وضعیت ترهین دارایی‌های شرکت، استعلاماتی دریافت شده است که باید در خصوص آن شفاف سازی‌های مورد نیاز انجام شود. همچنین، این موضوع طی اطلاعیه‌ای به کارگزاری‌ها اعلام شده بود. این اطلاعیه به شرح زیر است: «کاربر گرامی، عرضه اولیه نماد “غزر “روز ۲۵ تیر ۱۳۹۹ انجام نمی‌پذیرد و به روز دیگری موکول شده است. اطلاعات تکمیلی توسط ناظر بازار اعلام خواهد شد.»

مشارکت 4.4 میلیون نفر  در عرضه رایان هم افزا

روز گذشته فرابورس ایران میزبان هفتمین عرضه اولیه خود در سال ۹۹ بود که طی آن ۱۵ درصد از سهام شرکت رایان هم‌افزا در بازار دوم معاملات به روش ثبت سفارش عرضه و هر سهم آن در نماد «رافزا» رقم ۲۵ هزار ریال کشف قیمت شد.

به گزارش روابط عمومی فرابورس ایران، تعداد کل سهام شرکت رایان هم افزا ۲۰۰ میلیون سهم است که از این میزان، ۳۰ میلیون سهم معادل ۱۵ درصد از کل سهام شرکت در معرض فروش قرار گرفت. دیروز چهارشنبه ۲۵ تیرماه تعداد ۲۶ میلیون سهم به عموم خریداران اعم از حقیقی و حقوقی عرضه شد و تعداد ۴ میلیون سهم نیز میزان سهام قابل عرضه به صندوق‌ها است که شنبه بیست‌وهشتم تیرماه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری با قیمت ۲۵ هزار ریال تخصیص می‌یابد. در جریان عرضه اولیه دیروز در فرابورس تعداد ۴ میلیون و ۴۷۳ هزار و ۷۸۵ کد معاملاتی مشارکت کردند که حداکثر ۶ سهم به ۴ میلیون و ۴۵۴ هزار و ۱۶۱ کد معاملاتی تخصیص می‌یابد. به این ترتیب در کمتر از ۴ ماه فرابورس ایران از هفتمین عرضه اولیه خود رونمایی کرد تا خبر از سال پرعرضه‌ای برای بازار سرمایه بدهد. پیش از این بخشی از سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری صبا تامین، شیر پاستوریزه پگاه گیلان، لاستیک یزد، پلیمر آریا ساسول، بیمه زندگی خاورمیانه و سرمایه‌گذاری پویا در بازارهای اول و دوم فرابورس ایران عرضه شده بودند.

سبدگردان زاگرس مجوز فعالیت گرفت

مجوز شرکت سبدگردان زاگرس (سهامی خاص) از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار صادر شد .

به گزارش سنا، شرکت سبدگردان زاگرس در اجرای قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب آذرماه ۱۳۸۴ بازگشت به تعهد موضوع نامه مورخ ۲۳ تیر ۱۳۹۹ مجاز است با رعایت قوانین و مقررات، مبادرت به فعالیت سبدگردانی کند . این شرکت با شماره ثبت ۵۵۸۱۵۴ و شناسه ملی ۱۴۰۰۹۱۴۵۰۱۶ مورخ ۲۷ اردیبهشت ۹۹ نزد اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری تهران و شماره ثبت ۱۱۷۱۶ مورخ ۳۱ اردیبهشت ۹۹ نزد سازمان بورس و اوراق بهادار مجاز به سبدگردانی شده است. مدت اعتبار این مجوز از تاریخ صدور یک سال است که پس از انقضاء در چارچوب مقررات قابل تمدید است .

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران